Sobota, 02. júl 2022
Meniny má Berta | zajtra Miloslav

Jazdíte na bicykli či kolobežke správne? Prešovskí mestskí policajti upozorňujú na základné pravidlá

Prešovskí mestskí policajti počas stredy 16. júna v teréne monitorovali jazdy cyklistov a kolobežkárov, aby ich oboznámili so základnými pravidlami cestnej premávky a poukázali na bezpečnosť jazdy.

img 2.jpg

Akcia príslušníkov Mestskej polície Prešov bola zameraná na prevenciu, sledovanie disciplinovanosti cyklistov, kolobežkárov a chodcov na chodníkoch a cestičkách pre cyklistov. Mestskí policajti v teréne monitorovali chodcov, cyklistov a kolobežkárov až do večerných hodín.

Počas monitorovania v teréne spozorovali príslušníci Mestskej polície v Prešove takmer 50 porušení pravidiel. V 22 prípadoch jazdili cyklisti a kolobežkári po chodníku pre chodcov a v 25 prípadoch policajti upozornili chodcov, ktorí sa pešo pohybovali po cyklochodníku.

Jazdíte na bicykli či kolobežke správne? Prešovskí mestskí policajti upozorňujú na základné pravidlá. V niektorých prípadoch išlo o nevedomosť z porušenia zákona či obavu z jazdy po preplnených komunikáciách v meste, kde sa cyklisti necítia v bezpečí. Rovnako to bolo aj v prípade rodín s deťmi na bicykloch, ktoré volia rovnakú alternatívu.

„Našu kontrolu občas, žiaľ, niektorí občania vnímajú dokonca ako nútenie, aby jazdili po nebezpečných a preplnených cestách, " opisujú mestskí policajti, ktorí dennodenne v teréne riešia množstvo podobných prípadov.

Mestská polícia Prešov pripomína základné pravidlá:

Chodec je povinný používať predovšetkým chodník. Po chodníku sa chodí vpravo. Tam, kde chodník nie je alebo kde je neschodný, chodí sa po ľavej krajnici; tam, kde nie je krajnica alebo kde je krajnica neschodná, chodí sa čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. To platí aj pre chodca, ktorý nesie predmet, ktorým by mohol ohroziť premávku na chodníku alebo na krajnici.
Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici. Osoby mladšie ako desať rokov smú jazdiť po chodníku.
Vodič samovyvažovacieho vozidla (kolobežky) smie jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozí a neobmedzí chodcov, pričom nesmie prekročiť rýchlosť chôdze. Vodič samovyvažovacieho vozidla smie jazdiť po pravej strane vyhradeného jazdného pruhu pre cyklistov, cestičky pre cyklistov alebo priechodu pre cyklistov, len ak neohrozí a neobmedzí cyklistov.
Za bezpečnosť jazdy na elektrokolobežke zodpovedá samotný jazdec. Je preto dôležité, aby prispôsobil rýchlosť jazdy okolitým podmienkam. Taktiež je odporúčané používať pri jazde helmu, nejazdiť v daždi či silnom vetre a vyhýbať sa prudkému zatáčaniu. Každý jazdec by mal od okoloidúcich osôb udržiavať dostatočný odstup, tak, aby nedošlo ku kolízii.

img 1.jpg
img 3.jpg
img 4.jpg
img 5.jpg
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Hudba v Meste
V záhrade umenia sa robilo umenie. Tretí ročník Hudba v Meste pod záštitou PKO priniesol nové tváre z domova aj ďaleka. Vystúpili Korben Dallas, BDHS, Komajota a nováčikovia kapely Alexandra, ktorí boli vybraní pomocou diváckeho hlasovania.
FOTO: Dobrý Festival 2022 - Piatok
Dobrý festival sa po korone-pauze vracia v plnej sile. PIS vám prináša fotoreport z prvého dňa.
FOTO: Dobrý festival 2022 - Sobota
Druhý deň festivalu priniesol mená ako Helenine oči alebo Eluveitie. fotoreport z druhého dňa.
Dni mesta Prešov sa po dvojročnej pauze vrátia s bohatým programom
Začiatkom júna sa prešovské ulice opäť naplnia domácimi, ale i cezpoľnými návštevníkmi a turistami, ktorí boli posledné roky ukrátení od atmosféry a zážitkov verejných kultúrnych podujatí. Mesto Prešov v spolupráci s Parkom kultúry a oddychu si pre nich pripravilo bohatý kultúrny program, ktorý bude prebiehať v centre mesta, od 6. do 11. júna 2022, v rámci tradičných Dní mesta Prešov.
Verejné ocenenia mesta Prešov sú rozdané, toto sú mená laureátov
V historickej sále PKO v Prešove sa dnes uskutočnilo slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Prešove, počas ktorého boli udelené verejné ocenenia mesta Prešov osobnostiam a spoločnostiam, ktoré dlhodobo významne reprezentujú a zviditeľňujú mesto Prešov.
Prešovskí žiaci mohli vďaka projektu Erasmus+ opäť vycestovať do Európy
Európsky projekt Erasmus+ s názvom „Národné dedičstvo pre naše spoločné európske dedičstvo“ na ZŠ Československej armády v Prešove dosiahol svoj vrchol. Po troch rokoch spolupráce 6 partnerských škôl z Fínska, Grécka, Talianska, Poľska, Portugalska a Slovenska je čas na rekapituláciu. A práve tou bol na tunajšej základnej škole 25. máj 202
Areál bývalej vojenskej nemocnice v Prešove sa po úprave plôch zmenil na nepoznanie
Mesto Prešov kompletne zrevitalizovalo okolie bývalej vojenskej nemocnice na Raymanovej ulici. Pribudli tu nové parkovacie plochy, prístupové komunikácie, chodníky a verejné osvetlenie. Zrealizované boli aj sadové úpravy.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK