Nedeľa, 28. apríl 2024
Meniny má Jarmila | zajtra Lea

MsÚ v Prešove navštívili účastníci projektu Erasmus+ s názvom „Protect Earth, Save Life“

V dňoch od 23. do 29. apríla 2023 partneri projektu Erasmus+ z Českej republiky, Portugalska (ostrova Madeira), Španielska a Talianska zavítali do mesta Prešov, aby spoločne so ZŠ Československej armády v Prešove pracovali na téme „waste“ (odpad), pričom hlavnou témou bola „fast fashion“ či „ethical fashion“. Na pôde Mestského úradu v Prešove ich prijal primátor mesta František Oľha.

Základná škola Československej armády v Prešove sa už tri roky venuje téme ochrany životného prostredia, a to na európskej úrovni prostredníctvom medzinárodnej spolupráce v rámci projektu Erasmus+ s názvom "Protect Earth, Save Life" (chráň Zem, zachráň život).

V dňoch od 23. do 29. apríla 2023 partneri projektu z Českej republiky, Portugalska (ostrova Madeira), Španielska a Talianska zavítali do mesta Prešov, aby spoločne pracovali na téme „waste“ (odpad), pričom hlavnou témou bola „fast fashion“ či „ethical fashion“.

„Vzájomné odovzdávanie skúseností a práca na projektoch, ako je tento, nás posúva vpred a podnecuje mladých ľudí k zodpovednosti za našu planétu. Práve osobná angažovanosť mladých ľudí je cieľom tejto spolupráce, “ uviedla koordinátorka projektu Erasmus+ Magdaléna Kyseľová.

Na pôde Mestského úradu v Prešove prijal účastníkov projektu primátor mesta Prešov František Oľha. Pri tejto príležitosti mu partneri projektu predstavili aj témy, ktorým sa venovali na predchádzajúcich stretnutiach. V Španielsku (Galícii) to bola voda, jej zdroje, čistenie, ale aj jej vzácnosť a dôležitosť. V Taliansku (Toskánsku) bolo témou jedlo, s dôrazom na jeho lokálne a sezónne podoby, a tiež plytvanie jedlom. V Česku sa zaoberali recyklovaním, a to aj netradičným - recyklovanie kovov na výrobu šperkov, či dekorácií, a v Portugalsku bola témou doprava, s dôrazom na ekologické spôsoby dopravy.

„Táto spolupráca je pre nás veľmi dôležitá a má veľký význam v súvislosti s našou snahou o udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Je nesporné, že fast-fashion priemysel produkuje značné množstvo odpadu a významnou mierou sa podieľa na znečisťovaní našej planéty. Preto je pre nás veľmi dôležité venovať pozornosť tomuto problému a hľadať spôsoby, ako minimalizovať negatívny vplyv tohto odvetvia na náš životný priestor. Som hrdý na to, že práve prešovská škola je hlavným koordinátorom projektu, ktorý má potenciál priniesť zaujímavé myšlienky v tejto oblasti. Pevne verím, že spolupráca s našimi zahraničnými partnermi bude plodná a že bude prinášať výsledky, “ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.

Mohlo by Vás zaujímať
Máte doma budúceho škôlkara?
sto Prešov informuje rodičov o možnosti podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2024/2025.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA SA STALA ODBORNÝM GARANTOM PROJEKTU NA BILINGVÁLNE VZDELÁVANIE DETÍ ZÁKLADNÝCH ŠKÔL
Prešov, 11. 04. 2024 – Prešovská univerzita (PU) v Prešove nadviazala spoluprácu s občianskym združením BILI School na projekte zameranom na bilingválne vzdelávanie detí od prvej triedy základnej školy. Tento inovatívny program, ktorý sa zaoberá vzdelávaním detí v dvoch jazykoch súčasne – slovenskom a anglickom, sa plánuje pilotne spustiť na vybraných verejných základných školách po celom Slovensku už v nadchádzajúcom školskom roku.
ŠTÁTNY TAJOMNÍK CHOVANEC DISKUTOVAL SO ŠTUDENTMI PREŠOVSKEJ UNIVERZITY O EURÓPSKEJ ÚNII
Prešov 18. 04. 2024 – O význame a prínosoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii diskutoval s viac ako stovkou študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Rastislav Chovanec.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK