Nedeľa, 23. január 2022
Meniny má Miloš | zajtra Timotej

Metamorfózy tradičnej kultúry v súčasnom umení Od ľudového rozprávania k one man show a Divadlo a tradičná kultúra

Záver mesiaca jún zameralo Divadlo Jonáša Záborského Prešov – útvar osvetovej činnosti na realizáciu projektu Metamorfózy tradičnej kultúry v súčasnom umení.

foto1.png

Hlavným partnerom podujatia bol Fond pre podporu umenia, ktorý ho aj finančne podporil. Jeho súčasťou boli aj tvorivé dielne Od ľudového rozprávania k one man show a Divadlo a tradičná kultúra. Prvé podujatie sa uskutočnilo 17.6.2021. Jeho náplňou bolo poukázať na spojitosti medzi vystúpeniami ľudových rozprávačov a súčasnými stand-up vystúpeniami, na ich prepojenie po stránke formálnej, výrazovej, ale aj obsahovej. Tvorivej dielne sa s veľkým záujmom zúčastnilo 15 študentov stredných škôl.
21. 6. 2021 sa uskutočnila druhá tvorivá dielňa, ktorá poukázala na možnosť prepojenia súčasnej alternatívnej amatérskej divadelnej tvorby s tradičnou ľudovou kultúrou, naznačila, ako sa dajú prvky ľudovej kultúry využiť v súčasnom amatérskom alternatívnom divadle. Počas stretnutia lektori inscenovali v mizanscénach texty ľudových ľúbostných piesní, ktoré boli spojené do divadelného celku. Keďže súčasťou divadelnej tvorby je aj kostýmovanie, boli použité náznakové kostými v podobe širokých sukní, ktoré vychádzali z krojového oblečenia. Ako rekvizity boli, ako tradičný prvok ľudovej kultúry, zakomponované plechové vedrá.
Výsledným produktom sa stal náčrt divadla poézie, ktoré rozpráva o večnej téme – láske mladých ľudí. Jeho aktérmi boli deti z prešovských základných škôl.
Veríme, že realizáciou podujatí sme aj v súčasnom, neľahkom covid období prispeli k tomu, aby sa amatérska kultúra naďalej rozvíjala.

foto3.png
IMG_20210617_105409986-2.jpg
Mohlo by Vás zaujímať
Pri Toryse vyrástlo nové workoutové ihrisko
V Prešove v blízkosti rieky Torysa na Sídlisku III pribudlo úplne nové workoutové ihrisko. V areáli sa nachádza viac ako 17 stanovísk a je voľne dostupný pre verejnosť.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK