Pondelok, 24. január 2022
Meniny má Timotej | zajtra Gejza

Sčítanie obyvateľov 2021

Elektronické sčítanie obyvateľov Slovenskej republiky sa uskutoční v plánovanom termíne od 15. februára 2021 do 31. marca 2021, termínovo sa posúva len asistované sčítanie, pričom začiatok asistovaného sčítania bude vyhlásený predsedom Štatistického úradu SR v závislosti od aktuálnej pandemickej situácie v SR, resp. v meste Prešov.

Sčítanie obyvateľov 2021
Sčítanie obyvateľov 2021

Sčítajte sa v roku 2021 elektronicky – rýchlo, jednoducho a bezpečne. Vyplňte sčítací formulár na www.scitanie.sk alebo cez mobilnú aplikáciu.

Základné informácie:
Sčítanie obyvateľov prebehne v dobe od 15. februára 2021 do 31. marca 2021. Obyvateľ bude mať na sčítanie sa šesť kalendárnych týždňov.

Povinnosť sčítať sa vyplnením sčítacieho formulára majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky. Pre účely sčítania sa obyvateľom rozumie každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Obyvateľom sa zároveň rozumie aj občan Európskej únie, ktorý má na území Slovenskej republiky obvyklý pobyt.

Za neplnoletého obyvateľa a za obyvateľa, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony má povinnosť vyplniť sčítací formulár jeho zákonný zástupca.

Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.


Ako sa sčítať:
Obyvateľ sa sčíta sám alebo s pomocou blízkej osoby
Obyvateľ sa sčíta sám alebo s pomocou blízkej osoby na akomkoľvek mieste využitím počítača, notebooku, tabletu alebo mobilu s pripojením na internet. Vyzývame obyvateľov, aby pomohli pri sčítaní svojim blízkym (seniorom), ak ich o to požiadajú.

Sčítací formulár nájdete na webovej stránke www.scitanie.sk. Sčítať sa môžete aj cez mobilnú aplikáciu, ktorá bude dostupná pre operačné systémy Android a iOS.

Samosčítanie je pre vás rýchly a jednoduchý spôsob na vyplnenie sčítacieho formulára, bez narušenia vašej privátnej zóny. Vyplnenie elektronického formuláru nezaberie viac ako 10 minút. Sčítavať sa obyvatelia budú z pohodlia domova sami, bez ohrozenie na ich zdraví a bez kontaktu s cudzím človekom.

Sčítanie pomocou asistenta
Ak sa obyvateľ nemôže alebo nevie sčítať sám alebo s pomocou svojich blízkych, na splnenie povinnosti sčítať sa môže využiť službu asistovaného sčítania. Vzhľadom na pandemickú situáciu, na základe rozhodnutia vlády Slovenskej republiky, sa posúva termín asistovaného sčítania, aby sme ochránili zdravie všetkých zúčastnených. Asistované sčítanie sa v zmysle novely zákona č. 223/2019 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 a o zmene a doplnení niektorých zákonov začne najskôr od 1. apríla 2021 a potrvá najneskôr do 31. októbra 2021.

V meste Prešov bude zriadených 12 kontaktných miest, kde obyvateľovi so sčítaním pomôže stacionárny asistent.

Na území mesta Prešov budú tiež pôsobiť mobilní asistenti, ktorí navštívia domácnosť obyvateľa v prípade, ak o takúto službu požiada (napr. z dôvodu imobility), teda zatelefonuje na Mestský úrad v Prešove alebo do call centra Štatistického úradu Slovenskej republiky.

To znamená, že buď obyvateľ navštívi jedno z 12 kontaktných miest zriadených mestom Prešov, kde ho sčíta stacionárny asistent alebo môže telefonicky požiadať o mobilného asistenta, ktorý ho navštívi doma a sčíta ho.

Skupiny obyvateľstva s osobitným prístupom
V rámci Sčítania obyvateľov v roku 2021 sa zvýšená pozornosť venuje skupinám obyvateľov, ktorých sčítanie si z rôznych dôvodov môže vyžiadať špecifický (osobitný) prístup. Sú to najmä: obyvatelia v zariadeniach (napr. zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti), ľudia bez domova a obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít.

Obyvatelia, ktorí sú klientmi zariadenia majú možnosť sčítať sa sami, s pomocou blízkej osoby, na jednom z kontaktných miest v meste Prešov alebo požiadať o mobilného asistenta sčítania. V určitých typoch zariadení (Centrum sociálnych služieb Vita vitalis na Volgogradskej ul. č. 5 v Prešove, Zariadenie pre seniorov Náruč na Veselej ul. č. 1 v Prešove, Zariadenie pre seniorov Harmónia na Cemjate č. 4 v Prešove, Centrum pre deti a rodiny na Požiarnickej ul. č. 3 v Prešove) však bude počas celej doby sčítania pôsobiť stacionárny asistent sčítania v zariadení, ktorý zabezpečí sčítanie klientov zariadenia.

Ľudia bez domova môžu využiť rovnaký spôsob sčítania sa ako väčšinová populácia, t. j. sčítať sa sami, s pomocou blízkej osoby, na jednom z kontaktných miest v meste Prešov alebo požiadať o mobilného asistenta sčítania. Mesto Prešov zároveň zabezpečí sčítanie ľudí bez domova, ktorí majú nahlásení trvalý pobyt na adrese Mestského úradu v Prešove. Mesto Prešov zabezpečí taktiež sčítanie ľudí bez domova v zariadeniach dočasného ubytovania, ktoré sa nachádzajú na jeho území.

Obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít (MRK) sa sčítajú sami alebo tiež využijú službu asistovaného sčítania. Mesto Prešov, na území ktorého sa marginalizované rómske komunity nachádzajú, na základe vlastného uváženia požiadalo o spoluprácu pri sčítaní obyvateľov MRK terénnych sociálnych pracovníkov, komunitných pracovníkov a mestskú políciu, ktorí napr. budú pôsobiť ako stacionárni a mobilní asistenti.

Zdroje informácií
Odporúčame obyvateľom, aby podrobne sledovali prebiehajúcu kampaň ku sčítaniu obyvateľov a navštívili webové stránky www.scitanie.sk alebo www.presov.sk.

Informácie nájdete aj na Facebooku, Instagrame a na YouTube všade pod názvom SODB 2021 alebo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021.


Mohlo by Vás zaujímať
Rok 2021 bol v Prešove plný netradičných detských mien, narodili sa aj trojičky
Máriu a Jakuba vystriedali Timea a Samuel, no ani v roku 2021 nebola núdza o netradičné mená detí. V Prešove sa vlani dokonca narodili trojičky.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK