Piatok, 24. marec 2023
Meniny má Gabriel | zajtra Marián

Na čo si dať pozor pri poistení nehnuteľnosti?

Zabezpečenie správnej poistnej ochrany pre vaše bývanie má svoje úskalia. Spísali sme pre vás pár užitočných rád, ktoré vám pri výbere poistenia nehnuteľnosti pomôžu.

Nevyberajte si poistenie nehnuteľnosti a domácnosti len podľa ceny

Asi najčastejšou chybou pri uzatváraní akéhokoľvek poisteniaje výber len podľa ceny. Nechceme tým povedať, že najlacnejšie poistenie nehnuteľnosti a domácnosti nemôže byť kvalitné, pretože každý klient má v prípade poistnej ochrany iné potreby. Ale pri výbere poistky sa oplatí prihliadať na viacero atribútov, ako sú poistné limity, rozsah poistného krytia, značka poisťovne, dodatočné služby k poisteniu a pod..

Nevynechajte poistenie domácnosti

Pre komplexné zabezpečenie majetku sa odporúča uzatvoriť nielen poistenie nehnuteľnosti, ale aj domácnosti. Takto bude krytý nielen samotný dom či byt a prípadné ďalšie stavby, ale aj všetko, čo sa v týchto nehnuteľnostiach nachádza. Poistenie domácnosti kryje zničenie alebo poškodenie hnuteľných vecí, teda nábytku, elektroniky, športového náčinia, oblečenia atď..

Vyhnite sa podpoisteniu

Pri poistení bytu alebo domu je veľmi dôležité správne nastavenie poistnej sumy. Tá by mala reflektovať reálnu hodnotupoisťovanej nehnuteľnosti. Platí, že čím je poistná suma vyššia, tým je vyššia aj cena poistenia. Niektorí klienti preto svoju nehnuteľnosť zámerne poistia na nižšiu sumu. Zaplatia síce nižšie poistné, ale vedome sa tak vystavujú riziku podpoistenia. V prípade poistnej udalosti tak nemôžu rátať s adekvátnou náhradou škody.

 

Porovnajte si viacero ponúk

Nikto nevie len tak z hlavy povedať, ktorá poisťovňa mu ponúkne najvýhodnejšie poistenie bytu, domu a domácnosti. Preto je dobré si porovnať rôzne ponuky a vďaka tomu si ľahšie vyberiete takú, ktorá vám najviac vyhovuje. Využite online porovnanie cien poistenia nehnuteľnosti a domácnosti od Klik.sk. Takto zistíte nielen cenové relácie jednotlivých ponúk, ale na vygenerovanom prehľade budete mať k dispozícii aj podrobné informácie o každej poistke, jej poistných limitoch, rozsahu krytia a ostatné údaje.

Nepomýľte sa pri poistení, ktoré je vinkulované v prospech banky

Ak ste si váš byt či dom kúpili prostredníctvom hypotekárneho úveru, mali ste povinnosť uzatvoriť si poistenie nehnuteľnosti a následne ho vinkulovať v prospech banky. Je veľa klientov, ktorí sa mylne domnievajú, že poistné plnenie z vinkulovanej poistky dostane v prípade poistnej udalosti banka a nie klient. V skutočnosti to funguje tak, že náhrada škody je najskôr vyplatená banke, ktorá v prípade, že boli splnené všetky podmienky, posunie finančné prostriedky poistníkovi. Niektoré poisťovne si iba overia, či si klient riadne plní svoje záväzky voči bankovej inštitúcii. Ak áno, poistné plnenie vyplatí banka priamo jemu.

Nezabudnite sa oboznámiť s výlukami z poistenia

Pri uzatvorení poistenia nehnuteľnosti a domácnosti sa určite oboznámte aj s výnimkami z poistného plnenia. Medzi škody, ktoré poisťovňa nepreplatí, patria napríklad tie, ktoré boli spôsobené úmyselne či pod vplyvom alkoholu. Tiež nie sú kryté poškodenia, ku ktorým prišlo pri prestavbe či výstavbe. Každá poisťovňa má svoj vlastný zoznam výluk z poistenia majetku, preto si ho určite prečítajte.

Overte si rozsah asistenčných služieb

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti vám zaručí nielen poistnú ochranu, ale zároveň získate aj priateľa na telefóne. Je ním asistenčná služba vašej poisťovne. Túto formu asistencie poznáte napríklad z PZP alebo cestovného poistenia. V rámci poistenia majetku vám asistenčné služby môžu zabezpečiť služby odborníka, napríklad inštalatéra, zámočníka či elektrikára. Pomôžu vám aj v mnohých urgentných situáciách a sú dostupné 24 hodín 7 dní v týždni. Preto si pri uzatváraní poistky nezabudnite overiť, na aké formy asistencie a pomoci od vašej poisťovne máte nárok.


Zdroj obrázka: pexels.com

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
1. izbový byt na sídlisku III.

Dám do dlhodobého prenájmu kompletne zariadený veľký (41m²) jednoizbový byt na Sídlisku III. Voľný ihneď. Max 2 osoby. V cene internet a energie

+421905743031 | cena: 400,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK