Utorok, 20. apríl 2021
Meniny má Marcel | zajtra Ervín

Upomienkový pardon pre čitateľov Univerzitnej knižnice PU

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) prekvapila svojich čitateľov v rámci Týždňa slovenských knižníc 2021 generálnym pardonom na sankčné poplatky, ktoré čitatelia dostali za nevrátenie dokumentov v stanovenej výpožičnej dobe. Celkovo odpustila 2371 upomienok vo výške 1838,50 eur.

Mimoriadne odpustenie upomienok zrealizovala UK PU iba druhýkrát od vzniku Prešovskej univerzity. Prvýkrát sa tak udialo pred viac ako 20 rokmi, keď knižnica spúšťala do prevádzky automatizovaný modul výpožičky. „Dnes sme tak urobili najmä vzhľadom na to, že už takmer rok platia protiepidemické opatrenia a naši čitatelia nemôžu plnohodnotne využívať naše služby a pravidelne navštevovať knižnicu, ako boli zvyknutí. Udialo sa tak so súhlasom rektora univerzity Petra Kónyu, ktorý našu iniciatívu veľmi privítal, keďže citlivo vníma predovšetkým problémy študentov v tejto dobe, “ zdôraznil Peter Haľko, riaditeľ UK PU.

UK PU nebola aj napriek pandémii zatvorená ani jeden deň
Uplynulý rok bol veľmi náročný aj pre knižnice, keďže sa okrem poskytovania knižnično-informačných služieb museli zamerať na dodržiavanie protipandemických opatrení. UK PU sa predovšetkým snažila, aby čitatelia mohli využívať jej služby v čo najväčšej miere. „Tento školský rok nebola naša knižnica z dôvodu pandémie doteraz zatvorená ani jeden deň (ako jedna z mála slovenských knižníc, ak nie jediná) a poskytovala aspoň absenčné výpožičné služby, keďže študovne museli byť väčšinu roka zatvorené, “ vysvetľuje riaditeľ Haľko. Dodáva, že knižnica sa svojou aktivitou preniesla do virtuálneho prostredia, k čomu pripravila pre jednoduchšiu orientáciu čitateľov aj niekoľko inštruktážnych (prezentačných) videí.

Zvýšil sa záujem o elektronické dokumenty
Okrem plnotextových elektronických databáz sa zvýšil záujem akademickej obce aj o publikovanie v Digitálnej knižnici UK PU, kde pribudlo za minulý rok 135 dokumentov (bežne je to približne 50). „Pandémia zintenzívnila využívanie elektronických dokumentov zo strany čitateľov, o čom svedčí aj počet virtuálnych návštevníkov webového sídla knižnice, ktorý medziročne stúpol o takmer 50% na vyše 517.000 návštev. O viac ako 50% vzrástol i záujem o výpožičky digitálnych kníh, “ bilancuje Haľko.
Online výstavy a skvalitnenie služieb

UK PU je tiež známa ako kultúrno-spoločenské centrum nielen univerzity, ale tiež regiónu. Keďže usporadúvanie kontaktných podujatí bolo uplynulý rok takmer vylúčené, tak sa knižnica rozhodla aj časť týchto aktivít preniesť do online priestoru. „Usporiadali sme 8 e-výstav a tiež adventný e-koncert. Všetky tieto online podujatia boli veľmi pozitívne prijaté nielen čitateľmi, ale aj kultúrnou obcou, “ dodáva riaditeľ. Podľa jeho slov knižnica sa snaží pandémiu poňať nielen ako prekážku vo svojej činnosti, ale aj ako príležitosť na skvalitnenie svojich služieb. „Ešte tento týždeň chceme pre svojich čitateľov spustiť novú e-službu, ktorá však bude v zmysle autorského zákona spoplatnená. Pôjde o skenovanie časti dokumentov z fondu univerzitnej knižnice a ich zasielanie e-mailom, “ uzatvára riaditeľ knižnice Peter Haľko.

Peter Haľko

Peter Haľko
Mohlo by Vás zaujímať
Usilujú sa zriadiť novú základnú školu v Prešove
Zriadiť základnú školu (ZŠ) v Prešove a rozvíjať tak viac ako 10-ročné skúsenosti s prácou s deťmi, v tom dva roky s fungujúcou materskou školou (MŠ), na báze vzdelávacej metódy Marie Montessoriovej je cieľ iniciatívy rodičov, ktorých deti navštevujú spomínanú MŠ.
ZŠ Važecká začala s pilotným testovaním žiakov kloktacími testami
Základná škola Važecká ako prvá v Prešove spustila pilotné testovanie svojich žiakov kloktacími testami. Tieto testy sú určené najmä pre žiakov II. stupňa.
Základná škola Lesnícka pozýva deti a ich rodičov na zápis do 1. ročníka
Základná škola Lesnícka v Prešove pozýva predškolákov a ich rodičov na zápis do prvého ročníka v školskom roku 2021/2022. Zápis sa uskutoční v dvoch termínoch.
Žiaci, vyhrajte pre svoju triedu online hodinu s youtuberom Selassiem
Bezpečnosť detí na internete je v súčasnosti naliehavou témou. Na jej zvyšovanie je zameraný interaktívny vzdelávací projekt nadácie Avast Foundation “Buď safe online”. Projekt už prostredníctvom interaktívneho online kurzu vzdelal viac ako 40-tisíc detí, teší sa podpore známych slovenských influencerov a viacerým oceneniam.
Mesto Prešov zníži poplatok za pobyt detí v materskej škole
Mesto Prešov upraví výšku príspevkov na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole. V prípade detí do troch rokov tak budú rodičia od 1.5.2021 platiť menej. Nižší poplatok sa týka aj časti detí starších ako tri roky.
Prešovské škôlky a školy otvorili svoje brány pre viac ako polovicu detí a žiakov
Materské a základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov otvorili 12. apríla 2021 svoje brány pre všetky deti a všetkých žiakov 1. stupňa. Do lavíc si sadlo viac ako 75% žiakov 1. - 4. ročníka. Žiaci druhého stupňa pokračujú v dištančnej forme výučby.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.