Štvrtok, 29. júl 2021
Meniny má Marta | zajtra Libuša

V Stropkove realizujú záverečnú fázu archeologického prieskumu hradu

Pripravujú aj prehliadky náleziska pre verejnosť a školy

Archeologický prieskum na hrade v Stropkove

V jarných mesiacoch začali v Stropkove záverečnú fázu prieskumu severnej časti zaniknutého hradu. Po dvoch etapách realizovaných v roku 2019 prišiel na rad technicky najnáročnejší výskum jeho severozápadného bastiónu z obdobia 17. a 18. storočia. Nachádzal sa na mieste dvoch rodinných domov, ktoré mesto vykúpilo od pôvodných majiteľov a následne ich pred tromi rokmi asanovalo.
„V rámci obnovy námestia sa dostávame do finále z hľadiska nevyhnutných archeologických prác. Doterajšie poznatky nám ukázali, že pod vrstvou zeminy a muriva z 20. storočia sú zachované časti hradných múrov, základové múry severozápadnej časti bastiónu ako šľachtického paláca a pivničné oporné piliere s klenbami. Ide o historicky cenné územie a našim cieľom je jeho obnova a zakomponovanie odhalených objektov do tunajšieho námestia ako celku. Záverom archeologického výskumu bude výstupná dokumentácia dôležitá pre ďalší krok smerujúci k obnove námestia, “ priblížil primátor Stropkova Ondrej Brendza.
Podľa neho je v súčasnosti zložité povedať, čo sa v celistvosti nachádza pod úrovňou terénnu a čo výskum prinesie. Nedajú sa však vylúčiť bohaté nálezy archeologického materiálu, ktorý znásobí hodnotu tejto zaniknutej Národnej kultúrnej pamiatky. V skúmanej časti hradu boli podľa dostupných informácií v minulosti vínne pivnice šľachticov. Archeologická správa bude jedným z podkladov pre vyhlásenie architektonickej súťaže návrhov na obnovu historického areálu. Súčasťou výskumu je moderná dokumentácia formou 3D fotogrammetrie a online databázy, ako aj práca s archívnymi mapovými podkladmi.
„Od začiatku nám veľmi nepraje počasie. Napriek tomu sa nám v prvej fáze podarilo odkryť pozostatky bastiónu od novodobých vrstiev zeminy. V súčasnosti prebieha sondový celoplošný ručný odkryv plochy a preskúmavame obvodové murivo bastiónu. V najbližšom období sa presunieme viac do severnej časti, teda do priestoru interiéru bastiónu, kde očakávame najhodnotenejšie nálezové situácie, “ vysvetlil archeológ Martin Sabol.
Výskum prebieha v úzkej kooperácií archeologického tímu s mestom Stropkov, Krajským pamiatkovým úradom Prešov, ktorý zastupuje Peter Harčar a architektom Jánom Krchom z Technickej univerzity v Košiciach. Ambíciou samosprávy je vybudovať hradnú pivnicu, sprístupniť ju verejnosti a zvyšné časti severných hradieb so severovýchodným bastiónom prezentovať náznakovo nad terén. Od júna by chceli prebiehajúci výskum a získané informácie prezentovať aj verejnosti a školám priamo na mieste formou prednášok. Akcia by mala byť ukončená v septembri, náklady na jej vykonanie vo výške 58 tis. eur hradí mesto z vlastného rozpočtu. Po komplexnom odkrytí terénu a odhalení zachovaných hradných murovaných častí pristúpia k jeho dočasnému zakonzervovaniu.

Archeologický prieskum na hrade v Stropkove
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Miro Jaroš v EKOPARKU
Miro Jaroš zavítal dňa 14.07.2021 do EKOPARKU, kde potešil všetky (ne)poslušné deti.
Pivný festival
Sme naozaj šťastní, že aj tento rok sa napriek existujúcim opatreniam otvoria brány Pivného festivalu. Od štvrtka 29. júla do nedele 22. augusta Vás pozývame do 4 SPORT Areálu (bývalý Jazdecký areál), kde si po roku opäť vychutnáte spoločnosť priateľov a známych, posedíte si pri výbornom pive a ochutnáte tradičné grilované a pečené špeciality.
S letom prichádza do Prešova aj ARTIS festival
K letu v Prešove už deväť rokov neodmysliteľne patrí aj festival komornej hudby ARTIS. Podujatie opäť prinesie to najlepšie z klasickej hudby, novinkou bude koncert hot jazzu a swingu. Medzi hosťami sa predstavia umelci ako Rafael Álvarez, ZWIEBEL QUARTET, Fats jazz band a mnohí ďalší.
HEX v Ľuboticiach pri Prešove aj s fanúšikmi na pódiu už tento piatok
Slovenská kapela HEX odohrá už tento piatok 16. júla v Ľuboticiach jediný letný koncert na východnom Slovensku. Východniari si užijú výber najväčších hitov kapely a na pódium sa dostanú aj samotní fanúšikovia.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2021
Za hradbami Hradu Šariš sa uskutočnil už deviaty ročník FNNH. Ide o unikátny festival zameraný na premietanie krátkych filmov. Neopakovateľnú atmosféru umocňuje premietanie na veľkoformátové plátno v priestoroch stredovekého hradného nádvoria pod otvoreným nebom.
Veľkošarišskí hasiči v sobotu súťažili, v nedeľu pomáhali pri povodni
Veľký Šariš v sobotu 10.júla hostil dobrovoľných hasičov z okolia. Dobrovoľné hasičské družstva (DHZ) bojovali vo Veľkom Šariši o Pohár primátora mesta druhýkrát. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021. Na ďalší deň boli dobrovoľní hasiči pomáhať pri povodni.
Rákociho palác rozozvučia staré melódie aj Prešovský graduál
Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich návštevníkov ochutnávku zo svetskej hudby 17. a 18. storočia. Kapela Musica Historica z Budapešti vystúpi v Prešove po prvýkrát. Počas prezentácie skladieb mnohých známych autorov od konca renesancie až po melodiku východoeurópskeho baroka zaznejú aj rôzne dobové hudobné nástroje.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.