Streda, 21. apríl 2021
Meniny má Ervín | zajtra Slavomír

KOCR vyhlásila víťazov v 7. ročníku ankety

Víťazi ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja za rok 2020 sú známi. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska ocení tri organizácie a jednu osobnosť.

7. ročník ankety Najlepší v cestovnom ruchu sa výrazne líšil od predchádzajúcich a to najmä v dôsledku šírenia pandémie ochorenia COVID-19. Kým v ostatných ročníkoch mohli byť jednotlivé subjekty, organizácie, združenia a osobnosti, nominované v piatich kategóriách (Osobnosť cestovného ruchu, NAJ produkt, NAJ zariadenie, NAJ zamestnanec cestovného ruchu, Remeslo má zlaté dno), v tomto ročníku ankety vyhlásila KOCR Severovýchod Slovenska dve kategórie:
- Celoživotný prínos v oblasti cestovného ruchu
- AntiCovid

Ocenenia za celoživotný prínos v oblasti cestovného ruchu patrí v tomto ročníku ankety známemu značkárovi turistických chodníkov Ernestovi Rusnákovi, ktorý je okrem iného autor a spoluautor mnohých publikácií a tiež staviteľ rozhľadne v Levočských vrchoch. (viac o laureátovi na konci TS)
V kategórii AntiCovid ocení KOCR Severovýchod Slovenska tri organizácie, ktoré v rámci pandemickej situácie súvisiacej s ochorením COVID-19, podnikli najväčšiu snahu o udržanie si zamestnancov, ako aj návštevníkov.

Ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu v kategórii AntiCovid získava:
1. OOCR „Šariš“ - Bardejov - za zveľaďovanie a investície do turistickej infraštruktúry v regióne
2. Oddelenie kultúry a športu mesta Vysoké Tatry – tím vedený Jánom Bendíkom - za realizáciu, prispôsobenie a transformáciu podujatí v podmienkach Covid-19 pre návštevníkov Vysokých Tatier
3. Vihorlatská hvezdáreň v Humennom – za realizáciu pútavých produktov CR pre návštevníkov svojich zariadení najmä Astronomického observatória na Kolonickom sedle, ktoré zaznamenalo v roku 2020 rekordnú návštevnosť

„Odvetvie cestovného ruchu zažíva v dôsledku pandémie najťažšie obdobie v histórii Slovenskej republiky. Množstvo ubytovacích a stravovacích zariadení muselo svoje prevádzky zavrieť, pričom o prácu prichádzajú stovky zamestnancov. Roky 2020 a aj 2021, sú pre cestovný ruch krízové. Stále sa však nájdu ´hrdinovia´ dnešnej doby, ktorí svojimi aktivitami naďalej prispievajú k rozvoju turizmu v Prešovskom kraji. Najradšej by sme odmenili každého zamestnanca pôsobiaceho v tomto odvetví, ktorý je živiteľom svojich rodín. Každý jeden z nich si zaslúži ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja. Výhercov sme však vybrali z nominácii, ktoré nám boli doručené na adresu do konca roka 2020, aby bol zachovaný štatút súťaže. Všetkým pracovníkom, organizáciám, subjektom, prajeme v tomto období veľa síl do ďalších dní, aby nestrácali vieru v lepšie zajtrajšky, “ opisuje priebeh súťaže a hodnotenia výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

V prípade konania najväčšej slovenskej výstavy cestovného ruchu – ITF Slovakiatour 2021, ktorá je predbežne naplánovaná na 13. mája 2021, si víťazi svoje ocenenia prevezmú na tomto podujatí v Bratislave.

Ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja organizuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska už od roku 2014. Hlavnou úlohou je oceniť a motivovať ľudí, ktorí pracujú v cestovnom ruchu v Prešovskom kraji, pomáhajú pri jeho rozvoji a môžu byť vďaka svojim kvalitám vzorom pre ostatných.

O Ernestovi Rusnákovi

Značkovanie
Menovaný je vyškoleným značkárom od roku 1989. So značkovaním turistických chodníkov začal ešte niekoľko rokov predtým. Keď sa do popredia dostávala cykloturistika, aktívne sa zapojil do jeho rozvoja. Osemnásť rokov pôsobil ako celoslovenský predseda sekcie cykloturistiky Klubu slovenských turistov. V rámci nej každoročne zabezpečoval slovenské cyklozrazy na celom území Slovenska. V mnohých ročníkoch mu pomáhali domáci cykloturisti, ale boli aj roky, keď sám bol predseda organizačného štábu zrazu. Značkovanie turistických chodníkov a cyklotrás stále aktívne zabezpečuje. Každoročne obnoví turistické značky na takmer 100 km peších chodníkoch a na viac ako 100 kilometroch cyklotrás na území Spiša, ale hlavne v regióne Levoče. Bol to práve on, ktorý navrhol kompletné značenie v Levočských vrchoch po zrušení Vojenského obvodu Javorina v roku 2010. Len v tomto pohorí je vyznačených cez 150 km cyklotrás a cez 50 km peších chodníkov. V regióne Levoča obnovuje, značkuje a udržiava spolu 600 km peších chodníkov a cyklotrás.

Publikačná činnosť
Za roky pôsobiace v cestovnom ruchu napísal cez 250 rôznych príspevkov o cestovnom ruchu a turistike v odborných časopisoch, dennej a periodickej tlači. Zaujímavá je aj jeho súkromná zbierka starej turistickej literatúry, ktorá patrí k najširšej na Slovensku. Je autorom a spoluautorom viacerých knižných publikácií. Najvýznamnejšia v tejto oblasti je 180 stranová publikácia zväčšeného formátu A4 "Ako vznikali turistické chaty a útulne na Slovensku". Práve v nej využil svoje archívne zbierky. V roku 2020 vydal publikáciu "Na dvoch kolesách", v ktorej na 164 stranách so spoluautorom opísali históriu cykloturistiky a 41 slovenských cykloturistických zrazov. V tomto roku má v pláne vydať ďalšiu reprezentačnú publikáciu "Dejiny levočskej turistiky", v ktorej bude uvedená aj história uhorskej, československej a slovenskej turistiky. Druhou tohtoročnou publikáciou bude história medzinárodných zimných zrazov turistov.
- Zoznam kníh: https://www.martinus.cz/authors/ernest-rusnak

Investičná verejnoprospešná činnosť
V rámci rôznych projektov zabezpečil spracovanie, montáž a osadenie takmer stovky trojrozmerných turistických máp v okresoch Levoča, Kežmarok a Stará Ľubovňa a to od obce Osturňa až po Dúbravu pod Braniskom. Ďalšou jeho aktivitou je aj osadzovanie drevených smerovníkov na križovatkách turistických chodníkov a cyklotrás. Jeho najväčším projektom v súčasnosti je výstavba 35 metrov vysokej vyhliadkovej veže na vrchole Javoriny – Marčuliny, ktorej celkové náklady presahujú sumu 170.000 eur. Výstavba 1. etapy sa realizuje v rámci Programu Interegg. V roku 2020 sa zabezpečila výstavba železobetonového prízemia. Spracovanie projektovej dokumentácie na túto aktivitu sám financoval. Z vlastných zdrojov financuje aj časť výstavby.

Mohlo by Vás zaujímať
Chiki liki tu-a odohrajú online koncert na pomoc klubu Stromoradie
Chiki liki tu-a odohrajú už túto sobotu 10. apríla online koncert na podporu hudobného klubu Stromoradie, ktorý jej zakladajúci členovia založili pred dvomi rokmi.
Lucia Gibarti to so sólovou kariérou myslí úprimne. Vypočujte si novinku Milionkrát.
Nový singel Milionkrát od speváčky a skladateľky Lucie Gibarti ukazuje, že dokáže elegantne kráčať popovými chodníčkami. Je síce na začiatku svojej sólovej kariéry, ale od úvodného anglicky spievaného singla Winner potvrdzuje, že s ňou ako autorkou treba počítať.
Tradičná Živá krížová cesta v Prešove má tento rok online podobu, no jej posolstvo zostáva nezmenené
Živá krížová cesta sa stala neodmysliteľnou súčasťou slávenia Veľkej noci v Prešove. Tento rok sa však pre hygienicko-bezpečnostné opatrenia opäť nemôže uskutočniť. Oáza - nádej pre nový život spolu s dobrovoľníkmi z Nižnej Šebastovej pripravili online záznam krížovej cesty, vďaka ktorej si veriaci môžu pripomenúť udalosti Veľkého piatku doma so svojimi rodinami.
cityPOint – „Reštart kultúry v Prešove”
Základňa realizačného tímu kandidatúry na zisk titulu európske hlavne mesto kultúry vyhodnotila bezprostredne po ich zverejnení výsledky hodnotiacej komisie.
Začalo sa s prípravou projektovej dokumentácie cyklotrasy Vranov – Domaša
S príchodom jarných mesiacov sa začalo intenzívne pracovať na príprave projektovej dokumentácie plánovanej cyklotrasy, ktorá ma spojiť okresné mesto Vranov nad Topľou s vodnou nádržou Domaša. Trasa je súčasťou Kostrovej siete cyklistických komunikácií v Prešovskom kraji. Mala by prispieť k prepojeniu Vranova nad Topľou so Stropkovom.
Šibačky a pôst najviac dodržiavajú na východe či Orave, kraslice zdobia najmä v Bratislavskom kraji
Najväčší kresťanský sviatok, kedy sa celá rodina stretáva pri jednom stole, je za dverami. S ním prichádza aj množstvo zvykov a tradícií, ktorých dodržiavanie sa však v našich krajoch výrazne líši.
Udalosti Veľkej noci si v Prešove aj tento rok veriaci pripomenú prostredníctvom médií
Počas Veľkej noci môžu Prešovčania sledovať priame prenosy zo svätých omší z Konkatedrály sv. Mikuláša, ale aj ďalšie zaujímavé programy, vrátane videa so Živou krížovou cestou.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.