Sobota, 25. jún 2022
Meniny má Tadeáš, Olívia | zajtra Adriana

Prípravy na spustenie nového parkovacieho systému v Prešove sú vo finále

Mesto Prešov spustilo od 15.12.2020 výdaj rezidentských parkovacích kariet na rok 2021. V centre už pribudlo 10 moderných parkovacích automatov a postupne sú inštalované aj nové dopravné značky v rámci Zóny 1 a 2.

Mesto Prešov od nového roka mení svoju parkovaciu politiku. Nový systém regulovanej statickej dopravy bude platiť od januára 2021 v širšom centre mesta, kde vzniknú prvé dve parkovacie zóny. Existujúca centrálna mestská zóna sa zmení na Zónu č. 1 a pribudne k nej aj novoregulovaná Zóna č. 2. V oboch zónach bude k dispozícii spolu 1127 parkovacích miest. Časť z nich bude vyhradená priamo pre Prešovčanov s trvalým pobytom v regulovaných zónach. Tí môžu požiadať o vydanie novej virtuálnej parkovacej karty už teraz.

Jednorazové platby za parkovanie v novovytvorených zónach bude možné uhradiť prostredníctvom SMS alebo cez aplikáciu eParkio, ktorú si môžete stiahnuť do svojho smartfónu v Obchode Play alebo App Store. Zaplatiť však bude možné aj v 10 nových parkovacích automatoch. Tie budú okrem klasickej platby v hotovosti akceptovať aj bezkontaktnú platbu kartou. Moderné parkovacie automaty, ktoré budú napájané pomocou solárnej energie, už pribudli v centre mesta. Do konca roka 2020 však budú fungovať pôvodné parkomaty. Pri kúpe parkovacieho lístka v nových automatoch už budú vodiči zadávať aj evidenčné číslo svojho vozidla. Automaty totiž budú prepojené s kontrolným systémom Mestskej polície. V rámci Zóny 1 a 2 je už osadená aj väčšina zo 104 nových dopravných značiek so 134 dodatkovými tabuľami.

Zmenu dopravného značenia vodiči pocítia predovšetkým na Baštovej ulici, z ktorej sa stala jednosmerná ulica v smere od prešovského skate parku až po výjazd na Tkáčsku ulicu. Došlo tak k zokruhovaniu ulíc Jarkova, Suchomlynská a Baštová, vďaka čomu sa podarilo vytvoriť 22 nových parkovacích miest v rámci pozdĺžneho státia.

Viac informácii sa Prešovčania dočítajú v informačnom letáku, ktorý v týchto dňoch distribuujeme do 32 600 schránok prešovských domácností, alebo na web stránke parkovanie.presov.sk

Ako vybaviť virtuálnu parkovaciu kartu
Každý obyvateľ, ktorý má trvalý pobyt v regulovanej zóne, má nárok na parkovaciu kartu na prvé auto za 20 eur na rok. Formulár so žiadosťou o vydanie virtuálnej parkovacej karty je k dispozícii na web stránke mesta www.presov.sk v sekcii „Ako vybaviť.“ Správne vyplnenú žiadosť s povinnými prílohami je potrebné zaslať e-mailom na adresu parkovanie.presov@presov.sk. Údaje následne spracujú zamestnanci, ktorí spravujú nový parkovací systém a žiadateľovi zašlú e-mail s vygenerovaným príkazom na úhradu. Po pripísaní platby na účet mesta bude žiadateľovi vygenerovaná virtuálna parkovacia karta, ktorú užívatelia nájdu v mobilnej aplikácii eParkio. Formuláre so žiadosťou o vydanie virtuálnej parkovacej karty sú k dispozícii aj v tlačenej forme v Klientskom centre mestského úradu na Jarkovej ulici č. 26 v Prešove. Vypísaný formulár s povinnými prílohami je možné odovzdať aj osobne na klientskom centre.

Súvisiace články
18.12.2020 Staré mestské parkovacie karty definitívne končia, od januára ich nahradia moderné virtuálne karty 11.12.2020 Nové parkovacie karty bude možné vybaviť od polovice decembra
Mohlo by Vás zaujímať
Bajkalská ulica bude dva dni uzavretá, obmedzenia sa týkajú aj MHD
V termíne od 1.6. do 2.6.2022 (streda a štvrtok), v čase od 7:00 hod. do 20:00 hod. je naplánovaná úplná uzávierka cesty na Bajkalskej ulici (pri kotolni). V uvedených časoch počas dvoch dní bude obmedzená aj premávka MHD.
Hlavná ulica bude cez víkend 4 hodiny uzavretá, MHD bude premávať po obchádzkovej trase
Hlavná ulica v Prešove bude v sobotu 11.6.2022, v čase od 19:00 do 23:00 hod. , kompletne uzavretá pre automobilovú a autobusovú dopravu. Všetky linky MHD budú v uvedenom čase presmerované na obchádzkovú trasu.
Tri linky MHD prechádzajú na prázdninový režim
Dopravný podnik mesta Prešov pristúpi od 13.6.2022 k mimoriadnej zmene režimu premávky troch liniek. Cieľom tohto opatrenia je predísť neplánovaným výpadkom spojov z dôvodu nedostatku vodičov MHD.
Radnica apeluje na používateľov zdieľaných bicyklov, aby sa správali zodpovedne. Úmyselné poškodenie bicykla môže vyjsť páchateľa draho
Mesto Prešov v spolupráci so spoločnosťou ANTIK Telecom s.r.o. v roku 2021 úspešne uviedlo do prevádzky zdieľané bicykle, ktoré prispievajú k zvýšeniu mobility obyvateľov a zároveň podporujú Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy. Verejné bicykle sa postupne tešia čoraz väčšej obľube a radnica preto počíta s ich prevádzkou aj v budúcnosti. Mesto však zároveň vyzýva všetkých používateľov, aby tieto bicykle nepoškodzovali a v prípade ak ľudia spozorujú podozrivú manipuláciu so zdieľaným bicyklom, aby neváhali kontaktovať políciu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK