Sobota, 27. november 2021
Meniny má Milan | zajtra Henrieta

Jazdíte na bicykli či kolobežke správne? Prešovskí mestskí policajti upozorňujú na základné pravidlá

Prešovskí mestskí policajti počas stredy 16. júna v teréne monitorovali jazdy cyklistov a kolobežkárov, aby ich oboznámili so základnými pravidlami cestnej premávky a poukázali na bezpečnosť jazdy.

img 2.jpg

Akcia príslušníkov Mestskej polície Prešov bola zameraná na prevenciu, sledovanie disciplinovanosti cyklistov, kolobežkárov a chodcov na chodníkoch a cestičkách pre cyklistov. Mestskí policajti v teréne monitorovali chodcov, cyklistov a kolobežkárov až do večerných hodín.

Počas monitorovania v teréne spozorovali príslušníci Mestskej polície v Prešove takmer 50 porušení pravidiel. V 22 prípadoch jazdili cyklisti a kolobežkári po chodníku pre chodcov a v 25 prípadoch policajti upozornili chodcov, ktorí sa pešo pohybovali po cyklochodníku.

Jazdíte na bicykli či kolobežke správne? Prešovskí mestskí policajti upozorňujú na základné pravidlá. V niektorých prípadoch išlo o nevedomosť z porušenia zákona či obavu z jazdy po preplnených komunikáciách v meste, kde sa cyklisti necítia v bezpečí. Rovnako to bolo aj v prípade rodín s deťmi na bicykloch, ktoré volia rovnakú alternatívu.

„Našu kontrolu občas, žiaľ, niektorí občania vnímajú dokonca ako nútenie, aby jazdili po nebezpečných a preplnených cestách, " opisujú mestskí policajti, ktorí dennodenne v teréne riešia množstvo podobných prípadov.

Mestská polícia Prešov pripomína základné pravidlá:

Chodec je povinný používať predovšetkým chodník. Po chodníku sa chodí vpravo. Tam, kde chodník nie je alebo kde je neschodný, chodí sa po ľavej krajnici; tam, kde nie je krajnica alebo kde je krajnica neschodná, chodí sa čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. To platí aj pre chodca, ktorý nesie predmet, ktorým by mohol ohroziť premávku na chodníku alebo na krajnici.
Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici. Osoby mladšie ako desať rokov smú jazdiť po chodníku.
Vodič samovyvažovacieho vozidla (kolobežky) smie jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozí a neobmedzí chodcov, pričom nesmie prekročiť rýchlosť chôdze. Vodič samovyvažovacieho vozidla smie jazdiť po pravej strane vyhradeného jazdného pruhu pre cyklistov, cestičky pre cyklistov alebo priechodu pre cyklistov, len ak neohrozí a neobmedzí cyklistov.
Za bezpečnosť jazdy na elektrokolobežke zodpovedá samotný jazdec. Je preto dôležité, aby prispôsobil rýchlosť jazdy okolitým podmienkam. Taktiež je odporúčané používať pri jazde helmu, nejazdiť v daždi či silnom vetre a vyhýbať sa prudkému zatáčaniu. Každý jazdec by mal od okoloidúcich osôb udržiavať dostatočný odstup, tak, aby nedošlo ku kolízii.

img 1.jpg
img 3.jpg
img 4.jpg
img 5.jpg
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania aj tento rok zažijú výnimočnú vianočnú atmosféru
Vianočné trhy mesta Prešov plánujeme otvoriť v období od 25.11.2021 do 22.12.2021. Ich dejiskom bude už tradične pešia zóna na Hlavnej ulici. Tohtoročnou novinkou budú svetelné inštalácie so zimnými motívmi, ktoré sa budú postupne rozsvecovať v Južnom parku.
V Prešove pribudlo takmer 900 nových kríkov a drevín
Prešovská radnica vysadila v rámci obnovy zelene stovky kríkov a stromov v šiestich lokalitách. Na výsadbu boli vybrané druhovo pôvodné dreviny, ktoré sú vhodné do klimatických podmienok mesta Prešov.
Nad cyklochodníkom bude ťažba nebezpečných stromov
Na cyklochodníku Eurovelo 11 medzi Sídliskom III. v Prešove a tzv. Marakaňou vo Veľkom Šariši, bude od 22. novembra do 11. decembra realizovaná ťažba stromov v lesných porastoch nad chodníkom. Toto opatrenie sa robí kvôli stabilizácii zosuvného svahu. Chodník bude pre verejnosť úplne uzatvorený.
Mesto Prešov je pripravené na zimnú údržbu
Zimná údržba v meste Prešov trvá od 15. októbra 2021 do 15. apríla 2022. Mesto Prešov na údržbu ciest a chodníkov opäť použije ekologický materiál.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK