Piatok, 14. máj 2021
Meniny má Bonifác | zajtra Žofia

Pri modernizácii cestnej svetelnej signalizácie myslíme aj na chodcov

Modernizácia semaforov v Prešove zahŕňa aj postupnú obnovu a inštaláciu nových dopytových tlačidiel pre chodcov. Mesto aj týmto spôsobom vysiela signál, že má záujem preferovať chodcov a tým aj ekologickejší spôsob života.

V meste Prešov máme na semaforoch približne 115 dopytových tlačidiel. Pri stlačení tlačidla je vyslaný signál, že pred priechodom sa nachádza chodec. Vďaka tomu zasvieti zelené svetlo pre chodcov približne do jednej minúty od stlačenia tlačidla. Presný čas čakania na zelenú závisí od frekvencie dopravy na komunikácii, cez ktorú chce chodec prejsť. Zelené svetlo sa však rozsvieti najneskôr do 79 sekúnd od zatlačenia tlačidla.

Dopytové tlačidlá pre chodcov na križovatkách a priechodoch so svetelnou signalizáciou sa začali používať ešte v 90. -tych rokoch minulého storočia. Pri obnove alebo výstavbe nových cestných svetelných signalizácií počíta mesto aj s modernizáciou dopytových tlačidiel pre chodcov. Tie mali kedysi spravidla tvar kruhu a boli umiestnené v malej žltej skrinke na semaforovom stĺpe. Ich dizajn sa postupom času modernizoval a dnes už chodci nájdu na najnovších svetelných križovatkách dotykové dopytové tlačidlá. V roku 2020 pribudli tieto dopytové tlačidlá na modernizovaných cestných dopravných signalizáciách na križovatke Levočská - Vlada Clementisa - Marka Čulena, ako aj na križovatke Štefánikova - Grešova - Masarykova - Hlavná a na novovybudovanej cestnej dopravnej signalizácii na priechode pre chodcov na Levočskej ulici. V roku 2021 budú moderné dopytové tlačidlá osadené na novovybudovanej svetelnej signalizácii na križovatke Arm. gen. Svobodu - Vihorlatská.

Niekedy sa stáva, že chodci, čakajúci pred priechodom so svetelnou signalizáciou, sa snažia namiesto symbolu s ukazovákom stláčať LED kryt indikátora, ktorý signalizuje, že čoskoro naskočí zelené svetlo. Takýmto spôsobom si však predlžujú čas čakania. Chodcom odporúčame, aby si vždy skontrolovali LED indikátor, ktorý sa nachádza pod dotykovým dopytovým tlačidlom (pri starších modeloch je to červená kontrolka nad tlačidlom). Ak LED indikátor nesvieti, znamená to, že nikto pred vami tlačidlo ešte nestlačil. V takom prípade si jediným správnym stlačením môžete vynútiť skorší prechod cez križovatku na úkor automobilovej dopravy.

Mohlo by Vás zaujímať
Primátorka Prešova ocenila najlepších učiteľov
Deň učiteľov je v Prešove každoročne spojený s oceňovaním pedagogických zamestnancov. Tento rok sa pre protipandemické opatrenia nemohlo uskutočniť tradičné slávnostné odovzdávanie ocenení v PKO. Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová ocenila najlepšie učiteľky a učiteľov na pôde radnice.
V modrom pásme R bude platiť nový cenník jednorazového parkovania
Ceny krátkodobého parkovania v modrom tarifnom pásme sa od 3.5.2021 zmenia. Mesto Prešov pristupuje k úprave cenníka s cieľom zefektívniť regulované parkovanie v širšom centre.
Bardejovské Kúpele poskytujú MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou Laser už bojuje s následkami ochorenia Covid -19
BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. začali prakticky využívať na rehabilitáciu pacientov po covidovej infekcii aj MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou. Laser dorazil do kúpeľov 9.apríla 2021 a po následnom zaučení personálu ho v utorok 20.apríla 2021 slávnostne začali používať na liečbu.
Mesto Prešov sa pripravuje na postupné zavádzanie množstvového zberu odpadu
Mesto Prešov chystá veľkú zmenu v rámci zberu odpadu z domácností. Pôjde o spustenie množstvového zberu s cieľom znížiť podiel komunálneho odpadu, ktorý je nevyhnutné skládkovať alebo spaľovať. Okrem pozitívnych vplyvov na životné prostredie však mesto ušetrí aj na vývoze odpadu.
V Prešove sa začína kosba verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája začína kosiť verejná zeleň. Pracovníci TSMP, a.s. postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
NAKA ukončila vyšetrovanie: Mesto Prešov pri asanácii bytovky na Mukačevskej neporušilo zákon
Mesto Prešov pri likvidácii bytového domu na Mukačevskej ulici a pri následnom odvoze sutín neporušilo zákon. Vyplýva to zo záverov uznesenia Národnej kriminálnej agentúry. Rozhodnutie následne potvrdila aj Krajská prokuratúra Prešov.
Jarné upratovanie v Prešove potrvá do 27. apríla
Mesto Prešov vychádza občanom v ústrety. V rámci jarného upratovania v Prešove doplní 5. cyklus, ktorý potrvá až do 27. apríla.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Manažér relaxačného centra

Prijmeme do trvalého pracovného pomeru manažéra zabehnutého relaxačného centra. Znalosť účtovných postupov výhodou. Možný aj čiastočný úväzok. Životopis spolu so žiadosťou zasielajte len emailom. Nástup možný okamžite.

| cena: 750,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.