Pondelok, 04. marec 2024
Meniny má Kazimír | zajtra Fridrich

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila Prešov

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová po viac ako dvoch rokoch opäť prišla do Prešova. V historickom centre mesta prezidentku privítal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. Na stretnutí v priestoroch Inovačného partnerského centra na Hlavnej ulici spoločne diskutovali o témach, ktoré aktuálne rezonujú v samospráve.

Prezidentka sa zaujímala o to, čím žije mesto Prešov a celý prešovský kraj. Počas stretnutia s predstaviteľmi regiónu hovorili najmä o ekonomických témach a dopadoch zdražovania, ktoré najviac pociťujú nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

„Samozrejme sme sa nevyhli aj debate o sociálnej situácii v súvislosti so zdražovaním. Zhodli sme sa na tom, že je fajn, že opatrenia už prišli, ale tým, že boli opomenuté viaceré kategórie občanov, túto debatu nemôžeme považovať za ukončenú,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prezidentka v PO 6.JPGOsobitne sa diskutovalo o raste cien energií, čo predstavuje výraznú záťaž aj pre rozpočet mesta Prešov. „Spolu s pani prezidentkou sme načrtli aj možné riešenie tejto situácie v podobe zaradenia samospráv medzi regulovaných odberateľov elektriny. Nemenej finančne náročné sú však pre nás aj investície do opráv ciest a mostov, ktoré sú v havarijnom stave. Zatiaľ čo samosprávne kraje môžu na tento účel čerpať eurofondy, mestá si musia rekonštrukcie mostných objektov financovať z vlastných zdrojov. Ak by existovali na tento účel výzvy z plánu obnovy aj pre samosprávy, určite by sme sa do nich zapojili a uchádzali by sme sa o nenávratný finančný príspevok. Som rada, že pani prezidentka v tomto smere prisľúbila pomoc aj pre naše mesto,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívila PrešovĎalšou témou stretnutia s hlavou štátu boli verejné obstarávania, s ktorými sú neraz spojené zložité administratívne procesy. Samosprávam sa v dôsledku toho odďaľujú investície, čo v čase globálneho rastu vstupných nákladov spôsobuje, že zhotovitelia odstupujú od zmlúv. „Po návrate do Bratislavy chcem rokovať s pánom predsedom Úradu pre verejné obstarávanie, aby usmernením bolo možné dodatkovať existujúce zmluvy, ktoré by zohľadnili už prebehnuté verejné obstarávania a zohľadnili by nárast cien energií a stavebných materiálov,“ dodala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Diskutovalo sa však aj o prenose kompetencií zo strany štátu na samosprávy bez finančného krytia v súvislosti s mimoriadnymi situáciami či o novom stavebnom zákone.


 

Mohlo by Vás zaujímať
Fašiangové slávnosti sa vracajú do centra Prešova
Mesto Prešov a PKO Prešov chystajú fašiangové slávnosti, ktoré si tento rok môžete užiť naplno. Centrum mesta ožije už 9. februára 2024 (piatok) folklórnym fašiangovým sprievodom, ktorý vyvrcholí fašiangovou veselicou, inšpirovanou ľudovými tradíciami.
Do pešej zóny je vjazd autom bez povolenia zakázaný
Mesto Prešov upozorňuje vodičov motorových vozidiel na neoprávnené vjazdy do peších zón a do priestoru zóny s dopravným obmedzením.
Mesto Prešov upozorňuje na zákaz umiestňovania nelegálnych reklamných bannerov a plagátov
Mesto Prešov žiada fyzické a právnické osoby, ktoré bez povolenia umiestňujú rôzne typy reklamných pútačov na území mesta Prešov, aby ich bezodkladne odstránili. Za nelegálne umiestňovanie reklamných bannerov a plagátov na území mesta Prešov môže byť zodpovednej osobe uložená pokuta.
Prešovská radnica bude svietiť v pestrých farbách
V posledný februárový deň si každoročne pripomíname Medzinárodný deň zriedkavých chorôb. Prešovská radnica a budova Mestskej galérie Caraffka budú preto 29. februára 2024 svietiť v pestrých farbách.
O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do 1. marca 2024
Mesto Prešov zverejňuje výzvu na poskytnutie dotácií v oblasti kultúry, športu a v sociálnej oblasti. O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do 1. marca 2024 (vrátane).
Prešov podporí zber kuchynského odpadu
Všetky prešovské domácnosti dostanú od mesta špeciálne vedierka na zber biologického kuchynského odpadu. Prešov chce takto podporiť triedenie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu od zmesového komunálneho odpadu. Distribúcia 10-litrových vedierok začne už koncom februára.
Mesto pozýva na verejné stretnutie k participatívnemu rozpočtu
Prešovská radnica rozbieha participatívny rozpočet. Verejnosť pozýva na prvé pracovné stretnutie, na ktorom odznejú najdôležitejšie informácie pre žiadateľov o podporu projektu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK