Nedeľa, 03. júl 2022
Meniny má Miloslav | zajtra Prokop

Mesto Prešov pokračuje v prípravách na rekonštrukciu cesty na ulici Kúty, realizáciu však môže ohroziť nesúhlas majiteľov časti pozemkov

Rekonštrukcia a odvodnenie cestnej komunikácie na ulici Kúty je naďalej jednou z investičných priorít mesta Prešov pre rok 2021. Niektorí majitelia pozemkov v tejto lokalite však odmietajú zriadenie vecného bremena na tie časti, ktoré zasahujú do cesty. Za svoje parcely žiadajú neprimerane vysokú cenu, čím môžu zablokovať celú rekonštrukciu.

Uplynulé daždivé dni opäť potvrdili dôležitosť rekonštrukcie a odvodnenia cestnej komunikácie na ulici Kúty. Na tejto ceste nie je vybudovaná zrážková kanalizácia a dažďová voda preto nemá kam odtekať. Postupné zahusťovanie územia v tejto lokalite spôsobuje, že po intenzívnejšom daždi voda zostáva na ceste, čo sa opakovane stáva aj v tomto období.

Mesto Prešov intenzívne pokračuje v prípravách na komplexnú rekonštrukciu miestnej komunikácie. Proces majetkoprávneho vysporiadania pozemkov pod cestou sa však komplikuje. 37 vlastníkov dotknutých parciel už súhlasilo so zriadením vecného bremena, avšak 9 majiteľov je proti a odmietajú, aby sa opravovala cesta na ich častiach pozemkov.

Ide približne o 133 m², čo predstavuje takmer 5% z celkovej výmery cesty. Niektorí z nich tieto pozemky ponúkajú na predaj mestu Prešov, avšak za neprimerane vysokú cenu. „Dažďová voda na ceste na ulici Kúty dlhodobo komplikuje život miestnym obyvateľom. Dali sme preto vypracovať projekt na rekonštrukciu a v mestskom rozpočte sme vyčlenili potrebné finančné prostriedky na realizáciu. Narazili sme však na neochotu niekoľkých vlastníkov parciel zasahujúcich do cesty. Touto formou ich chcem ešte raz vyzvať k spolupráci, nakoľko ide o rekonštrukciu cesty vo verejnom záujme, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

S ďalšími desiatimi vlastníkmi častí pozemkov pod komunikáciou na Kútoch, ktorí zatiaľ na výzvu mesta Prešov nereagovali, sa naďalej pokúšame skontaktovať.

V rámci rekonštrukcie cesty na ulici Kúty sa počíta s jej odvodnením, úpravou nivelety a rozšírením komunikácie v tých úsekoch, kde to umožňujú šírkové parametre vozovky. V časti, kde bude uložená dažďová kanalizácia, sa budú meniť aj podkladové vrstvy vozovky. Niveleta miestnej komunikácie sa upraví tak, aby pozdĺžny sklon v celom rekonštruovanom úseku mal stúpanie. Zrekonštruovaná komunikácia bude vyvýšená cestným obrubníkom. Výnimkou budú vjazdy do dvorov, pri ktorých bude cestný obrubník zapustený.

Celková dĺžka rekonštruovaného úseku na ulici Kúty je 480 metrov v úseku od popisného čísla 2 až po číslo 21. Realizácia je plánovaná na rok 2021. Vzhľadom na to, že niektoré časti pripravovanej stavby sa nachádzajú na pozemkoch, ktoré nie sú vo vlastníctve mesta Prešov, konečný termín bude závisieť aj od vysporiadania týchto pozemkov a následného vydania stavebného povolenia.

foto: DHZ mesta Prešov

Mohlo by Vás zaujímať
Hlavná ulica bude cez víkend 4 hodiny uzavretá, MHD bude premávať po obchádzkovej trase
Hlavná ulica v Prešove bude v sobotu 11.6.2022, v čase od 19:00 do 23:00 hod. , kompletne uzavretá pre automobilovú a autobusovú dopravu. Všetky linky MHD budú v uvedenom čase presmerované na obchádzkovú trasu.
Tri linky MHD prechádzajú na prázdninový režim
Dopravný podnik mesta Prešov pristúpi od 13.6.2022 k mimoriadnej zmene režimu premávky troch liniek. Cieľom tohto opatrenia je predísť neplánovaným výpadkom spojov z dôvodu nedostatku vodičov MHD.
Radnica apeluje na používateľov zdieľaných bicyklov, aby sa správali zodpovedne. Úmyselné poškodenie bicykla môže vyjsť páchateľa draho
Mesto Prešov v spolupráci so spoločnosťou ANTIK Telecom s.r.o. v roku 2021 úspešne uviedlo do prevádzky zdieľané bicykle, ktoré prispievajú k zvýšeniu mobility obyvateľov a zároveň podporujú Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy. Verejné bicykle sa postupne tešia čoraz väčšej obľube a radnica preto počíta s ich prevádzkou aj v budúcnosti. Mesto však zároveň vyzýva všetkých používateľov, aby tieto bicykle nepoškodzovali a v prípade ak ľudia spozorujú podozrivú manipuláciu so zdieľaným bicyklom, aby neváhali kontaktovať políciu.
Prešovská MHD prechádza od 1. júla na prázdninový režim
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že s príchodom letných prázdnin bude aj prešovská MHD premávať podľa cestovného poriadku platného pre prázdniny.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK