Štvrtok, 01. jún 2023
Meniny má Žaneta | zajtra Xénia, Oxana

Plytvanie jedlom bolo témou stretnutia Erasmus+ v Taliansku

Žiaci ZŠ Československej armády v Prešove strávili týždeň v Taliansku. Projekt Erasmus+ s názvom Protect Earth, Save Life ponúka našim žiakom príležitosť zaoberať sa problematikou udržateľnosti životného prostredia. Zamýšľame sa nad svojím správaním a spoločne sa snažíme o lepšiu budúcnosť pre ďalšie generácie.

Naši žiaci sa vrátili z týždenného pobytu v meste San Marcello, ktoré sa nachádza v krásnom horskom prostredí v Toskánsku. Stretli sa aj s projektovými partnermi zo Španielska, Portugalska a Česka. Celý týždeň v talianskej škole Istituto Omnicomprensivo San Marcello Pistoiesa sa točil okolo plytvania jedlom. Táto téma je veľmi dôležitá, pretože ak sa plytvá potravinami, spotrebúvajú sa zbytočne dôležité prírodné zdroje, ako je voda, energia alebo aj pôda.

Talianska škola mala pre nás pripravený zaujímavý program. Prvý deň v talianskej škole sme mali prezentácie o plytvaní potravinami. Potom sme si prezreli celú školu a vyrazili na radnicu, kde nás srdečne privítal pán starosta. Popoludní sme vyskúšali niekoľko talianskych receptov, ktoré využívajú zvyšky potravín na vytvorenie nových chutných pokrmov. Samozrejme, nechýbala ani výroba pizze. Domov sme si ako suvenír priniesli knihu plnú receptov, ktorú spoločne pripravili rodičia, žiaci i pedagógovia.

Nasledujúce dni boli nabité zážitkami. Autobusom sme vyrazili na miestny trh do prímorského mestečka Livorno, kde sme navštívili aj prístav a historické centrum. Po dobrom obede sme pokračovali do Pise, kde sme videli šikmú vežu i celý komplex Piazza dei Miracoli. Pekne bolo tiež vo Florencii, kde sme obdivovali prekrásnu renesančnú sochu Davida od Michelangela priamo v galérii Academia a prešli si pamiatky mesta. Dostali sme sa do najznámejšieho kostola Santa Maria del Fiore i na vežu, z ktorej bol nádherný výhľad na Florenciu. Tých 463 schodov stálo zato. Iný deň nás partnerská škola zaviezla do mesta Pistoia, kde nás talianski partneri sprevádzali pamiatkami tohto historického toskánskeho mesta. Nikto z nás určite nezabudne na návštevu malej pizzérie v mestečku Cutigliano, kde sme ochutnali mnoho druhov pizze – dokonca aj s nutellou! Nechýbalo ani tiramisu.

Výnimočným dňom bola návšteva v Dynamo Campe. Ide o centrum pre hendikepovaných, ktoré poskytuje zážitkové pobyty nielen pre takéto deti, ale aj celé rodiny. Na obrovskej ploche poskytuje množstvo aktivít, medzi ktorými je aj Dynamo Oasis. Ide o prírodnú rezerváciu s jazierkom, lanovou dráhou pre športovanie počas letných táborov ale aj plochu, ktorá slúži na poľnohospodársku výrobu. Okrem pestovania typických druhov ovocia a zeleniny, priamo v Dyname ho spracúvajú na šťavy, džemy, či iné pokrmy. Zabezpečujú tak to, čo je z ekologického hľadiska najdôležitejšie – lokálne a sezónne potraviny, ktoré nemusia prejsť tisícky kilometrov.

Šiesty deň nášho pobytu nastalo lúčenie. Bol čas na odchod. Na spiatočnej ceste sme si urobili prestávku v slnečných Benátkach. Týmto mestom sme sa rozlúčili s Talianskom, na ktoré všetci budeme ešte dlho spomínať.

V pamäti nám zostanú aj údaje o množstve potravín, ktoré vyhadzujeme. Tie sú ohromujúce: tretina všetkých potravín sa vyhodí. Zarážajúce je, že len 40% týchto vyhodených potravín by stačilo na to, aby ľudia v iných končinách sveta nezomierali od hladu. Dúfajme, že sme touto mobilitou prispeli k tomu, že si budeme jedlo vážiť a nebudeme ním plytvať.

Mohlo by Vás zaujímať
MsÚ v Prešove navštívili účastníci projektu Erasmus+ s názvom „Protect Earth, Save Life“
V dňoch od 23. do 29. apríla 2023 partneri projektu Erasmus+ z Českej republiky, Portugalska (ostrova Madeira), Španielska a Talianska zavítali do mesta Prešov, aby spoločne so ZŠ Československej armády v Prešove pracovali na téme „waste“ (odpad), pričom hlavnou témou bola „fast fashion“ či „ethical fashion“. Na pôde Mestského úradu v Prešove ich prijal primátor mesta František Oľha.
PREMIÉR HEGER DISKUTOVAL SO ŠTUDENTMI PREŠOVSKEJ UNIVERZITY O VÍZII MODERNÉHO SLOVENSKA
Prešov, 02. 05. 2023 – Prešovskú univerzitu v Prešove (PU) navštívil predseda vlády SR Eduard Heger. Po oficiálnom stretnutí s rektorom Petrom Kónyom a vedením univerzity diskutoval s viac ako dvomi stovkami študentov o vízii moderného a úspešného Slovenska.
Prešovská strojnícka škola sa modernizuje za 3,5 mil. eur
Bude mať novú strechu, elektrinu, WC aj špičkové vybavenie
Miestna krajina očami detí
Geografickú súťaž s názvom „Miestna krajina očami detí“ pripravili pedagógovia ZŠ Československej armády pod vedením Mgr. Daniely Petrušovej v spolupráci s Odborom školstva, kultúry a cestovného ruchu, Katedrou geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU. Súťaž sa konala pod záštitou primátora mesta Prešov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK