Štvrtok, 27. január 2022
Meniny má Bohuš | zajtra Alfonz

Na GP Prešov sa v medzinárodnej konkurencii prebojovali na pódium aj Slováci

Mesto Prešov sa počas uplynulého víkendu stalo dejiskom 4. ročníka cyklopretekov Grand Prix Prešov. Vidina zisku tučnej porcie bodov UCI pritiahla na jediný slovenský velodróm slušnú medzinárodnú konkurenciu. Medzi zahraničnými pretekármi sa podarilo presadiť i našim jazdcom. Na velodróme sa okrem Veľkej ceny Prešova uskutočnili aj majstrovstvá SR v dráhovej cyklistike elitných kategórií.

Program pretekov bol rozdelený do dvoch víkendových dní. Na štarte nechýbali napr. víťaz série svetového pohára v scratchi Holanďan Roy Eefting, či Ukajinec Roman Gladys, ale i ďalšie silné mená. Prvý deň mali muži na programe omnium a scratch. V omniu si víťazstvo vybojoval Roy Eefting, zo Slovákov si najlepšie viedol Tobias Vančo (Dukla Banská Bystrica), ktorý obsadil 16. miesto. V scratchi dominoval Poliak Szymon Potasznik, najlepším Slovákom opäť Vančo, tentokrát s 19. miestom.

Ženy mali v sobotu na programe vylučovacie a bodovacie preteky a omnium. Vo vylučovačke zvíťazila Nórka Nora Tveit, domáca Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava) finišovala na 7. mieste. V bodovacích pretekoch si po prvenstvo prišla Rakúšanka Verena Eberhardt, 3. miestom sa na pódium prebojovala aj naša Tereza Medveďová (WCC). Na pódium sa 3. miestom prebojovala aj Alžbeta Bačíková spolu s Norou Jenčušovou (BePink) v madisone žien.

Juniori bojovali o UCI body v Omniu. Zvíťazil Rakúšan Raphael Kokas, náš Jakub Slivka (CyS – Akadémia Petra Sagana) obsadil 3. miesto. Rovnaké mená a umiestnenie mali juniori i v disciplíne scratch.

V nedeľu pokračoval program dráhových pretekov vylučovacími a bodovacími pretekmi mužov, omniom žien a madisonom mužov. Program však už bol poznačený prerušovaním pretekov kvôli dažďu. Vo vylučovacích pretekoch mužov zvíťazil Holaďan Roy Eefting. O veľké prekvapenie sa výsledkom postaral náš mladý pretekár Tobias Vančo, ktorý v tejto disciplíne obsadil v medzinárodnej konkurencii 5. miesto. Hneď za ním finišoval Lukáš Kubiš (obaja Dukla Banská Bystrica).

V bodovacích pretekoch si prvenstvo pripísal Rumun Daniel Crista, najlepšie zo Slovákov skončil Martin Chren, ktorý sa zmestil deviatym miestom do top 10. Víťazstvo zo ženského omnia si zo Slovenska odnáša Rakúšanka Verena Eberhardt, veľmi dobrý výkon podala i Alžbeta Bačíková, ktorá v celkovom hodnotení obsadila 5. miesto a Tereza Medveďová 8.