Štvrtok, 18. apríl 2024
Meniny má Valér | zajtra Jela

Pedagogická fakulta získala Ocenenie 2020 Špeciálnych olympiád Slovensko

Za spoluprácu pri podpore rozvoja športu osôb s intelektovým postihnutím na Slovensku bolo Pedagogickej fakulte (PF) Prešovskej univerzity v Prešove udelené Ocenenie 2020 Špeciálnych olympiád Slovensko (ŠOS). Z rúk Evy Gažovej, národnej riaditeľky ŠOS si ho prevzala dekanka PF Iveta Scholtzová.

Dekanka
Dekanka

Spolupráca medzi organizáciou Špeciálne olympiády Slovensko a Pedagogickou fakultou začala podpísaním Memoranda o vzájomnom porozumení a spolupráci ešte v novembri 2019. Do praxe sa pretavila vo februári 2020, kedy vyše 30 dobrovoľníkov z Pedagogickej fakulty pomáhalo v rámci organizácie Zimných národných hier ŠOS vo Vysokých Tatrách. Tých sa zúčastnilo viac ako 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Maďarska, ktorí súťažili v piatich športoch - v behu na lyžiach, v behu na snežniciach, v zjazdovom lyžovaní, krasokorčuľovaní a rýchlokorčuľovaní.

„Účasť našich študentov ako dobrovoľníkov na Zimných národných hrách ŠOS vnímame ako zmysluplné prepojenie medzi teóriou a praxou, čo je neoddeliteľnou súčasťou kvalitného vysokoškolského vzdelávania budúcich špeciálnych pedagógov, “ uviedla dekanka PF Iveta Scholtzová, ktorej sa národná riaditeľka ŠOS poďakovala za doterajšiu spoluprácu. „Spoluprácu s Pedagogickou fakultou v Prešove vnímame ako jednu z najprospešnejších aktivít pre spoločnosť. Pre tú spoločnosť, ktorá má záujem porozumieť významu slova inklúzia. Študenti špeciálnej pedagogiky sú úžasným spojitom medzi svetom našich športovcov a realitou. Ich praktická skúsenosť je nezaplatiteľná pre ich štúdium a uplatnenie. Tešíme sa možnosti rozvoja tejto spolupráce a veríme, že prepojenie srdiečka Úľuv v spojitosti so Špeciálnymi olympiádami udrží túto spoluprácu dlhé roky, pretože "každý sme originál", “ vyzdvihla na stretnutí Eva Gažová.

Hlavným kritériom práce študentov, ktorí pomáhali športovcom s intelektovým znevýhodnením vo veku 5 až 50 rokov v rozličných súťažných disciplínach bola podpora, úsmev a povzbudenie. „Ako poznamenali dobrovoľníci po ukončení podujatia - v momentoch, ktoré zažili pri rôznych dobrovoľníckych aktivitách a súťažiach nebolo cítiť žiadne bariéry ani rozdiely a všetci si boli rovní. Týmto skvelým podujatím a dobrovoľníckou činnosťou tak mali študenti našej fakulty možnosť zažiť inklúziu osôb s intelektovým znevýhodnením do spoločnosti, na ktorú ich pripravujeme ako skutočnú realitu, nielen ako teoretický koncept, “ zdôraznila Lucia Mikurčíková, vyučujúca z Katedry špeciálnej pedagogiky PF PU.

Spoluprácu so ŠOS plánuje Pedagogická fakulta rozvíjať aj naďalej, samozrejme v závislosti od vývoja epidemickej situácie, od ktorej sa bude odvíjať aj realizácia ďalšieho ročníka Zimných národných hier ŠOS.

Špeciálne olympiády Slovensko (ŠOS) sú inkluzívnou organizáciou využívajúcou šport a vzdelávanie, prostredníctvom ktorých sa každý deň na celom svete snaží posilniť postavenie ľudí s mentálnymi postihnutím. Celosvetová organizácia vznikla v roku 1968 a tento rok oslávi už 50. výročie založenia. Na Slovensku oslavujú Špeciálne olympiády tento rok 25. výročie založenia. Na celom svete v 170 krajinách športuje viac ako 5 miliónov osôb s mentálnym postihnutím. S podporou viac ako 1 milióna trénerov, učiteľov a dobrovoľníkov sa pripravuje viac ako 108 000 súťaží ročne v 32 druhoch olympijských športov.

Mohlo by Vás zaujímať
Máte doma budúceho škôlkara?
sto Prešov informuje rodičov o možnosti podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2024/2025.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA SA STALA ODBORNÝM GARANTOM PROJEKTU NA BILINGVÁLNE VZDELÁVANIE DETÍ ZÁKLADNÝCH ŠKÔL
Prešov, 11. 04. 2024 – Prešovská univerzita (PU) v Prešove nadviazala spoluprácu s občianskym združením BILI School na projekte zameranom na bilingválne vzdelávanie detí od prvej triedy základnej školy. Tento inovatívny program, ktorý sa zaoberá vzdelávaním detí v dvoch jazykoch súčasne – slovenskom a anglickom, sa plánuje pilotne spustiť na vybraných verejných základných školách po celom Slovensku už v nadchádzajúcom školskom roku.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK