Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

V SODB 2021 sa sčítalo viac ako 87% Prešovčanov

V rámci Elektronického sčítania obyvateľov 2021 sa sčítalo viac ako 87% obyvateľov mesta Prešov. Začiatok asistovaného sčítania bude závisieť od vývoja pandemickej situácie.

V rámci ukončeného Elektronického sčítania obyvateľov (ESO) 2021 sa do 31. marca 2021 sčítalo spolu 76 705 obyvateľov mesta Prešov, t. j. 87,41 % z odhadovaného celkového počtu.

„Ďakujem všetkým Prešovčanom, ktorí zobrali povinnosť sčítať sa zodpovedne. Spoločne sme dokázali, že nám záleží na budúcnosti nášho mesta a máme záujem podieľať sa na jeho rozvoji, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

V rámci asistovaného sčítania obyvateľov je ešte potrebné sčítať približne 11 100 obyvateľov mesta Prešov.

Asistované sčítanie obyvateľov sa uskutoční počas obdobia dosčítavania obyvateľov, ktoré vyhlási predseda Štatistického úradu Slovenskej republiky, v závislosti od epidemiologickej situácie v SR, v trvaní 6 kalendárnych týždňov (najneskôr do 31.10.2021). Asistované sčítanie je určené pre tých obyvateľov, ktorí sa nemohli alebo nevedeli sčítať sami ani s pomocou blízkej osoby v rámci ESO 2021.

Elektronickým formulárom sa na Slovensku samosčítalo 4 844 007 obyvateľov, čo predstavuje 86 %.

Podľa predpokladov Štatistického úradu SR malo túto formu sčítania zvládnuť minimálne 70% obyvateľov. Dosiahnutý výsledok 86 % preto považuje za veľký úspech a vníma ho ako pozitívny posun v digitalizácii Slovenska, v schopnosti väčšiny obyvateľstva využívať informačno-komunikačné technológie. Štatistický úrad ďakuje všetkým sčítaným obyvateľom za dôveru a ich zodpovedný a proaktívny prístup.

Prvenstvo v rámci krajov patrí Žilinskému kraju. Sčítací formulár v Žilinskom kraji vyplnilo 92 % obyvateľov. Na druhom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol 90 % sčítaných. Na treťom mieste je Trnavský kraj, ktorý je na úrovni 89 % sčítaných obyvateľov. Bratislavský kraj je na štvrtom mieste s 88 % sčítaných obyvateľov. Nitriansky kraj je na piatom mieste 87 %. 85 % sčítaných obyvateľov dosahuje Banskobystrický kraj, v Prešovskom kraji sa sčítalo 83 % obyvateľov a v Košickom kraji je evidovaných 79 % sčítaných obyvateľov.

V rebríčku krajských miest vedú mestá Banská Bystrica 90 %, Trenčín 89 % sčítaných obyvateľov a Žilina taktiež 89 % sčítaných obyvateľov. Prešov a Trnava majú zhodne 87 % a Nitra 86 %. V hlavnom meste Slovenska Bratislave je výsledkom 86 % sčítaných obyvateľov. Metropola východu Košice má 82 % sčítaných obyvateľov.

V mestách nad 10 000 obyvateľov má suverénne najviac sčítaných Dolný Kubín, Žilinský kraj až 92 %. V Trenčianskom kraji je to mesto Nová Dubnica 90 %, v Trnavskom mesto Šamorín 89 %, v Nitrianskom mesto Šaľa 89 %, v Banskobystrickom mesto Banská Bystrica 90 %, v Prešovskom mesto Poprad 88 %, v Košickom kraji mesto Spišská Nová Ves 85 % a Bratislavskom kraji mesto Pezinok 90 % sčítaných obyvateľov.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Open Mic v Christianií
Open mic je príležitosť raz mesačne sa stretnúť pri zaujímavej akustickej, ale aj inej hudbe, básňach a poviedkach. Možnosť predstaviť vlastnú tvorbu. Žiadna súťaž, žiadne poroty iba vystupujúci a pozorné publikum.
FOTO: Hex na Stromoradí
Skupina Hex dala v prešovskom hudobnom klube Stromoradie bodku za klubovým turné Back to the Clubs Tour, ktoré pripravila ešte v roku 2019. Jeho zdržanie spôsobila pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nielen pre organizovanie kultúrnych podujatí. V piatok si kapela, jej fanúšikovia a fanúšikovia klubu užili koncert tak, ako na to boli zvyknutí pred pandémiou a v plnej paráde.
FOTO: BillyBarman na Stromoradí
BillyBarman ukončili svoje ZERO tour v Prešove na Stromoradí takmer po dvojročnom odkladaní. Divákov to ale neodradilo a účasť bola bohatá.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK