Streda, 05. október 2022
Meniny má Viera | zajtra Natália

Začína sa literárny festival Prešov číta rád 2022

Počas troch septembrových dní bude opäť literatúra o krok bližšie k širokej verejnosti, žiakom a študentom základných aj stredných škôl. Jej cesta z krajskej knižnice naprieč naším mestom sa začne 21. a skončí v piatok 23. septembra vďaka Prešov číta rád 2022.

Začiatok jesene v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove patrí literárnemu festivalu zameranému na rôzne generácie čitateľov.  „17. ročník nášho tradičného podujatia nadviaže na leto plné aktivít, ktoré sme organizovali pre malých i veľkých. Opäť sme pripravili besedy v knižnici, ale aj na základných a stredných školách mesta Prešov. Zároveň máme každý večer jedno väčšie moderované literárne podujatie“,  uviedla Iveta Hurná, riaditeľka krajskej knižnice. Podľa jej slov je program naplánovaný tak, aby hostia festivalu a ich tvorba oslovili čo najväčšie publikum.  „Naším cieľom, ako organizátorov, je, aby si každý z týchto stretnutí s literatúrou odniesol pocit naplnenia fantáziou, krásou a dobrom.“

Spisovateľov budú počas stretnutí so žiakmi sprevádzať profesionálni moderátori Zuzana Belková a Dado Nagy, ale aj šikovné knihovníčky.  V knižnici tak dôjde k dočasným zmenám otváracej doby, ďalej informuje riaditeľka: „Festivalom Prešov číta rád žije celá knižnica. Keďže máme dvanásť autorov, besedy moderátorsky zastrešia aj tento rok knihovníci zo služieb, čomu prispôsobíme výpožičnú dobu jednotlivých oddelení.“ O konkrétnych zmenách knižnica informuje priamo na svojich pobočkách a webovej stránke.

Na krok od...

Organizátori literárneho festivalu sa usilujú byť neustále o čosi bližšie aj k verejnosti.  „Jednou z najvýraznejších zmien blížiaceho sa literárneho festivalu bude lokalita verejných besied, “ uviedla Tatiana Hudačková z Oddelenia projektovej a marketingovej činnosti. V minulosti organizovala knižnica sprievodné besedy vo svojich priestoroch a hlavný večer sa konal v jednom z tunajších divadiel: „Tento rok sme sa rozhodli byť na viacerých miestach v meste, lebo Prešov číta rád nielen v knižnici. Preto nás záujemcovia nájdu aj v lokálnych podnikoch Stromoradie a Libresso, “ doplnila Iveta Hurná.

Prešovské literárne „trojdnie“

Podľa informácií Tatiany Hudačkovej sú pre verejnosť určené tri nosné podujatia: „V stredu večer pozývame hostí na Publicistický večer.  V Centre regionálnych dokumentov si záujemcovia môžu vypočuť besedu s novinárom a spisovateľom Arpádom Soltészom,  ktorého titul Sviňa sa stal predlohou pre úspešný rovnomenný celovečerný film. Tu môžem plynulo nadviazať na druhú hostku režisérku a spisovateľku Marianu Čengel Solčanskú.  Poznať môžete jej filmy Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Láska na vlásku či Sviňa. Do jej knižnej tvorby patrí napríklad najnovší príbeh Proces s mŕtvym a Zakliata jaskyňa.“

Štvrtok bude patriť tradičnej Literárnej talkshow, kde moderátori Zuzana Belková a Dado Nagy bližšie predstavia dvanásť hostí Prešov číta rád 2022.  „Literárny večer sa začína o šiestej večer v priestoroch Klubu Stromoradie. Neodmysliteľnou súčasťou Literárnej talkshow je hudba, o ktorú sa počas večera postará mladá talentovaná speváčka s poetikou v duši SKYVA, “ upresnila Hudačková.

Program 17. ročníka zakončí Fantastique PO.  Iveta Hurná vysvetlila: „Prešov je fantastický a máme tu aj silnú základňu čitateľov tohto žánru. Beseda bude oficiálnou bodkou za tohtoročným festivalom. Rozlúčime sa s ním spolu v priestoroch obľúbeného Libresso book & coffee. O fantastike sa porozprávame so zahraničnými autormi Nataljou Ščerbou z Ukrajiny a Jiřím W. Procházkom z Českej republiky.“

Hosťami aj laureáti Anasoft litera

Okrem už spomínaných hostí bude v programe aj detská literatúra. Zastúpi ju Eva Luka,  ale aj Andrea Gregušová spolu s ilustrátorkou Katarínou Kosánovou, ktoré majú pre žiakov základných škôl pripravené i tvorivé dielne. Do Prešova prijala pozvanie aj uznávaná spisovateľka Toňa Revajová.  Vďaka festivalu Prešov číta rád sa predstaví aj v mestskej knižnici v Sabinove. Starším žiakom a študentom o svojej tvorbe, ale aj o literatúre a živote porozprávajú Ivana Komanická, Pavol Rankov,  obľúbená autorka slovenskej young adult Kristína Ježovičová no i tohtoročné laureátky prestížnych ocenení Anasof litera Jana Micenková a Vanda Rozenbergová.  „Je nám veľkým potešením, že aj tento rok môžeme v Prešove hostiť významných spisovateľov. Opäť sa nám to podarilo vďaka finančnej podpore poskytnutej mestom Prešov a Fondu na podporu umenia ako hlavného partnera projektu, “ doplnila riaditeľka knižnice a uzatvorila tému slovami: „veríme, že náš program verejnosť osloví natoľko, že urobí ten posledný krok k literatúre a pridá sa osobne k nášmu festivalu. Vstup je zdarma a všetci sú srdečne vítaní.“

Všetky dôležité informácie o 17. ročníku literárneho festivalu sú zverejnené na webovej stránke knižnice a jej sociálnych sieťach.

 

Mohlo by Vás zaujímať
V piatok bude cestovanie mestskou hromadnou dopravou v Prešove bezplatné
Tradičnou súčasťou Európskeho týždňa mobility (ETM) je Deň bez áut, v rámci ktorého je preprava na denných linkách MHD bezplatná pre všetkých cestujúcich.
Ukradnutá nafta z vagóna v Kapušanoch
Prešovskí železniční policajti vyšetrujú krádež paliva z cisternového vagóna pri obci Kapušany, okr. Prešov.
Dopady energetickej krízy intenzívne pociťuje mesto Prešov aj prešovské firmy. Vedenie radnice a zástupcovia firiem vyzývajú vládu, aby urýchlene zakročila
Zástupcovia mesta, mestských firiem a kľúčových zamestnávateľov v Prešove a užšom regióne, na spoločnom stretnutí, diskutovali o vážnych dopadoch energetickej krízy na chod objektov v správe mesta ako aj súkromných prevádzok a zariadení. Pre viaceré súkromné spoločnosti a organizácie môže byť enormný rast cien energií likvidačný. Zúčastnené strany preto prijali jednotné uznesenie, adresované vláde SR, v ktorom vyzývajú predstaviteľov štátu, aby urgentne prijali opatrenia.
Prešovčania ovládli súťaž zručnosti vodičov autobusov
V sobotu 10. septembra 2022, pri príležitosti Dňa otvorených dverí, pripravil Dopravný podnik Bratislava, a.s. súťaž jazdy zručnosti vodičov autobusov. Súťaže sa zúčastnilo 5 družstiev - domáca Bratislava, Brno, Žilina, Košice a Prešov. DPMP, a.s. reprezentovali vodiči Peter Kamenčík a Jozef Falat, ktorí patria medzi ostrieľaných a skúsených profesionálov. Prešovskému družstvu velil vedúci dispečerského riadenia Ing. Vladimír Lejko.
Dnes je to rok od návštevy Sv. Otca Františka v Prešove
14. september 2021 zostane pre Prešov navždy výnimočným. V tento deň navštívil naše mesto Svätý Otec František. Pripomeňme si atmosféru tejto vzácnej návštevy.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK