Štvrtok, 29. júl 2021
Meniny má Marta | zajtra Libuša

Kosci pokosili ručne školský dvor

Kosci v sobotu kosili športový areál v Základnej škole vo Veľkom Šariši v rámci podujatia Šariske kosače. Školský areál vo Veľkom Šariši by sa mohol čoskoro zmeniť na multifunkčné ihrisko. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021.

Šimonko Takáč má len tri roky, no s kosou už narábať vie.jpg

VEĽKÝ ŠARIŠ. “Máme 14 ročník Šariskych kosačov, doteraz sme kosili len na hrade, robili sme rôzne súťaže, kde sme rozdeľovali úseky a kosilo sa na čas. Teraz sme sa rozhodli, že urobíme netradičné ďalšie ručné kosenie a to na školskom dvore. Nesúťažime, len kosíme koľko vládzeme. Kosíme pre to, aby sme urobili nejaký osoh pre trávu, ” povedal Dušan Lukáč, organizátor a poslanec Mestského zastupiteľstva vo Veľkom Šariši.

MULTIFUNKČNÉ IHRISKO

Areál Základnej školy prejde kompletnou rekonštrukciou. “Momentálne tento areál nie je zveľadený a práve týmto kosením sme chceli dať symbolickú bodku za súčasným stavom areálu. Verím, že čoskoro sa nám podarí urobiť projekt. Vznikne tartanová bežecká dráha, bude tu multifunkčné ihrisko, nové doskočisko a priestor tu nájdeme aj pre nový šport teqball. Ide o šport, ktorý kombinuje prvky futbalu i stolného tenisu. Je to šport, ktorý je výborným doplnkom pre futbalistov, ” uviedol primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall (nez). Tento areál bude sprístupnený verejnosti aj športovým klubom. “Verím, že obnovením tohto areálu budeme pokračovať v rozvoji športu v meste a dotiahneme mládež ku športu.”
Ide o investíciu cca 200-tisíc eur. Mesto ráta s použitím aj externých zdrojov. “Podali sme dva projekty, ktoré by nám mali pomôcť so spolufinancovaním tohto projektu. Máme vysúťaženého dodávateľa, čakáme už len na výsledky projektu. Ak by sa to podarilo, vieme začať s realizáciou už tohto roku, a ak aj nie, tak najneskôr v budúcom roku sa rekonštrukcia zrealizuje, ” informoval V. Kall.

TROJROČNÝ KOSEC
Najmladším kosačom na podujatí bol trojročný Šimonko Takáč z Bretejoviec. Kosil už aj vlani, no až tento rok mu dali do rúk naozajstnú ostrú kosu. Na kosenie do Veľkého Šariša prišiel so svojou tetou Andreou (32). Ku koseniu ju dotiahol priateľ. “Kosím tri roky. Veľmi ma to baví, aj keď je to namáhavá činnosť. Mnoho ľudí kosí zle, pretože pri kosení je dôležitá rotácia celého tela, nielen rúk, ” prezradila Andrea.
“Som z gazdovského rodu. Keď som mal 10 rokov už sme s bratom kosili. Rodičia mi pripravili kosu, zabrúsili a už som kosil. Dedo bol starý, otec bol chorý. Bol som otrokom roboty. Keď bol môj brat na vojne, tak som musel kosiť ešte viac. Kosil som aj pre uja, ktorý nemal deti, ” povedal Ján Očkovič (89), ktorý sa na koscov prišiel pozrieť a zaspomínať si na mladé časy. (ver)

Areál prejde kompletnou obnovou. Plánovaná investícia je 200-tisíc eur.jpg
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
Pivný festival
Sme naozaj šťastní, že aj tento rok sa napriek existujúcim opatreniam otvoria brány Pivného festivalu. Od štvrtka 29. júla do nedele 22. augusta Vás pozývame do 4 SPORT Areálu (bývalý Jazdecký areál), kde si po roku opäť vychutnáte spoločnosť priateľov a známych, posedíte si pri výbornom pive a ochutnáte tradičné grilované a pečené špeciality.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
HEX v Ľuboticiach pri Prešove aj s fanúšikmi na pódiu už tento piatok
Slovenská kapela HEX odohrá už tento piatok 16. júla v Ľuboticiach jediný letný koncert na východnom Slovensku. Východniari si užijú výber najväčších hitov kapely a na pódium sa dostanú aj samotní fanúšikovia.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2021
Za hradbami Hradu Šariš sa uskutočnil už deviaty ročník FNNH. Ide o unikátny festival zameraný na premietanie krátkych filmov. Neopakovateľnú atmosféru umocňuje premietanie na veľkoformátové plátno v priestoroch stredovekého hradného nádvoria pod otvoreným nebom.
Veľkošarišskí hasiči v sobotu súťažili, v nedeľu pomáhali pri povodni
Veľký Šariš v sobotu 10.júla hostil dobrovoľných hasičov z okolia. Dobrovoľné hasičské družstva (DHZ) bojovali vo Veľkom Šariši o Pohár primátora mesta druhýkrát. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021. Na ďalší deň boli dobrovoľní hasiči pomáhať pri povodni.
Rákociho palác rozozvučia staré melódie aj Prešovský graduál
Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich návštevníkov ochutnávku zo svetskej hudby 17. a 18. storočia. Kapela Musica Historica z Budapešti vystúpi v Prešove po prvýkrát. Počas prezentácie skladieb mnohých známych autorov od konca renesancie až po melodiku východoeurópskeho baroka zaznejú aj rôzne dobové hudobné nástroje.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.