Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Starú lávku pri Prešovskej univerzite čoskoro nahradí moderná cyklolávka

V najbližších dňoch sa začne s asanáciou starej lávky pri Prešovskej univerzite, ktorá je v nevyhovujúcom stave. Nasledovať bude výstavba úplne novej, modernejšej lávky, ktorá bude slúžiť pre peších aj pre cyklistov. Mesto Prešov už odovzdalo stavenisko zhotoviteľovi.

Minuloročná diagnostika lávky pri Prešovskej univerzite preukázala, že stavebno-technický stav tohto premostenia cez rieku Torysa je veľmi vážny a prechod chodcov po lávke by už nebol bezpečný. Mesto Prešov preto lávku bezodkladne uzavrelo.

„Ukázalo sa, že lávku nie je možné rekonštruovať a je potrebná jej asanácia. V snahe čo najviac urýchliť celý proces sme preto začali pripravovať verejnú súťaž formou naprojektuj a stavaj s tým, že víťazná firma starú lávku zbúra a zároveň naprojektuje a postaví novú. Dnešné odovzdanie staveniska nás posúva o krok bližšie k úspešnej realizácii celého diela, ktoré vytvorí lepšie podmienky nie len pre chodcov, ale aj pre cyklistov, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Starú lávku pri Prešovskej univerzite čoskoro nahradí moderná cyklolávkaNová lávka sa bude nachádzať na rovnakom mieste ako existujúca stará lávka, pričom v rámci realizácie sa počíta aj s vybudovaním prepojenia na cyklochodník Mlynský náhon. V časti od ulice Kúpeľná po rieku Torysa sa vybuduje obojsmerný chodník pre cyklistov v dĺžke 83 m. V časti pozdĺž rieky Torysa až po novú lávku sa vybuduje aj združený chodník pre peších a cyklistov v dĺžke viac ako 194 metrov. Pozdĺž chodníkov budú osadené lavičky a verejné osvetlenie.

Nosná konštrukcia novej lávky bude tvorená oceľovým hlavným nosníkom, navzájom prepojenými priečnikmi, a oceľovým oblúkovým nosníkom s oceľovými závesmi. Konštrukcia bude široká 5,5 metra. Spodná stavba bude tvorená dvojicou krajných opôr. Podlahu mostného objektu bude tvoriť železobetónová doska. Na oboch stranách mosta bude oceľové zábradlie výšky 1,3 metra. V strednom páse lávky pod oceľovým oblúkovým nosníkom je navrhnutá vyvýšená platforma, na ktorej budú medzi oceľovými závesmi umiestnené lavičky a stojany na bicykle.

Lávku bude osvetľovať 14 LED svietidiel, ktoré budú zabezpečovať funkčné a iluminačné osvetlenie architektonicky zaujímavej konštrukcie. V rámci výstavby cyklochodníka sa zrealizuje aj nové verejné osvetlenie v úseku od lávky pri Prešovskej univerzite po napojenie na jestvujúci cyklochodník Mlynský náhon. Staré verejné osvetlenie nahradia nové LED svietidlá, ktoré budú kompatibilné s riadiacim systémom mesta Prešov. Celková dĺžka osvetľovanej komunikácie bude 420 metrov s predpokladaným počtom 11 svetelných miest.

Stavebné práce potrvajú do jesene roka 2022. Celková cena diela, vrátane vypracovania projektových dokumentácií, asanácie starej lávky a výstavby novej cyklolávky s prepojením na cyklochodník Mlynský náhon, predstavuje 957 316,30 eur s DPH. Práce bude realizovať víťaz verejnej súťaže, ktorým sa stala spoločnosť EUROVIA SK, a.s.


 

Mohlo by Vás zaujímať
Obmedzenia súvisiace s rekonštrukciou mosta na Škultétyho ulici sa dotknú vodičov aj cestujúcich vo verejnej doprave
O niekoľko dní sa v Prešove začnú rozsiahle dopravné obmedzenia v súvislosti so začiatkom rekonštrukcie mosta na Škultétyho ulici.
Obyvatelia mesta Prešov môžu podávať žiadosti o pridelenie nájomného bytu na Bajkalskej ulici
Mesto Prešov začiatkom roka odkúpilo 36 novopostavených bytov na Bajkalskej ulici, ktoré budú slúžiť ako mestské nájomné byty. Záujemcovia, ktorí spĺňajú podmienky zadefinované vo všeobecne záväznom nariadení mesta, môžu podávať žiadosti o ich pridelenie.
FOTO: Open Mic v Christianií
Open mic je príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri zaujímavej akustickej, ale aj inej hudbe, básňach a poviedkach. Možnosť predstaviť vlastnú tvorbu. Žiadna súťaž, žiadne poroty iba vystupujúci a pozorné publikum.
FOTO: Hex na Stromoradí
Skupina Hex dala v prešovskom hudobnom klube Stromoradie bodku za klubovým turné Back to the Clubs Tour, ktoré pripravila ešte v roku 2019. Jeho zdržanie spôsobila pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nielen pre organizovanie kultúrnych podujatí. V piatok si kapela, jej fanúšikovia a fanúšikovia klubu užili koncert tak, ako na to boli zvyknutí pred pandémiou a v plnej paráde.
Oznamovacia povinnosť pre odídencov / Щомісячний звіт біженця
Ľudia utekajúci pred vojnou, ktorí sú dočasne ubytovaní na území mesta Prešov, sú povinní raz mesačne oznámiť túto skutočnosť na mestskom úrade za účelom poskytnutia príspevku pre oprávnenú osobu poskytujúcu ubytovanie.
FOTO: BillyBarman na Stromoradí
BillyBarman ukončili svoje ZERO tour v Prešove na Stromoradí takmer po dvojročnom odkladaní. Divákov to ale neodradilo a účasť bola bohatá.
Na nové parkovisko na Exnárovej ulici sa vojde viac ako 100 áut
Vo vnútrobloku na Exnárovej ulici na sídlisku Sekčov pribudlo 116 parkovacích miest, ktoré výrazne zlepšia podmienky statickej dopravy v tejto lokalite.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK