Nedeľa, 23. január 2022
Meniny má Miloš | zajtra Timotej

Aj odpad môže byť smart Pri triedení pomôže Prešovčanom elektronický kalendár

Triedenie odpadu začína byť v posledných rokoch neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Obyvatelia sídlisk to majú jednoduché: vytriedené komodity – plasty, sklo, papier, tetrapaky či kovové obaly jednoducho hodia do špeciálnych zberných nádob a o viac sa nestarajú.

Vyprázdnenie kontajnerov zabezpečujú Technické služby mesta Prešov (TSmP). Majitelia rodinných domov to majú trochu zložitejšie. Do procesu triedenia odpadu sa zapájajú tzv. vrecovým systémom. Jednotlivé komodity zbierajú do farebných plastových vriec. Tie sú vyvážané v rámci zberových dní pre každú komoditu osobitne. Vrecia musia obyvatelia v deň vývozu vyložiť pred siedmou hodinou ráno. Vývoz triedeného odpadu si v domácnosti vyžaduje istú logistiku a prehľad, kedy sa čo vyváža.

Hoci Technické služby mesta Prešov už od roku 2006, kedy bol zavedený celoplošný triedený zber, pripravujú pre obyvateľov individuálnej bytovej výstavby špeciálny kalendár s harmonogramom vývozu jednotlivých odpadov, chcú sa aj v tejto oblasti posunúť do 21. storočia. A tak správca komunálneho odpadu ponúka obyvateľom Prešova aj ľahko dostupné informácie v elektronickej podobe, ku ktorým sa vedia dostať kedykoľvek a kdekoľvek.

Na webovej stránke Technických služieb je uverejnený kalendár triedeného zberu. V ňom si môžu Prešovčania vo vyhľadávači veľmi jednoducho vyhľadať svoju ulicu a nájsť kompletný harmonogram vývozu triedeného odpadu na celý rok. „Ešte väčším pomocníkom je elektronický kalendár pre smartfóny, ktorý po stiahnutí na pripravovaný odvoz konkrétnej komodity upozorňuje v kalendári mobilu. Nemali by ste tak na vývoz odpadu zabudnúť, “ približuje Ingrid Mihaľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy TSmP. Elektronický kalendár je dostupný pre operačný program Android, aj iOS, pričom na stránke okamžite nájdete aj návody na inštaláciu do všetkých mobilných zariadení, vrátane videonávodov.

To všetko je zverejnené na stránke www.tsmp.sk, v časti Kalendár triedeného zberu v IBV 2021. „Samozrejme, sú tam aj základné informácie ako triediť odpad v domácnosti, čo znamenajú jednotlivé symboly a ktorý odpad kam patrí. A koho to zaujíma, nájde tam aj harmonogram vývozu triedeného odpadu na sídliskách, “ dopĺňa pracovníčka Technických služieb.

Podiel triedeného odpadu v Prešove postupne rastie. Technické služby mesta Prešov vlani vyzbierali z domácností spolu takmer 3 400 ton triedených komodít – papiera, skla, plastov, viacvrstvových kombinovaných obalov a kovových obalov. Viac ako tretinu z toho objemu, 1 200 ton, predstavovali plasty.

Mohlo by Vás zaujímať
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Hodili kameň do čelného skla trolejbusu v Prešove
Na linku 158 bolo včera (18.01.2022) podvečer oznámené, že došlo k úmyselnému rozbitiu čelného skla na trolejbuse
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
Mesto Prešov uspelo v súdnom spore s projektantom cykloželezničky, od ktorého bude vymáhať vyše pol miliónovú škodu
Krajský súd v Prešove potvrdil rozsudok prvostupňového súdu vo veci vadného projektu týkajúceho sa stavby cykloželezničky. Rozhodnutie už nadobudlo právoplatnosť a pre spoločnosť A. P. H. ateliér, s.r.o. tak vzniká povinnosť zaplatiť mestu Prešov zmluvnú pokutu a náhradu spôsobenej škody vo výške takmer 550 tisíc eur.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Lávka na Mukačevskej ulici je po rekonštrukcii opäť prístupná pre širokú verejnosť
Mesto Prešov úspešne ukončilo komplexnú rekonštrukciu lávky na Mukačevskej ulici. Stavba už bola oficiálne odovzdaná do užívania. Na lávke a priľahlých chodníkoch je ešte potrebné vykonať povrchové úpravy, ktoré budú zrealizované v jarných mesiacoch.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK