Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila Prešov

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová po viac ako dvoch rokoch opäť prišla do Prešova. V historickom centre mesta prezidentku privítal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. Na stretnutí v priestoroch Inovačného partnerského centra na Hlavnej ulici spoločne diskutovali o témach, ktoré aktuálne rezonujú v samospráve.

Prezidentka sa zaujímala o to, čím žije mesto Prešov a celý prešovský kraj. Počas stretnutia s predstaviteľmi regiónu hovorili najmä o ekonomických témach a dopadoch zdražovania, ktoré najviac pociťujú nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

„Samozrejme sme sa nevyhli aj debate o sociálnej situácii v súvislosti so zdražovaním. Zhodli sme sa na tom, že je fajn, že opatrenia už prišli, ale tým, že boli opomenuté viaceré kategórie občanov, túto debatu nemôžeme považovať za ukončenú,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prezidentka v PO 6.JPGOsobitne sa diskutovalo o raste cien energií, čo predstavuje výraznú záťaž aj pre rozpočet mesta Prešov. „Spolu s pani prezidentkou sme načrtli aj možné riešenie tejto situácie v podobe zaradenia samospráv medzi regulovaných odberateľov elektriny. Nemenej finančne náročné sú však pre nás aj investície do opráv ciest a mostov, ktoré sú v havarijnom stave. Zatiaľ čo samosprávne kraje môžu na tento účel čerpať eurofondy, mestá si musia rekonštrukcie mostných objektov financovať z vlastných zdrojov. Ak by existovali na tento účel výzvy z plánu obnovy aj pre samosprávy, určite by sme sa do nich zapojili a uchádzali by sme sa o nenávratný finančný príspevok. Som rada, že pani prezidentka v tomto smere prisľúbila pomoc aj pre naše mesto,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila PrešovĎalšou témou stretnutia s hlavou štátu boli verejné obstarávania, s ktorými sú neraz spojené zložité administratívne procesy. Samosprávam sa v dôsledku toho odďaľujú investície, čo v čase globálneho rastu vstupných nákladov spôsobuje, že zhotovitelia odstupujú od zmlúv. „Po návrate do Bratislavy chcem rokovať s pánom predsedom Úradu pre verejné obstarávanie, aby usmernením bolo možné dodatkovať existujúce zmluvy, ktoré by zohľadnili už prebehnuté verejné obstarávania a zohľadnili by nárast cien energií a stavebných materiálov,“ dodala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Diskutovalo sa však aj o prenose kompetencií zo strany štátu na samosprávy bez finančného krytia v súvislosti s mimoriadnymi situáciami či o novom stavebnom zákone.


 

Mohlo by Vás zaujímať
Obmedzenia súvisiace s rekonštrukciou mosta na Škultétyho ulici sa dotknú vodičov aj cestujúcich vo verejnej doprave
O niekoľko dní sa v Prešove začnú rozsiahle dopravné obmedzenia v súvislosti so začiatkom rekonštrukcie mosta na Škultétyho ulici.
Obyvatelia mesta Prešov môžu podávať žiadosti o pridelenie nájomného bytu na Bajkalskej ulici
Mesto Prešov začiatkom roka odkúpilo 36 novopostavených bytov na Bajkalskej ulici, ktoré budú slúžiť ako mestské nájomné byty. Záujemcovia, ktorí spĺňajú podmienky zadefinované vo všeobecne záväznom nariadení mesta, môžu podávať žiadosti o ich pridelenie.
FOTO: Open Mic v Christianií
Open mic je príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri zaujímavej akustickej, ale aj inej hudbe, básňach a poviedkach. Možnosť predstaviť vlastnú tvorbu. Žiadna súťaž, žiadne poroty iba vystupujúci a pozorné publikum.
FOTO: Hex na Stromoradí
Skupina Hex dala v prešovskom hudobnom klube Stromoradie bodku za klubovým turné Back to the Clubs Tour, ktoré pripravila ešte v roku 2019. Jeho zdržanie spôsobila pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nielen pre organizovanie kultúrnych podujatí. V piatok si kapela, jej fanúšikovia a fanúšikovia klubu užili koncert tak, ako na to boli zvyknutí pred pandémiou a v plnej paráde.
Oznamovacia povinnosť pre odídencov / Щомісячний звіт біженця
Ľudia utekajúci pred vojnou, ktorí sú dočasne ubytovaní na území mesta Prešov, sú povinní raz mesačne oznámiť túto skutočnosť na mestskom úrade za účelom poskytnutia príspevku pre oprávnenú osobu poskytujúcu ubytovanie.
FOTO: BillyBarman na Stromoradí
BillyBarman ukončili svoje ZERO tour v Prešove na Stromoradí takmer po dvojročnom odkladaní. Divákov to ale neodradilo a účasť bola bohatá.
Starú lávku pri Prešovskej univerzite čoskoro nahradí moderná cyklolávka
V najbližších dňoch sa začne s asanáciou starej lávky pri Prešovskej univerzite, ktorá je v nevyhovujúcom stave. Nasledovať bude výstavba úplne novej, modernejšej lávky, ktorá bude slúžiť pre peších aj pre cyklistov. Mesto Prešov už odovzdalo stavenisko zhotoviteľovi.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK