Streda, 07. jún 2023
Meniny má Róbert | zajtra Medard

Poznáme víťazov 50. ročníka krajského kola geografickej olympiády

Prešov 07. 04. 2022 – Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky (KGAG) Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove aj tento rok participovala na organizácii krajského kola súťaže geografickej olympiády pre stredné školy. Na jubilejnom 50. ročníku si zmerali sily šikovní žiaci stredných škôl a druhého stupňa osemročných gymnázií na celom Slovensku.

Geografická olympiáda je tradičnou súťažou mladých nadšencov geografie. Pre stredné školy sa organizuje každý rok v troch kolách – školskom, krajskom a celoštátnom, v troch kategóriách - A, B, Z. „V krajskom kole kategórie A žiaci vypracovávajú prácu alebo poster na zvolenú tému z regionálnej geografie sveta, kategória B sa orientuje na geografiu Slovenska a v kategórii Z sa súťaží riešením úloh formou vedomostného testu. Do celoštátneho kola postupujú dvaja najlepší žiaci z kategórie A, dvaja z kategórie B a štyria z kategórie Z, teda za kraj spolu 8 žiakov, “ priblížila predsedníčka krajského kola pre Prešovský kraj Monika Ivanová z KGAG FHPV. 


Ako dodala, najúspešnejší súťažiaci z celoštátneho kola následne postupujú na Medzinárodnú geografickú olympiádu (iGeo), tento rok organizovanú v Paríži. Slovensko sa na Medzinárodnej geografickej olympiáde zúčastnilo už 13 krát a odnieslo si 3 zlaté, 4 strieborné a 6 bronzových medailí.

Vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé pandemické okolnosti sa aj tento rok testová časť krajského kola konala v online forme dňa 1. apríla. „Aj napriek tomu, že žiakov sme žiaľ tento rok nemohli privítať priamo na pôde katedry, pracovníci katedry v krajskej komisii pripravili úvodnú online inštruktáž ku krajskému kolu geografickej olympiády pre žiakov a pedagógov, vypracovávali posudky zaslaných žiackych prác a v rámci katedry bolo zabezpečené aj vyhodnotenie a vyhlásenie víťazov krajského kola za Prešovský kraj, “ doplnila Monika Lörincová, členka komisie krajského kola KGAG FHPV.

Do krajského kola v kategórii A a B zaslali svoje práce desiati žiaci zo siedmich škôl Prešovského kraja. V kategórii Z súťažilo 213 žiakov z viac ako 27 škôl. Hodnotenie žiackych prác mala na starosti 6-členná komisia z KGAG FHPV, ktorá práce v priebehu niekoľkých dní vyhodnocovala. Víťazom v kategórii A sa stal Boris Kovalík, v kategórii B Nina Anna Hliboká, obaja z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove. Kategóriu Z vyhral Martin Tulenko z Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove. Ďalšími postupujúcimi sú Sára Barloková z Gymnázia Kukučínova v Poprade, Nina Macejová z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove, Adam Kačmár, Adam Šima a Daniela Jurčišinová z Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove.

Všetci menovaní postupujú do celoštátneho kola geografickej olympiády, v ktorom sa súťaží o zaujímavé ceny. V aktuálnom ročníku je prvou cenou expedícia na Maldivy, druhý v poradí bude mať možnosť navštíviť Island a treťou cenou je expedícia na Plitvické jazerá. Cenou pre vybraných päťdesiat účastníkov (30 súťažiacich a 20 pedagógov) bude exkurzia GO-L do prekrásneho Českého Krumlova, na Šumavu a do doliny Wachau.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovská strojnícka škola sa modernizuje za 3,5 mil. eur
Bude mať novú strechu, elektrinu, WC aj špičkové vybavenie
Miestna krajina očami detí
Geografickú súťaž s názvom „Miestna krajina očami detí“ pripravili pedagógovia ZŠ Československej armády pod vedením Mgr. Daniely Petrušovej v spolupráci s Odborom školstva, kultúry a cestovného ruchu, Katedrou geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU. Súťaž sa konala pod záštitou primátora mesta Prešov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK