Piatok, 14. máj 2021
Meniny má Bonifác | zajtra Žofia

Vďaka šikovným Prešovčanom si vychutnávame pivo ekologickejšie: Je za tým vynález mobilných tankov

Zamilovali ste sa do tankového piva? Vďaka spojeniu šikovných Slovákov z Prešova a spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko si ho môžete vychutnávať na Slovensku i v Európe ekologickejšie. Je za tým vynález mobilných tankov, v ktorých sa začalo pivo prepravovať presne pred desiatimi rokmi. Nezameniteľná chuť nepasterizovaného piva sa do podnikov vďaka nim dostane oveľa efektívnejšie a po otvorení krčiem a reštaurácií si ho fanúšikovia piva budú môcť opäť naplno vychutnávať.

Až 82 % objemu tankového piva rozváža Prazdroj mobilnými tankami. Zdroj_Plzeňský Prazdroj Slovensko

U mnohých milovníkov piva má tankové pivo špeciálne miesto. Za jeho špecifickou chuťou je jedinečný spôsob výroby, ale aj prepravy, vďaka ktorej si zachováva svoje vlastnosti. Presne pred 10 rokmi sa na Slovensku zrealizoval nápad, ako ho distribuovať tak, aby si ho ľudia vedeli vychutnať nielen vo veľkých krčmách, ale aj v menších podnikoch, kam sa predtým nezavážalo. Reč je o prepravných mobilných nerezových kontajneroch na rozvoz nepasterizovaného piva, z ktorých sa prečerpáva pivo do tankov prevádzkach, teda o tzv. mobilných tankoch. „Inovácia, s ktorou sme prišli spolu so spoločnosťou Nana, definitívne prepísala rozvoz tankového piva v Európe. Dôvod, prečo sme hľadali novú cestu, ako prepravovať tankové pivo, pritom nebol len ekonomický. Hľadali sme alternatívu, ktorá by pri väčších vzdialenostiach bola aj šetrnejšia k prírode. Mobilný tank je optimálnym riešením, ako presunúť na kolesách dokonalú chuť piva s čo najmenšou uhlíkovou stopou. Dá sa totiž prevážať spolu s ostatnými produktmi naloženými na paletách, “ vysvetľuje ideu vzniku prvého mobilného tanku Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Aktuálne spolupracuje Plzeňský Prazdroj Slovensko s vyše 220 prevádzkami, ktoré majú vo svojej ponuke aj tankové pivo a spĺňajú prísne kvalitatívne podmienky stanovené pre tento typ služby. „Kvôli protipandemickým opatreniam Slováci momentálne nemajú prístup k nepasterizovanému variantu svojich obľúbených značiek. Hneď, ako to situácia dovolí, začneme rozvážať tankové pivo do všetkých prevádzok, ktoré na to majú príslušnú technológiu a prejavia o to záujem. Až 82% objemu nášho tankového piva pritom vozíme práve v mobilných tankoch, zvyšok cisternou, “ vysvetľuje Branislav Kubiš, obchodný riaditeľ pre prevádzky a reštaurácie, Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Zo Slovenska do celej Európy
Mobilné tanky môžu využiť všetky tankové prevádzky, najčastejšie sa však uplatnia pri preprave piva na dlhšie vzdialenosti. Umožňujú prepravovať pivo aj s iným tovarom a plne tak využívať prepravné kapacity distribúcie. Ich výhodou sú nižšie náklady aj vyššia flexibilita, preto sú využívané aj pri preprave tankového piva do zahraničia. Dobré skúsenosti zo Slovenska a Česka otvorili mobilným tankom cestu do krčiem v Taliansku, Nemecku, Švédsku, Rakúsku, Írku či Veľkej Británii. Tanky sú navyše vybavené GPS lokalizátorom, Prazdroj tak má pri exporte presné informácie, kde v Európe sa práve nachádzajú. „Keď sme sa v roku 2011 púšťali do vývoja prvého mobilného tanku, ani sme si nepomysleli, že o 10 rokov sa bude takto prepravovať pivo po celej Európe. Zhotoviť prvý prototyp trvalo tímu štyroch ľudí asi pol roka, dnes to zvládneme zhruba za dva týždne. Z našej dielne doteraz vyšlo asi 600 mobilných tankov, “ hodnotí posun vo výrobe Štefan Vaško, majiteľ spoločnosti Nana.

Aj mobilné tanky však za prvé desaťročie svojej existencie prešli inováciami. Plzeňský Prazdroj Slovensko spolu s ich výrobcom začal hľadať cesty, ako spraviť prepravu piva ešte ekologickejšou. Už v roku 2013 prišla na trh druhá generácia tankov – bez plastového vaku vnútri, ktoré sa čistia podobne ako cisterny. „Spolupráca s Plzeňským Prazdrojom Slovensko je pre nás úplne prirodzeným spojením. Je za tým samozrejme aj naša geografická blízkosť k Pivovaru Šariš, no v prvom rade máme ten istý cieľ – dostať k ľuďom tankové pivo, ktoré bude chutiť akoby práve opustilo brány pivovaru. Aj my sami sme milovníkmi piva a sme radi, že vďaka nám si dnes fanúšikovia tankového môžu dopriať svoju obľúbenú značku v stopercentnej kvalite, “ vraví na margo spolupráce Štefan Vaško. Okrem investícií do mobilných tankov Plzeňský Prazdroj Slovensko uhlíkovú stopu znižuje aj ďalšou optimalizáciou distribúcie a pravidelnými investíciami do ekologickejšieho automobilového parku.

Tankové pivo a pivná kultúra
Technológia tankového piva sa viaže k roku 1968, kedy sa prvýkrát začalo čapovať v bývalom Československu. Odvtedy si prešlo dlhú cestu a získalo si mnoho fanúšikov aj medzi Slovákmi. „Za jedinečnou chuťou tankového piva stojí celý rad faktorov – je nepasterizované a dokonale chránené pred vzduchom. Počas prepravy a uskladnenia na prevádzke je pivo v ideálnych podmienkach aj teplote a vďaka tankovej technológii si zachováva svoje sýtenie z pivovaru. Preto má vždy optimálnu rezkosť a naplno sa prejaví jeho nenapodobiteľná chuť a vôňa, “ vysvetľuje Ján Píry, obchodný sládok Plzeňského Prazdroja Slovensko. Práve tento spôsob výroby piva oceňuje veľká časť štamgastov. Aj v tomto prípade však platí stará pivovarská pravda, že sládok pivo varí, no výčapník ho robí. Preto Plzeňský Prazdroj Slovensko už niekoľko rokov realizuje školenia pre výčapníkov po celom Slovensku, čím zvyšuje kvalitu pivnej kultúry a zážitok z čapovaného piva sa posúva na vyššiu úroveň.

Fakty a čísla o mobilnom tanku
- Plzeňský Prazdroj Slovensko rozváža tankové pivo do vyše 220 prevádzok, ktoré sú vybavené tankovou technológiou a spĺňajú prísne kvalitatívne podmienky stanovené pre tento typ služby
- 82 % objemu tankového piva rozváža mobilnými tankami
- vytvoriť prvý mobilný tank od návrhu až po prvý hotový produkt trvalo približne pol rok, robil na tom tím 4 ľudí
- dnes výroba jedného mobilného tanku trvá približne 14 dní
- od roku 2011 bolo spoločnosťou Nana vyrobených približne 600 ks mobilných tankov
- prečerpanie piva na prevádzke z mobilného tanku trvá 10 – 12 minút
- tanky sú vyrobené z potravinárskej nereze, tepelnú izoláciu od okolia zabezpečuje polyuretánová vrstva, ktorá vypĺňa jeho dutú časť
- váha prázdneho mobilného tanku je 220 kíl, objem 5 hl
- rozmery mobilného tanku sú 880cm x 930cm x 1760cm
- do jedného kamióna ich vojde približne 30
- výhodou je, že mobilný tank možno prepravovať aj v menších počtoch, napríklad 1 kus na malom nákladnom aute
- vo svojej podstate sú mobilné tanky nezničiteľné, v šrote za celý čas skončil len jeden
- prvý podnik, do ktorého bolo privezené pivo práve v mobilnom tanku, bola slovenská krčma „Pod schodami“ v Spišskej Novej Vsi, išlo o pivo Šariš 12°
- objem jedného mobilného tanku je 500 litrov a môže sa naň pripojiť viacero výčapov naraz, preto sa často využíva napríklad aj na festivaloch

Do jedného kamióna vojde zhruba 30 mobilných tankov. Zdroj_Plzeňský Prazdroj Slovensko
Mobilný tank je optimálnym riešením, ako dostať do podnikov dokonalú chuť piva s čo najmenšou uhlíkovou stopou. Zdroj_Plzeňský Prazdroj Slovensko
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovské dobrovoľnícke centrum má nové vedenie
Prešovské dobrovoľnícke centrum má od polovice marca novú predsedníčku. Jeho vedenie prebrala Petra Gerhartová, ktorá na tomto poste nahradila dlhoročnú predsedníčku, Julianu Hajdukovú. Prešovské dobrovoľnícke centrum však J. Hajduková neopúšťa úplne, ostáva členkou Rady PDC – o.z..
Prazdroj: Krčmy bojujú, nechcú to vzdať. Na otvorenie terás čaká takmer 60 %.
Uvoľňovanie opatrení je pre Slovensko dobrou správou a v Prazdroji veríme, že sa situácia bude naďalej zlepšovať do takej miery, aby podniky mohli čo najskôr otvoriť aspoň terasy.
Štatistický úrad SR bude od apríla zisťovať informácie o využívaní informačných technológií v domácnostiach
Štatistický úrad Slovenskej republiky informuje občanov, že od 15. apríla 2021 sa na Slovensku uskutoční Zisťovanie o využívaní informačných a komunikačných technológií v domácnostiach a u jednotlivcov. Zisťovanie bude prebiehať do konca júla.
V Prešove pribudlo 25 nových stromov vďaka aktivite obyvateľov mesta
Prešovčania realizovali s príchodom jari vo vlastnej réžii výsadbu 25 stromov pod Keratsínskym námestím na sídlisku Sekčov.
Začína sa asistované sčítanie obyvateľov
Historicky prvé plne elektronické Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 sa dostáva do poslednej zberovej fázy. Asistované sčítanie je určené primárne pre digitálne vylúčených obyvateľov, ktorí nevedia pracovať s technológiami, nemajú prístup na internet alebo sa nemohli sčítať počas online samosčítania do konca marca 2021.
Projekt DIKY MOC za pomoc zoznámil s modernými technológiami viac ako 40 seniorov v Prešove
Celoslovenský projekt zameraný na sociálnu inklúziu a medzigeneračnú spoluprácu v oblasti nových médií a informačno-komunikačných technológií s názvom „DIKY MOC za pomoc“ zaujal aj prešovských seniorov. Vyše 40 z nich sa zoznámilo s modernými technológiami a naučili sa, ako ovládať mobil, televízor či počítač.
Už o 2 mesiace sa zmenia podmienky pre nákupy z tretích krajín
Už len dva mesiace si môžu zákazníci objednať tovar z tretích krajín bez toho, aby ho museli povinne precliť a zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH), ak je hodnota zásielky nižšia ako 22 eur. Na výhodnejšie nákupy z čínskych e-shopov, či USA majú čas už len do 1. júla tohto roka. Od tohto dátumu vstúpia do platnosti nové pravidlá v rámci celoeurópskeho projektu eCommerce. Finančná správa podá pri preclievaní klientom pomocnú ruku a pracuje na tom, aby novinky zvládli čo najjednoduchšie.
Inzercia
Práca: Ponúkam
Práca: Ponúkam
Manažér relaxačného centra

Prijmeme do trvalého pracovného pomeru manažéra zabehnutého relaxačného centra. Znalosť účtovných postupov výhodou. Možný aj čiastočný úväzok. Životopis spolu so žiadosťou zasielajte len emailom. Nástup možný okamžite.

| cena: 750,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.