Utorok, 18. január 2022
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

XXV. Gorazdov literárny Prešov

Začiatok vianočného adventu sa 25 rokov spája v živote mnohých začínajúcich literárnych autorov so súťažou Gorazdov literárny Prešov, ktorá v tomto mimoriadnom roku oslávila štvrťstorocie svojej existencie.

Gorazdov literárny Prešov
Gorazdov literárny Prešov

Vyhlasovateľmi podujatia boli Prešovský samosprávny kraj, Divadlo Jonáša Záborského – útvar osvetovej činnosti Prešov, Spoločnosť svätého Gorazda Bratislava, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov. Spoluvyhlasovateľmi súťaže boli v tomto roku Cyrilometodská spoločnosť Bratislava, Gorazdus n. o. Prešov, Knižnica P. O. Hviezdoslava Prešov, Matica slovenská Martin, Oblastná rada Matice slovenskej Prešov, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Spolok sv. Cyrila a Metoda Michalovce, Spolok sv. Vojtecha Trnava, Spolok slovenských spisovateľov a Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Podujatie sa ako súčasť XXXI. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2016 – 2025 konalo už po dvanástykrát pod záštitou exprezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

Súťaž si aj vo svojom 25. ročníku ako svoje základné ciele vymedzila prispieť k poznaniu života a diela sv. Gorazda, iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku, vytvárať platformu pre odborné usmerňovanie predmetnej tvorby a tvorivého dialógu autorov. Tieto ciele zaujali aj v tomto roku mnohých autorov, o čom svedčí ich účasť na súťaži ako aj úroveň zaslaných príspevkov. Vyhlásená v máji 2020 a do októbra sa do nej zapojilo 75 autorov z celého Slovenska, a to tak , že do sekcie prózy prispelo 16, do sekcie poézie 21 a do sekcie drámy 1 autor. Do súťaže sa zapojilo 37 detských prispievateľov.

Vzhľadom na súčasné opatrenia pri realizácii kultúrno – spoločenských podujatí v súvislosti s pandémiou Covid -19 sa vyhlásenie výsledkov súťaže konalo online formou. 28.11. 2020 o 10.00 hod. bola odpremierovaná nahrávka vyhlásenia výsledkov na videoportáli YouTube kanále. V doobedňajších hodinách sa prostredníctvom ZOOM aplikácie konal rozborový seminár za účasti porotcov a ocenených autorov.

Práce zaslané do jubilejného ročníka súťaže hodnotila odborná porota v zložení prof. PhDr. Marta Součková, PhD. , Doc. PhDr. Peter Karpinský, PhD. a Mgr. Lenka Šafranová, PhD., ktorí udelili 21 cien a o umiestnení literárnych autorov rozhodli nasledovne:

P O ÉZIA
1. miesto, neudelené,
2. miesto - Júlia Rakovská /Smolenice/ a Barbora Langová /Stará Ľubovňa/.
3. miesto - Ema Fröhlichová /Stará Ľubovňa/, Magdaléna Martišková, /Topoľčany/ Marek Jaroš /Stará Ľubovňa/ a Pavol Fekete /Nižná Kamenica/.
Čestné uznanie získali Tomáš Krištof /Topoľčany/ a Martina Kovalčíková /Stará Ľubovňa/

P R Ó Z A
1. miesto - Magdaléna Martišková /Topoľčany/,
2. miesto - Jana Cigániková /Slovenský Grob/,
3. miesto - Marek Locek /Brezno/.
Čestné uznanie patrilo Kristíne Kobolkovej /Klokočov pri Čadci/, Daniele Lysej /Ľubochňa/ a Zuzane Martiškovej /Topoľčany/.

DETSKÁ TVORBA
1. miesto - Hana Vorobeľová /Prešov/ a Nina Vašková /Prešov/,
2. miesto - Tina Strenková /Stará Ľubovňa/ a Soňa Čandíková /Stará Ľubovňa/,
3. miesto - Ema Rusiňáková /Stará Ľubovňa/, Jakub Olejník /Stará Ľubovňa/ a Marianna Ibrahimi /Topoľčany/.
Čestným uznaním bola ocenená Natália Matoľáková /Stará Ľubovňa/, Lenka Melcherová /Stará Ľubovňa/, Ema Jeleňová /Stará Ľubovňa/, Natália Točeková /Stará Ľubovňa/, Klaudia Šprochová /Stará Ľubovňa/.

Cena neziskovej organizácie Gorazdus pri SSOŠ Elba v Prešove patrila Hane Vorobelovej /Prešov/ a Kristíne Kobolkovej /Klokočov pri Čadci/.
Cenu oblastnej rady Matice slovenskej v Prešove získala Nina Vašková /Prešov/ a Daniela Lysá /Ľubochňa/.

Všetci ocenení autori získali diplomy a zborník zostavený z ich prác, knižné publikácie a vecné ceny, ktoré im darovali vyhlasovatelia a spoluvyhlasovatelia súťaže. Podujatie z verejných fondov podporil FPU.

Gorazdov literárny Prešov sa za uplynulých 25 rokov svojej existencie stal priestorom pre začínajúcich literárnych autorov vnímajúcich duchovno ako základ svojej tvorby a aj v tomto roku opätovne potvrdil svoj význam v ich tvorbe. V mene poroty, aj v našom, by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí do súťaže poslali svoje práce za to, že nás opäť duchovne a umelecky obohatili. Tešíme sa na vás v druhej polovici tretieho desaťročia našej súťaže.

Mohlo by Vás zaujímať
Pri Toryse vyrástlo nové workoutové ihrisko
V Prešove v blízkosti rieky Torysa na Sídlisku III pribudlo úplne nové workoutové ihrisko. V areáli sa nachádza viac ako 17 stanovísk a je voľne dostupný pre verejnosť.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK