Sobota, 02. júl 2022
Meniny má Berta | zajtra Miloslav

Prešovskí žiaci mohli vďaka projektu Erasmus+ opäť vycestovať do Európy

Európsky projekt Erasmus+ s názvom „Národné dedičstvo pre naše spoločné európske dedičstvo“ na ZŠ Československej armády v Prešove dosiahol svoj vrchol. Po troch rokoch spolupráce 6 partnerských škôl z Fínska, Grécka, Talianska, Poľska, Portugalska a Slovenska je čas na rekapituláciu. A práve tou bol na tunajšej základnej škole 25. máj 202

Pozvaní hostia, žiaci i pedagógovia z miestnych škôl mali príležitosť dozvedieť sa viac o tom, ako taký projekt Erasmus+ vyzerá. V úvode sme skonštatovali, že ani pandémia nás neodradila a pokračovali sme v práci, ktorá začala už v roku 2018 prípravou projektu. Prostredníctvom videí, fotografií i rozprávania jednotliví žiaci - účastníci mobilít v partnerských krajinách - zdieľali svoje skúsenosti, no hlavne to, čo im projekt priniesol. Niektorí už ako dvanásťroční strávili týždeň v neznámej rodine v cudzom svete. No na konci týždňa konštatovali, že im už tá rodina nie je cudzia. A nielen rodina, ale aj všetci ostatní žiaci z komunity, ktorú spoločne vytvorili. Ani komunikácia nebola problém. Počiatočné obavy, či sa dorozumieme, vystriedal pocit úspechu – zvládol som to.

Ústredná téma projektu dala žiakom priestor spoznať kultúrne rozmanitosti európskych krajín zo severu na juh, od východu na západ. Zistili, čo všetko máme spoločné napriek vzdialenosti. Uvedomili si aj unikátnosť a bohatstvo každého národa, krajiny. Dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácií. O tie sa podelili počas diseminácie aj s ostatnými. Vedeli ste, že partnerská škola v Portugalsku je lídrom v inklúzii v rámci krajiny a až 40% jej žiakov tvoria Rómovia? Vedeli ste, že Poliaci počas Vianoc servírujú 12 chodov a Gréci zdobia na Vianoce loď? Vedeli ste, že fínski žiaci chodia v škole bosí, na obed majú švédske stoly, nedostávajú pravidelne známky, no sú skúšaní 4x v roku? Vedeli ste, že Taliani jedávajú cestoviny každý večer a vždy inak a večera začína okolo 20:00? A je toho ešte oveľa viac. Spoločne sme vytvorili 2 knihy, ktoré mapujú najdôležitejšie témy, ktoré sme v projekte rozvíjali. Prvou sú slávenia sviatkov podľa jednotlivých mesiacov roka naprieč partnerstvom a druhou sú remeslá, tie historické i súčasné.

„Ak by som si mala vybrať, kde by som chcela chodiť do školy, bolo by to Taliansko. Je tam pekne a ľudia sú veľmi milí,“ povedala jedna z účastníčok. Iná zasa obhajovala Fínsko: „Je tam síce zima, ale atmosféra v škole a podmienky, ktoré tam majú žiaci sú oveľa lepšie ako máme my na Slovensku.“ Všetci sa však zhodli na jednom, ísť na mobilitu Erasmus+ je vynikajúca skúsenosť. Zažili sme to, čo by sme na bežnej rodinnej dovolenke nemali možnosť zažiť. Určite by sme do toho išli znova.

Projekt Erasmus+, ktorý je financovaný Európskou úniou dáva žiakom, no i pedagógom a celým rodinám i širším komunitám príležitosť osobnej skúsenosti. 35 rokov programu Erasmus+ a množstvo príbehov, i tých našich zažitých, je určite pozitívnym obrazom európskej spolupráce.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Hudba v Meste
V záhrade umenia sa robilo umenie. Tretí ročník Hudba v Meste pod záštitou PKO priniesol nové tváre z domova aj ďaleka. Vystúpili Korben Dallas, BDHS, Komajota a nováčikovia kapely Alexandra, ktorí boli vybraní pomocou diváckeho hlasovania.
FOTO: Dobrý Festival 2022 - Piatok
Dobrý festival sa po korone-pauze vracia v plnej sile. PIS vám prináša fotoreport z prvého dňa.
FOTO: Dobrý festival 2022 - Sobota
Druhý deň festivalu priniesol mená ako Helenine oči alebo Eluveitie. fotoreport z druhého dňa.
Dni mesta Prešov sa po dvojročnej pauze vrátia s bohatým programom
Začiatkom júna sa prešovské ulice opäť naplnia domácimi, ale i cezpoľnými návštevníkmi a turistami, ktorí boli posledné roky ukrátení od atmosféry a zážitkov verejných kultúrnych podujatí. Mesto Prešov v spolupráci s Parkom kultúry a oddychu si pre nich pripravilo bohatý kultúrny program, ktorý bude prebiehať v centre mesta, od 6. do 11. júna 2022, v rámci tradičných Dní mesta Prešov.
Verejné ocenenia mesta Prešov sú rozdané, toto sú mená laureátov
V historickej sále PKO v Prešove sa dnes uskutočnilo slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Prešove, počas ktorého boli udelené verejné ocenenia mesta Prešov osobnostiam a spoločnostiam, ktoré dlhodobo významne reprezentujú a zviditeľňujú mesto Prešov.
Areál bývalej vojenskej nemocnice v Prešove sa po úprave plôch zmenil na nepoznanie
Mesto Prešov kompletne zrevitalizovalo okolie bývalej vojenskej nemocnice na Raymanovej ulici. Pribudli tu nové parkovacie plochy, prístupové komunikácie, chodníky a verejné osvetlenie. Zrealizované boli aj sadové úpravy.
Vstupný objekt v areáli prešovského velodrómu má vynovenú terasu
Mesto Prešov zrealizovalo zastrešenie časti vstupných priestorov a úpravu terasy, ktorá je súčasťou vstupného objektu pri cyklistickom velodróme.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK