Pondelok, 04. júl 2022
Meniny má Prokop | zajtra Cyril, Metod

Proti osteoporóze je najvhodnejšia prevencia

Dnes poobede sa za účasti vyše 300 odborníkov z ôsmich krajín sveta začal v Divadle Jonáša Záborského v Prešove 9. medzinárodný kongres slovenských a českých osteológov. O osteoporóze, teda „rednutí kostí“, a jej následkoch na ňom diskutujú aj špičkoví odborníci z Nemecka, Švajčiarska, USA, či Izraela.

„Osteoporóza je závažné ochorenie, ktoré prebieha rýchlo a nenápadne. Nebolí, ale jej konečným nepriaznivým dôsledkom sú osteologické zlomeniny, ktoré majú ďalekosiahle následky. Dôjsť pri nich môže aj k úmrtiu. Počty týchto zlomenín sú pritom na Slovensku alarmujúce a neustále stúpajú,“ upozornil na vážnosť témy primár ortopedického oddelenia FNsP v Prešove a predseda organizačného výboru kongresu Ján Kľoc.

Ako dodal, toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u žien po menopauze, pacientov s endokrinologickými ochoreniami, ale aj u reumatických pacientov. Postihnúť ale môže každého. Aj preto je podľa J. Kľoca pri osteoporóze najdôležitejšia prevencia. A tak sa organizátori medzinárodného kongresu rozhodli počas celého trvania akcie umožniť širokej verejnosti podstúpiť kontrolné vyšetrenie kostí – tzv. screening. „Ten určí stupeň hustoty kostí a upozorní na tendenciu osteoporózy,“ informoval J. Kľoc. Ak by záujemcovia o takéto preventívne vyšetrenie nevyužili túto možnosť, k dispozícii sú im v Prešove celoročne tri celotelové denzitometre určené na screeningové vyšetrenia. Tie môžu pacienti nájsť v osteocentre doliečovacieho centra Oáza na Sídlisku II ako aj v nemocnici na Levočskej ulici a vo Fakultnej nemocnici J.A. Reimana. „Tieto vyšetrenia sú pritom plne hradené zdravotnými poisťovňami a pre pacienta sú preto bezplatné,“ dodal na záver primár ortopedického oddelenia.
(ik)

Mohlo by Vás zaujímať
Slovensko trápia horúčavy, mesto Prešov pripomína obyvateľom, ako sa chrániť
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na 30.6. a 1.7. 2022 aj pre okres Prešov výstrahu 2. stupňa pred vysokými teplotami, ktoré môžu atakovať hranicu až 37 stupňov Celzia.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK