PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://www.pis.sk/clanok/19441/vyzva_unie_miest_slovenska_vlade_sr.html

Výzva Únie miest Slovenska vláde SR

Únia miest Slovenska žiada predsedu vlády, aby zvolal konzílium odborníkov, aj za účasti predstaviteľov samosprávy. Požaduje, aby spoločne vyhodnotili výsledky celoslovenského skríningu, posúdili platné uznesenie vlády, ktoré delí okresy a dohodli sa na ďalšom postupe.

Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada predsedu vlády, aby urýchlene zvolal konzílium odborníkov, aj za účasti predstaviteľov samosprávy. Podľa hovorkyne Daniely Piršelovej ÚMS požaduje, aby spoločne vyhodnotili výsledky celoslovenského skríningu, posúdili platné uznesenie vlády, ktoré delí okresy a dohodli sa na ďalšom postupe.

Aktuálne výsledky z testovania ukazujú, že epidemiologická situácia je v jednotlivých mestách odlišná a preto je nevyhnutné na tento fakt reflektovať a prihliadať naň aj pri ďalších rozhodnutiach vlády. Po celoslovenskom skríningu ÚMS konštatuje, že testovanie je mimoriadne náročné ekonomicky, ľudsky, aj organizačne a bez primátorov a starostov, by štát takýto projekt nedokázal opäť zrealizovať.

„Mestá sú hrdinovia, dokázali zvládnuť ďalší extrémny nápor a zvládli ho excelentne. Vláda dostala exaktné čísla, teraz ich je potrebné posunúť expertom a odborníkom, pretože len oni dokážu reálne posúdiť, ako ďalej postupovať. Mestá sú pripravené, aby tam, kde sa ukáže ďalšie testovanie ako potrebné, zabezpečili pre obyvateľov bezpečnú a efektívnu možnosť dať sa otestovať. To, že štát bude stáť pri mestách a poskytne im všetko potrebné, je taktiež kľúčové, “ uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

Na tomto stanovisku sa uznieslo 56 primátoriek a primátorov členských miest Únie miest Slovenska, ktorí zastupujú viac ako 2 milióny obyvateľov Slovenska.

Zdroj: tlačová správa Únie miest Slovenska adresovaná členským mestám

 
26.1.2021 | Pridal: Redakcia PIS | Mesto Prešov | čítané: 256 krát