Utorok, 18. január 2022
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

V Prešove rastie ruža generála M.R.Štefánika

Mesto Prešov je ďalším zo slovenských miest, ktoré zdobí Ruža Generál Štefánik. Tento špeciálne vyšľachtený druh venovaný osobnosti M. R. Štefánika vysadili pri Zariadení pre seniorov Náruč v Prešove.

ruža 1.jpg

Ružu Generál Štefánik vysadila pri Zariadení pre seniorov Náruč na Veselej ulici primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová spolu s Ruženou Kormošovou, predsedníčkou Spoločnosti M. R. Štefánika zo Spišskej Novej Vsi a Jozefom Dobrovičom, riaditeľom Náruče.

„Generál Milan Rastislav Štefánik je nezabudnuteľnou osobnosťou našich dejín, ktorá sa výrazne zaslúžila o vznik Československa. Táto ruža bude odteraz pripomínať jeho odkaz aj v našom meste a zároveň po vykvitnutí poteší svojou krásou aj našich seniorov, klientov Náruče, " uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Ruža Generál Štefánik bola zasadená v rámci projektu „100 ruží pre Štefánika“, ktorého cieľom je vysadiť na Slovensku pri príležitosti Roka M. R. Štefánika (100. výročie tragickej smrti generála a 140. výročie jeho narodenia) sto ruží Generál Štefánik.

V Prešove rastie ruža generála M. R. ŠtefánikaPri ruži je osadená aj pamätná tabuľa, ktorá bude spolu s ružou ľuďom v Prešove a v ďalších slovenských mestách pripomínať túto veľkú osobnosť našich i medzinárodných dejín.

Zaujímavosti o Ruži Generál Štefánik

Ružu vypestoval český šľachtiteľ Jan Böhm v roku 1931 na znak úcty k zakladateľovi československého štátu generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Ruža Generál Štefánik bola vyšľachtená z druhu „Briliant“ a v kruhu odborníkov je označovaná ako hybridná „Rosa alba“. Patrí do skupiny kultivovaných odrôd ruží. Je to sadová kríčková ruža vyrastajúca do výšky 120 až 130 centimetrov.

Ruža má modrofialovú farbu, za veľmi teplého počasia až celkom modrú. Zaujímavosťou je, že čím väčšie je teplo, tým sú kvety tejto ruže krajšie.

ruža 2.jpg
ruža 3.jpg
ruža 4.jpg
Mohlo by Vás zaujímať
Technické služby mesta Prešov začínajú s distribúciou kalendárov a vriec na rok 2022
Technické služby mesta Prešov (TSmP) budú od 20.12.2021 do rodinných domov distribuovať kalendár na rok 2022. Okrem termínov vývozu triedeného odpadu v ňom obyvatelia nájdu aj informácie zamerané na tému zálohovania a správneho triedenia odpadov.
Golužu nahradí v Tatrane Prešov bývalý slovenský reprezentant
Chorvátsky tréner Slavko Goluža po 4,5 roku skončil pri kormidle hádzanárov Tatrana Prešov. Vo funkcii ho nahradí Radoslav Antl st. s asistentom Marekom Gernátom, ktorý doteraz pôsobil pri mládeži Tatrana. Prešovský klub o tom informoval na oficiálnej stránke.
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Postmodern Jukebox v Prešove
V prešovskom Čiernom orle vystúpi v júni 2022 výnimočné hudobné zoskupenie amerických umelcov v rámci svetového The Grand Reopening Tour.
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK