Pondelok, 21. jún 2021
Meniny má Alojz | zajtra Paulína

Etickí hackeri a dizajnéri idú zachraňovať planétu. Trúfnu si na tieto ekologické výzvy?

Zdravšia planéta vďaka skvelému nápadu napríklad zo Slovenska? O pár týždňov sa to môže stať realitou. Odštartuje totiž GreenHack, najväčšia inovačná online akcia v strednej Európe zameraná na udržateľnosť. Hlásiť sa do nej môže každý, kto chce svojím inovatívnym prístupom prispieť k záchrane planéty. Účastníkov čaká 11 výziev zameraných na recykláciu, obalové materiály, zmeny klímy či nadmernú spotrebu. Na ich vyriešenie budú mať 36 hodín a získať môžu spolu až 5000 eur.

GreenHack je medzinárodný hackathon zameraný na udržateľný rozvoj a výzvy, ktorým môže v budúcnosti čeliť naša planéta. Počas dvoch dní sa virtuálne stretnú študenti, etickí hackeri, vývojári, dizajnéri aj technológovia, aby využili svoj potenciál na riešenie problémov z oblasti recyklácie obalov či odpadov, úspor energie v budovách alebo predĺženie životnosti výrobkov.

Celkovo 11 výziev pre účastníkov zadalo 8 spoločností, pričom najviac výziev pochádza z dielne Plzeňského Prazdroja. Napriek tomu, že na pražský hackathon sa môžu prihlásiť riešitelia z celého sveta, niektoré výzvy sú viazané priamo na Slovensko. „Výroba špičkových pív z prvotriednych surovín pre nás ide ruka v ruke s udržateľným podnikaním a ochranou prírody. Uvedomujeme si, že je dôležité nielen to, ako vyrábame naše značky, ale aj v akých obaloch ich predávame. Preto sme do GreenHacku šli až s troma výzvami, pričom jedna z nich reaguje na zálohový systém, ktorý sa na Slovensku pripravuje, “ hovorí Petra Krumlová, manažérka inovácií, Plzeňský Prazdroj.

Spoločnosť Plzeňský Prazdroj ako líder v udržateľnosti zamerala dve svoje výzvy na recykláciu – s podporou inovátorov z celého sveta sa snaží nájsť riešenie na uskladnenie a prepravu nepoškodených plechoviek pred ich vrátením do predajne v rámci zálohového systému, ale aj na to, ako zrecyklovať nevratné fľaše tak, aby mali ďalšie využitie. Nové nápady inovátorov by rada privítala aj značka Pilsner Urquell, ktorej výzvou je udržateľné darčekové balenie jej výrobkov. „Značka Pilsner Urquell je už takmer 180 rokov symbolom piva, ktoré zmenilo svet. Na tento odkaz chceme nadviazať a posunúť ho do novej roviny, preto sme vykročili na cestu k udržateľnosti. Po odstránení hliníkovej fólie a plastovej nálepky sa naša fľaša stala stopercentne recyklovateľnou, no chceme ísť ešte ďalej – aj do tzv. sekundárnych obalov. Veríme, že výsledkom našej výzvy bude inteligentný dizajn, v ktorom sa bude snúbiť estetika s funkčnosťou, “ hovorí Zuzana Dudová, manažérka značky Pilsner Urquell.

Medzi ďalšie výzvy, ktoré majú odľahčiť planétu, patrí šetrenie energie, ktoré by privítala ČSOB, ale aj dlhšia životnosť pre nábytok, na ktorom by pri úspešnom riešení mohla stavať IKEA. S výzvou, ktorá je určená len pre tímy z Česka a Slovenska, prišla spoločnosť BASF. Medzi vyzývateľov sa radí aj Skanska, Operátor ICT aj český kraj Vysočina.

Do európskeho inovačného maratónu sa môžu záujemcovia prihlásiť do 10. júna na greenhack.eu. Maratón sa uskutoční 11. a 12. júna, pričom víťazné tímy si rozdelia spolu až 5000 eur. Organizátori očakávajú, že do online riešenia výziev sa zapoja asi dve stovky účastníkov z celého sveta.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Dni mesta Prešov - Koncert pre ľudí z prvej línie
Dni mesta Prešov sú tu! V PKO sa preto hral koncert pre doktorov a sestričky z prvej línie.
V Zariadení pre seniorov Harmónia na Cemjate uviedli do prevádzky prototyp návštevného domčeka
Návštevný domček, ktorý je situovaný v areáli Zariadenia pre seniorov Harmónia na Cemjate umožní seniorom zostať v priamom kontakte so svojimi najbližšími aj v období pandémie. Objekt so špeciálnou konštrukciou je navrhnutý tak, aby boli návštevy bezpečné aj v čase zlej epidemiologickej situácie.
FOTO: Dni mesta Prešov - Koncert Kataríny Koščovej v PKO
Dňa 13.06.2021 sa odohral v poradí druhý koncert pre pracovníkov v prvej línií. V PKO sme si mohli vypočuť krásne melódie Kataríny Koščovej.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.