Nedeľa, 17. október 2021
Meniny má Hedviga | zajtra Lukáš

Kniha roka PSK 2020

PREŠOV – Štvrtý ročník literárnej súťaže o najlepšie knižné tituly Prešovského samosprávneho kraja je už minulosťou. Mená víťazov organizátori vyhlásili počas festivalu Prešov číta rád.

Kniha roka 7.JPG

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Krajskou knižnicou P. O. Hviezdoslava v Prešove vyhlásili 4. ročník Knihy roka PSK 2020 už v marci počas Týždňa slovenských knižníc. „Cieľom tejto súťaže je propagácia a podpora regionálnej literatúry vydanej v predchádzajúcom roku, spätej s regiónmi nášho kraja tematicky, osobou autora, textovej alebo obrazovej časti, “ priblížila riaditeľka knižnice Iveta Hurná. Ďalej dodala: „Súťažilo sa v dvoch kategóriách - krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež. Druhá kategória patrila odbornej literatúre, vrátane slovníkov, encyklopédií, duchovnej, publicistickej a populárno-náučnej literatúry.“ Slávnostné odovzdávanie cien za účasti predstaviteľov Prešovského samosprávneho kraja a krajskej knižnice sa odohralo v stredu 22. septembra 2021 v popoludňajších hodinách v priestoroch Centra regionálnych dokumentov na Hlavnej 139 v Prešove.

Zapojilo sa štyridsať regionálnych kníh
Knihu roka PSK 2020, rovnako ako celú spoločnosť, poznačila situácia spojená s pandémiou, čo sa odrazilo aj na počte nominovaných titulov: „Do súťaže sme prijali 40 nominácii, z toho 16 titulov z beletrie a 24 z náučnej literatúry, “ informovala Anna Zboranová z Metodického oddelenia knižnice. Podľa jej slov ide len o mierny pokles oproti predchádzajúcemu ročníku. Knižnica sa v tomto roku rozhodla prejsť aj na plne elektronické hlasovanie, aby mohla verejnosť odovzdať svoj hlas len raz a bez obáv zo šírenia ochorenia priamo cez svoj mobil, počítač alebo tablet.

Slovo dostali odborníci
Novinkou 4. ročníka bolo pôsobenie poroty. „Našou úlohou bolo vybrať najlepšie knihy v jednotlivých kategóriách pričom sme prihliadali na ich obsahovú, literárnu, výtvarnú a grafickú stránku titulov, ako aj úroveň ich polygrafického spracovania, “ vysvetlila Iveta Hurná členka poroty v kategórii Krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež. Spolu s ňou o víťazoch rozhodovali aj Zuzana Stanislavová z Pedagogickej fakulty a Ján Gavura z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Ocenenie z rúk porotcov si za prvé miesto v stredu prevzal Popradčan Rastislav Puchala za svoj historický román Archa zmluvy. Druhé miesto obsadila dvojica Peter Mišák a Peter Vrlík za Povesti a príbehy karpatských Rusínov a trojicu víťazov uzatvára zborník poézie Ľubovnianskeho literárneho klubu – Prezliekanie do nového svet(r)a.

Trojčlenná porota v zložení Peter Švorc, Nadežda Jurčišinová a Elena Vranovská sa zhodla, že najlepšou knihou kraja v kategórii Vedecká literatúra je Libenow, Liblaw, Lubowla. Alt Lublau, Ólubló... Stará Ľubovňa, monografia mesta od kolektívu autorov. Druhé miesto obsadila monografia Liptovská Teplička taktiež od kolektívu autorov. Odborná porota udelila tento rok dve tretie miesta, menovite publikáciám - Dejiny zdravotníctva v Prešove v medzivojnovom období od Petra Kovaľa a Ars vivendi alebo umenie žiť medzi Sokratom a Foucaultom Vladislava Suváka. V kategórii Populárno-vedecká literatúra odborná porota prvé miesto udelila titulu Rusynski narodni spivanki autora Jána Kaliňáka. Druhé miesto obsadila kniha Hovoria o nich pramene: Besedy o dejinách stredovekého Bardejova od spisovateľa Petra Harčara a tretie miesto si odniesla Marta Szattlerová a jej titul Stropkovská čítanka.

Hlas ľudu
Do verejného hlasovania sa zapojilo 660 hlasujúcich. Ich hlasy rozhodli, že Cenu verejnosti získala v kategórii Beletria zbierka duchovných básni pre deti Напю ся водічкы (Napju s’a vodičkŷ) autorky Ľudmily Šandalovej, a to s počtom 129 hlasov. V kategórii Odborná literatúra si prvé miesto napokon odniesla publikácia etnografa Ivana Čižmára Ľudový kroj Rusínov vo fotografii s počtom hlasov 114.

Z nominovaných kníh Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove pripraví putovnú výstavu, ktorá postupne navštívi všetky regionálne knižnice v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

Kniha roka 1.JPG
Kniha roka 2.JPG
Kniha roka 3.JPG
Kniha roka 4.JPG
Kniha roka 5.JPG
Kniha roka 6.JPG
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Hudba v meste!
Ďalší ročník festivalu Hudba v meste je za nami. Známe tváre ako Billy Barman, Para alebo prešovská rodáčka Katarína Koščová predviedli svoj talent v záhrade umenia.
Dielo mesiaca október 2021
Stanislav Balko: Sochár a model, 1985 olej, sololit, 72 x 60 cm, O 955, v strede dole: S. Balko 85 Foto: Miloš Kolčák Zbierkový fond ŠG v Prešove
Prešovský kraj vítal počas leta najmä domácich návštevníkov
Pod návštevnosť Prešovského kraja sa v prvom polroku opäť podpísala pandémia. Podľa predbežných štatistík dopadla letná sezóna dobre. Najväčšiu zásluhu na tom majú domáci turisti. Krivka návštevnosti kopíruje intenzitu šírenia ochorenia COVID – 19 a s ním súvisiacich pandemických opatrení.
Aj v Prešovskom kraji sa diali dobré skutky
Prešovské dobrovoľnícke centrum spoluorganizovalo už 13. ročník národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva, ktorý sa konal od 16. do 22. septembra 2021. Desiatky organizácií z Prešovského kraja aj tento rok otvorili množstvo jednorazových dobrovoľníckych príležitostí, vďaka ktorým si mohol ktokoľvek na Slovensku vyskúšať, aké je to byť dobrovoľníkom. Do Týždňa dobrovoľníctva 2021 sa v Prešovskom kraji zapojilo celkovo 505 účastníkov.
Nový film Petra Kerekesa Cenzorka zakončí v kine Scala festival POCITY
Nový film režiséra Petra Kerekesa, ocenený na prestížnom festivale v Benátkach, Cenzorka vstupuje do slovenských kín už od 14. októbra 2021. Divákom prešovského filmového festivalu POCITY sa predstaví spolu s predfilmom – krátkym animovaným dokumentom Bolo raz jedno more... režisérky Joanny Kozuch deň predtým, v stredu 13.10. v kine Scala. Film osobne uvedú režisér Peter Kerekes a hlavná predstaviteľka Irina Kirjazeva.
Vo štvrtok sa začína filmový festival Pocity. Do Prešova prinesie oceňované snímky zo svetových festivalov
V poradí 12. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia. Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, v Cinemaxe Novum, v sklade hudby Stromoradie či v kaviarni Christiania.
Poľské dni v Caraffke predstavujú stroje, grotesku a absurdný humor
Mesto Prešov v spolupráci s PKO Prešov a Mestskou galériou Caraffka vás srdečne pozývajú na vernisáž výstavy Lemov bestiár podľa Daniela Mróza v piatok 15. októbra 2021 o 17:00 hod.v Mestskej galérii Caraffka v Prešove.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK