PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://www.pis.sk/clanok/19817/europsky_tyzden_mobility_v_presove_tento_rok_prinesie_zaujimave_novinky.html

Európsky týždeň mobility v Prešove tento rok prinesie zaujímavé novinky

Európsky týždeň mobility potrvá od 16.9.2021 do 22.9.2021. Šíriť posolstvo tejto kampane bude aj mesto Prešov, ktoré sa k tomu zaviazalo podpisom takzvanej Charty 2021. DPMP ponúkne počas takzvaného Dňa bez áut bezplatné cestovanie v MHD, novinkou bude žrebovanie o predplatné cestovné lístky. Zvýhodnená bude aj jazda na zdieľanej elektrokolobežke či bicykli.
ETM1.jpg

Aktuálny ročník Európskeho týždňa mobility nesie podtitul „Cestujme ekologicky, buďme zdraví.“ Svoje motorové vozidlá preto nechajte zaparkované doma a neváhajte využiť zdravší a príjemnejší spôsob prepravy. Pomôžete tak sebe, životnému prostrediu a odľahčíte prehustenú dopravu v našom meste.

Mesto Prešov v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Prešov tento rok pripravili zaujímavú novinku v podobe žrebovania o predplatné cestovné lístky, súčasťou ktorého sa môže stať každý kto už využíva alebo sa rozhodne využívať služby prešovskej MHD a uprednostniť tak verejnú hromadnú dopravu pred individuálnou motorovou dopravou. Cieľom súťaže je, v zmysle výročnej témy Európskeho týždňa mobility 2021, odmeniť cestujúcich, ktorí už využívajú služby mestskej hromadnej dopravy alebo tak urobia v najbližšom období. Cestujúci, ktorí si zakúpili predplatné cestovné lístky (PCL) v období od 23.09.2020 do 21.09.2021 vrátane, budú automaticky zaradení do žrebovania a môžu vyhrať ďalší PCL na rovnaké obdobie.

„Do európskeho týždňa mobility sa mesto Prešov zapája každoročne, no tento raz sme sa rozhodli ponúknuť ľuďom možnosť získať dlhodobejšie výhody pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou vo forme súťaže. Možnosť vyhrať bezplatné predplatné lístky pritom budú mať cestujúci, ktorí už služby MHD využívajú ako aj noví cestujúci, ktorí sa pre MHD rozhodnú počas Európskeho týždňa mobility, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Spomedzi držiteľov predplatných cestovných lístkov budú vyžrebované čísla SNR dopravných kariet:

a) 3 čipové karty s ročným PCL, ktorých držitelia získajú bezplatne ročný PCL na nasledujúce obdobie,

b) 10 čipových kariet s trojmesačným PCL, ktorých držitelia získajú bezplatne trojmesačný PCL na nasledujúce obdobie,

c) 20 čipových kariet s mesačným PCL, ktorých držitelia získajú bezplatne mesačný PCL na nasledujúce obdobie.

Žrebovanie sa uskutoční dňa 27. septembra 2021. Zoznam vyžrebovaných čísel SNR dopravných kariet bude zverejnený na webovej stránke dopravcu www.dpmp.sk od 28.9.2021 do 29.10.2021, kedy zároveň uplynie nárok na uplatnenie si výhry. Výhercov budeme písomne informovať.

Číslo SNR dopravnej karty nájdete na každom pokladničnom doklade pri kúpe PCL alebo priamo na čipovej karte. Overiť číslo SNR dopravnej karty si účastníci žrebovania môžu na UNITermináloch umiestnených v predajniach cestovných lístkov alebo na školách. Pravidlá a podmienky účasti na žrebovaní sú zverejnené na webovej stránke dopravcu www.dpmp.sk.

Európsky týždeň mobility zavŕši v stredu 22.9.2021 tradičné podujatie s názvom Deň bez áut, počas ktorého bude cestovanie v MHD na denných linkách bezplatné pre všetkých ľudí. Na nočných linkách bude platiť štandardná tarifa.

Dopravný podnik mesta Prešov zároveň cestujúcim pripomína, že nárok na bezplatnú prepravu počas Európskeho týždňa mobility nie je zadefinovaný v Prepravnom poriadku MHD v Prešove, a preto cestujúcemu nevzniká nárok na vrátenie cestovného za nevyužitý alebo čiastočne využitý predplatný cestovný lístok.

Jazda na zdieľanej elektrokolobežke či bicykli bude počas ETM zvýhodnená

V meste Prešov sú od roku 2020 k dispozícii aj zdieľané elektrokolobežky a od júla 2021 aj zdieľané bicykle. V rámci Európskeho týždňa mobility pripravili prevádzkovatelia týchto dopravných prostriedkov zvýhodnené podmienky pre Prešovčanov a návštevníkov nášho mesta.

Cena za minútu jazdy na elektrokolobežke bude minimálne do 22.9.2021 len 5 centov a používateľom nebude účtovaný ani jednorazový poplatok za odomknutie. Pred prvou jazdou je potrebné stiahnuť si do smartfónu aplikáciu Bolt a zaregistrovať sa.

Jazda na verejných bicykloch bude v termíne od 16.09. do 22.09.2021 bezplatná. Záujemcovia budú mať k dispozícii 5 hodín bicyklovania každý deň počas celého Európskeho týždňa mobility bez potreby vloženia depozitu alebo kreditu. Stačí si nainštalovať aplikáciu ANTIK SmartWay a po registrácii zadať v časti VOUCHER kód: WNE2JF.

Mesto Prešov okrem toho realizuje aj ďalšie projekty zamerané na dlhodobú podporu rozvoja nemotorovej dopravy ako aj na podporu zvýšenia atraktivity MHD:

https://www.presov.sk/oznamy/v-presove-pribudnu-viac-ako-4-kilometre-novych-cyklochodnikov.html

https://www.presov.sk/oznamy/preferencia-mhd-na-krizovatkach-sa-postupne-stava-realitou.html

https://www.presov.sk/oznamy/do-presova-coskoro-pride-9-novych-dieslovych-autobusov.html

https://www.presov.sk/oznamy/v-presove-budu-coskoro-jazdit-nove-parcialne-trolejbusy.html

 
9.9.2021 | Autor: Mgr. Vladimír Tomek | Mesto Prešov | čítané: 350 krát