Utorok, 20. apríl 2021
Meniny má Marcel | zajtra Ervín

1. FC TATRAN zablokoval vykonanie auditu a cielene znemožnil mestu zachrániť mládežnícky futbal

Vedenie obchodnej spoločnosti 1. FC TATRAN už tri mesiace odmieta sprístupniť dokumenty potrebné pre výkon auditu. Mesto Prešov, ktoré je akcionárom tejto spoločnosti to považuje za neprijateľné a za ich konaním vidí cielený bojkot. Vykonanie hĺbkového auditu v obchodnej spoločnosti bolo totiž od začiatku základnou podmienkou pre odkúpenie podielu väčšinového akcionára FUTBAL TATRAN, s.r.o.

Vedenie mesta Prešov a časť mestských poslancov ešte v lete 2020 deklarovali zámer pomôcť mládežníckemu futbalu a zachrániť futbalovú akadémiu, v ktorej hrajú deti a mládežníci. Zhodli sa, že účinným riešením môže byť odkúpenie väčšinového podielu v obchodnej spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. Predseda predstavenstva spoločnosti Ing. Miroslav Remeta sa zúčastnil rokovania na mestskom úrade, na ktorom ponúkol predaj podielu akcionára FUTBAL TATRAN, s.r.o. v objeme 86,96% v spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. v prospech mesta Prešov za 1 euro. Zástupcovia vedenia mesta Prešov a časť mestských poslancov na jeho ponuku reflektovali. Radnica následne postupovala podľa platného uznesenia mestského zastupiteľstva, v zmysle ktorého je potrebný právny a ekonomický audit spoločnosti, pred odkúpením podielu.

S cieľom naplnenia uznesenia mestského zastupiteľstva mesta Prešov zo dňa 24. 6. 2020, oslovilo mesto v mesiaci júl 2020 viaceré audítorské spoločnosti, ktoré však odmietli vykonať právny a ekonomický audit v obchodnej spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. Po intenzívnej snahe mesta Prešov sa podarilo nájsť spoločnosť, ktorá bola ochotná vykonať ekonomický a právny audit až v mesiaci október.

Dňa 16.11.2020 radnica zaslala obchodnej spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. a obchodnej spoločnosti FUTBAL TATRAN, s.r.o. žiadosť o zaslanie dokladov potrebných k vykonaniu ekonomického a právneho auditu na základe priloženého zoznamu. Do dnešného dňa sa nám však nepodarilo získať žiadne dokumenty a materiály, na podklade ktorých by mohlo dôjsť k spracovaniu auditu, a to ani napriek opakovaným výzvam a urgenciám zo strany mesta, ktoré trvali od novembra 2020 do februára 2021. Domnievame sa, že zo strany spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. , ako aj spoločnosti FUTBAL TATRAN, s.r.o. , ide iba o naťahovanie času a snahu hľadať dôvody, za ktoré skrývajú neochotu dodať potrebné podklady pre vykonanie auditu.

Mesto Prešov od začiatku jasne deklarovalo a preukázalo vôľu odkúpiť väčšinový podiel v obchodnej spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. , avšak dnes je viac než jasné, že vedenie spoločnosti nechce spolupracovať aj keď verejne vyhlasuje pravý opak. „Môžem potvrdiť, že mesto Prešov malo vážny záujem odkúpiť akcie spoločnosti 1. FC TATRAN, no vyzerá to tak, že úmysel pána Remetu odpredať nám tieto akcie nebol úprimný alebo má táto spoločnosť dôvod niečo skrývať. Situácia je vážna. O to viac sa chceme sústrediť na výstavbu nového futbalového štadióna a hľadanie iných možností pre obnovenie futbalu v meste, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto Prešov rázne odmieta zavádzajúce tvrdenia zo strany predsedu predstavenstva spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. Ing. Miroslava Remetu, podľa ktorého sa celý proces zastavil pre nepodpísanú dohodu o mlčanlivosti. Mesto Prešov poverilo začiatkom decembra 2020 vykonaním hĺbkového právneho auditu advokátsku kanceláriu Sýkora - advokátska kancelária, s.r.o. a vykonaním ekonomického auditu spoločnosť Sýkora advisory s.r.o. Povinnosť zachovávať mlčanlivosť vyplýva advokátskej kancelárii ako zhotoviteľovi právneho auditu priamo zo zákona o advokácii č. 586/2003 Z. z. a uzavretie osobitnej dohody o mlčanlivosti a ochrane dôverných informácií by preto bolo nadbytočné. Spoločnosť 1. FC TATRAN, a.s. napriek tomu nesprístupnila žiadne z vyžiadaných materiálov a chcela zaviazať audítorskú spoločnosť, aby v prípade porušenia mlčanlivosti zaplatila pokutu vo výške 100 tisíc eur, čo považujeme za veľmi neštandardné.

Pán Ing. Remeta taktiež zdôvodňuje nedodanie vyžiadaných podkladov tým, že advokátska kancelária a audítorská spoločnosť, s ktorými mesto Prešov uzavrelo zmluvu o poskytovaní poradenských služieb 1.12.2020, nie sú pre neho zmluvnými partnermi. Faktom však je, že opakovane vyžiadané dokumenty, neposkytol ani mestu Prešov, ktoré je menšinovým akcionárom (8,7 % akcií) v obchodnej spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovskí volejbalisti opäť bližšie k cennému kovu
V druhom zápase série o 3. miesto v extralige mužov vyhrali volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov vo východniarskom derby nad VK KDS-Šport Košice 3:2 a v sérii o bronz, ktorá sa hrá na tri víťazstvá, sa ujali vedenia 2:1. Štvrtý zápas je na programe v stredu 7. apríla o 19.00 v Košiciach.
Prešovskí volejbalisti v prvom zápase semifinále podľahli Komárnu
Volejbalisti Rieker UJS Komárno vyhrali v prvom zápase semifinálovej série extraligy mužov na palubovke VK MIRAD UNIPO Prešov a ujali sa vedenia 1:0 na zápasy. Druhý duel je na programe v stredu v Komárne. Séria sa pre koronavírus v oboch tímoch začala neskôr a preto je z termínových dôvodov skrátená na dve víťazstvá.
Mesto Prešov je o krok bližšie k štartu hokejovej extraligy na zrekonštruovanom zimnom štadióne
Mestská rada schválila návrh Memoranda o spolupráci pri zabezpečení hokejovej extraligy v Prešove. Najvyššia hokejová súťaž v SR by sa mohla hrať na prešovskom zimnom štadióne už v najbližšej sezóne 2021/2022. Návrh memoranda bude koncom apríla predložený do mestského zastupiteľstva.
Prešovskí volejbalisti bronzoví
Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov obsadili v slovenskej extralige tretie miesto, keď v sobotňajšom rozhodujúcom piatom zápase play off zdolali VK KDS-Šport Košice 3:0 a sériu hranú na tri víťazstvá vyhrali 3:2. Prešovčania získali tretí bronz v extralige (predtým v rokoch 2004 a 2017).
Prešovskí volejbalisti vybojovali štvrtý Slovenský pohár
Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov štvrtýkrát v histórii získali Slovenský pohár a po prvý raz novú Trofej Štefana Pipu. V stredajšom Superfinále v Nitre zvíťazili Prešovčania po veľkej dráme 3:2 nad hráčmi TJ Slávia Svidník, keď predtým prišli o náskok 2:0 a v tajbrejku odvrátili jeden mečbal.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.