Sobota, 27. november 2021
Meniny má Milan | zajtra Henrieta

Centrum mesta zdobí kvetinový kôň Preško

Na kruhovom objazde medzi ulicami Hviezdoslavova a Štefánikova pribudol kvetinový kôň Preško. Vynovený prešovský symbol je vytvorený z trvalkových rastlín.

kôň 1.png

Medzi najvýraznejšie symboly mesta Prešov neodmysliteľne patrí kôň. Ten dostal už v minulosti aj kvetinovú podobu, ktorú sa mesto Prešov rozhodlo po rokoch obnoviť a vrátiť ho späť na verejnosť. Nový kôň Preško už zdobí kruhový objazd pri OC Novum v centre mesta. Pestrosť celého miesta dotvárajú novovysadené levandule.

Nový prešovský kvetinový kôň je vytvorený z trvalkových rastlín – skalných ruží a špeciálnej trávy. Vďaka skladbe rastlín, ktoré nie je potrebné vysádzať každý rok, vydrží táto prírodná výzdoba dlhodobo. Podobizeň koňa je naplnená substrátom. Pri jej výrobe bola použitá kvapôčková závlaha a dve vrstvy textílie. Jedna je netkaná a druhá tkaná, aby udržala vlahu. Do výrezov na textílii bolo pridané hnojivo, aby mali kvety dostatok živín. Kvetinového koňa Preška tvorí celkovo 780 kusov skalných ruží. Jeho vytvorenie trvalo celkovo 270 hodín.

kôň 2.png
kôň 3.png
kôň 4.png
kôň 5.png
kôň 6.png
kôň 7.png
kôň 8.png
kôň 9.png
kôň 10.png
kôň 11.png
kôň 12.png
kôň 13.png
kôň 14.png
kôň 15.png
kôň 16.png
kôň 17.png
kôň 18.png
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania aj tento rok zažijú výnimočnú vianočnú atmosféru
Vianočné trhy mesta Prešov plánujeme otvoriť v období od 25.11.2021 do 22.12.2021. Ich dejiskom bude už tradične pešia zóna na Hlavnej ulici. Tohtoročnou novinkou budú svetelné inštalácie so zimnými motívmi, ktoré sa budú postupne rozsvecovať v Južnom parku.
Nad cyklochodníkom bude ťažba nebezpečných stromov
Na cyklochodníku Eurovelo 11 medzi Sídliskom III. v Prešove a tzv. Marakaňou vo Veľkom Šariši, bude od 22. novembra do 11. decembra realizovaná ťažba stromov v lesných porastoch nad chodníkom. Toto opatrenie sa robí kvôli stabilizácii zosuvného svahu. Chodník bude pre verejnosť úplne uzatvorený.
V Prešove pribudlo takmer 900 nových kríkov a drevín
Prešovská radnica vysadila v rámci obnovy zelene stovky kríkov a stromov v šiestich lokalitách. Na výsadbu boli vybrané druhovo pôvodné dreviny, ktoré sú vhodné do klimatických podmienok mesta Prešov.
Mesto Prešov je pripravené na zimnú údržbu
Zimná údržba v meste Prešov trvá od 15. októbra 2021 do 15. apríla 2022. Mesto Prešov na údržbu ciest a chodníkov opäť použije ekologický materiál.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK