Streda, 05. október 2022
Meniny má Viera | zajtra Natália

Dnes je to rok od návštevy Sv. Otca Františka v Prešove

14. september 2021 zostane pre Prešov navždy výnimočným. V tento deň navštívil naše mesto Svätý Otec František. Pripomeňme si atmosféru tejto vzácnej návštevy.

Pápeža Františka prišlo do Prešova 14. septembra 2021 podľa odhadov pozdraviť vyše 50 000 ľudí.  Niektorí z pútnikov prichádzali do Prešova už od polnoci, aby mohli pápeža vidieť zblízka. Priestranstvo pred mestskou športovou halou sa zapĺňalo už od skorých ranných hodín a pútnici si až do začiatku Svätej liturgie mohli vychutnať bohatý sprievodný program. Vystúpil počas neho mládežnícky zbor z Milpoša, Leha, Anna Poráčová, Štefan Štec, Monika Kandráčová, Ondrej Kandráč a Kandráčovci, Peter Milenky and band, Martin Husovský, Janais a Katka Knechtová.

Úžasná atmosféra pred mestskou športovou halou sa ešte vystupňovala, keď pútnici zazreli prichádzať v papamobile Svätého Otca Františka. Viac ako päťdesiattisícový dav vítal Svätého Otca Františka prechádzajúceho koridormi hlasnými pozdravmi, vlajkami a mávaním rúk. O 10.30 hod. sa začalo slávenie Božskej liturgie svätého Jána Zlatoústeho.

„Drahí bratia a sestry, zachovajte si milú spomienku na osoby, ktoré vás živili a vychovávali vo viere. Boli to skromní a jednoduchí ľudia, ktorí dali svoj život, milovali až do konca. To sú naši hrdinovia, hrdinovia každodennosti a práve ich životy menia dejiny. Svedkovia plodia nových svedkov, lebo sú darcami života. Takto sa šíri viera: nie mocou sveta, ale múdrosťou kríža; nie štruktúrami, ale svedectvom. A dnes, vo vyzývavom tichu kríža, sa nás všetkých, aj teba, Pán pýta: „Chceš byť mojím svedkom?“,  uviedol pápež František vo svojej homílii v Prešove.

Mesto Prešov v spolupráci s PKO zrealizovalo technické a priestorové zabezpečenie priameho prenosu liturgie so Svätým Otcom v Záhrade umenia pre všetkých pútnikov, ktorým sa z rôznych dôvodov nepodarilo zaregistrovať na podujatie, avšak chceli stráviť tieto výnimočné chvíle v spoločenstve veriacich.


Rok od návštevy Sv. Otca Františka v Prešove

Pápež František navštívil Prešov v deň sviatku Povýšenia Sv. Kríža. Liturgický priestor, kde Svätý Otec predsedal Svätej liturgii, bol vysoký približne 13 metrov a široký približne 30 metrov. Jeho vrchol zdobil kríž a ústrednými farbami boli červená a biela. V týchto farbách bolo aj približne 20-tisíc rezaných kvetov, ktoré zdobili celý oltár. Architektonický návrh celého priestoru pochádzal z dielne architekta Petra Marcinka z Prešova, ktorý sa podieľal aj na architektonickom návrhu liturgického priestoru počas návštevy sv. Jána Pavla II. v Prešove v roku 1995.

Na záver Svätej liturgie pápež František okorunoval ikonu Klokočovskej Presvätej Bohorodičky. Po Svätej liturgii sprievodný program zavŕšila skupina Anastasis a Mládežnícky zbor Zoe en Christo zo Sabinova.

Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová osobne odovzdala Svätému Otcovi Františkovi dar od mesta Prešov - drevorezbu z lipy vyobrazujúcu sv. Jozefa ako tesára pri práci s drevom.  Sv. Jozef je patrónom mesta Prešov a práve rok 2021 bol pápežom Františkom vyhlásený za mimoriadny Rok sv. Jozefa pri príležitosti 150. výročia vyhlásenia ženícha Panny Márie za patróna celej Cirkvi. Drevorezbu vyhotovil špeciálne pre pápeža Františka umelecký rezbár Jaroslav Bujňák z Brezovice. Tvar pomyselného rámu okolo postavy sv. Jozefa kopíroval siluetu Kriváňa – symbolu Slovenska, lemovaného národnou trikolórou.  

Išlo o 34. apoštolskú cestu pápeža Františka; zároveň to bola štvrtá návšteva hlavy Katolíckej cirkvi na Slovensku. Pápež František bol druhým pápežom, ktorý zavítal na Slovensko. Trikrát navštívil Slovensko dnes už svätý Ján Pavol II. Prvý raz v roku 1990, ako súčasť Česko-Slovenska, v rokoch 1995 a 2003 už ako samostatnú republiku.

Návšteva Svätého Otca sa niesla v znamení motta "S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom". Počas štyroch dní absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu a cirkvi, zástupcami náboženských obcí, židovskej,  rómskej komunity a mladými. Navštívil Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín.


Zdroje: tkkbs.sk, navstevapapeza.sk

Foto: Vatican Media, mesto Prešov

Mohlo by Vás zaujímať
V piatok bude cestovanie mestskou hromadnou dopravou v Prešove bezplatné
Tradičnou súčasťou Európskeho týždňa mobility (ETM) je Deň bez áut, v rámci ktorého je preprava na denných linkách MHD bezplatná pre všetkých cestujúcich.
Ukradnutá nafta z vagóna v Kapušanoch
Prešovskí železniční policajti vyšetrujú krádež paliva z cisternového vagóna pri obci Kapušany, okr. Prešov.
Dopady energetickej krízy intenzívne pociťuje mesto Prešov aj prešovské firmy. Vedenie radnice a zástupcovia firiem vyzývajú vládu, aby urýchlene zakročila
Zástupcovia mesta, mestských firiem a kľúčových zamestnávateľov v Prešove a užšom regióne, na spoločnom stretnutí, diskutovali o vážnych dopadoch energetickej krízy na chod objektov v správe mesta ako aj súkromných prevádzok a zariadení. Pre viaceré súkromné spoločnosti a organizácie môže byť enormný rast cien energií likvidačný. Zúčastnené strany preto prijali jednotné uznesenie, adresované vláde SR, v ktorom vyzývajú predstaviteľov štátu, aby urgentne prijali opatrenia.
Prešovčania ovládli súťaž zručnosti vodičov autobusov
V sobotu 10. septembra 2022, pri príležitosti Dňa otvorených dverí, pripravil Dopravný podnik Bratislava, a.s. súťaž jazdy zručnosti vodičov autobusov. Súťaže sa zúčastnilo 5 družstiev - domáca Bratislava, Brno, Žilina, Košice a Prešov. DPMP, a.s. reprezentovali vodiči Peter Kamenčík a Jozef Falat, ktorí patria medzi ostrieľaných a skúsených profesionálov. Prešovskému družstvu velil vedúci dispečerského riadenia Ing. Vladimír Lejko.
Začína sa literárny festival Prešov číta rád 2022
Počas troch septembrových dní bude opäť literatúra o krok bližšie k širokej verejnosti, žiakom a študentom základných aj stredných škôl. Jej cesta z krajskej knižnice naprieč naším mestom sa začne 21. a skončí v piatok 23. septembra vďaka Prešov číta rád 2022.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK