Utorok, 26. január 2021
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

Kalendáre slúžia aj na vzdelávanie

Technické služby mesta Prešov (TSmP) budú v decembri a januári do rodinných domov distribuovať stolový kalendár na rok 2021. Okrem termínov vývozu triedeného odpadu v ňom obyvatelia nájdu aj informácie zamerané na tému voda a jej zadržiavanie v krajine. „Napríklad, že pri zimnej údržbe chodníkov nemáme používať soľ. V roztoku s vodou sťažuje činnosť čistiarne odpadových vôd. Pri námraze chodník posypte radšej pieskom, štrkom alebo popolom. Alebo – kedy je najlepšie polievať záhradu, “ približuje Ingrid Mihaľová z oddelenia obchodnej stratégie a legislatívy TSmP.

Mestská spoločnosť vydáva kalendáre už od roku 2006. Nápad vznikol pri zavedení celoplošného triedeného zberu v Prešove. „Obyvateľom v rodinných domoch sme museli na rok dopredu distribuovať harmonogram vývozu jednotlivých odpadov, “ vracia sa do minulosti Ingrid Mihaľová. Ako zdôraznila, spoločnosť to poňala ako príležitosť vzdelávať ľudí v oblasti životného prostredia a odpadov. A tak namiesto jednoduchého plagátu s termínmi zberu pripravili prvý kalendár triedeného vrecového zberu odpadov. Postupne predstavovali zaujímavé novinky o odpadoch, prinášali informácie o ďalších aktivitách spoločnosti, ktorá sa prioritne zaoberá zberom a triedením odpadu. Posledných päť rokov sú kalendáre kreatívnejšie a tematicky zamerané: „Chceme viac upriamiť pozornosť obyvateľov na problémy ekológie a životného prostredia, “ vysvetľuje pracovníčka Technických služieb. V roku 2017 sa zamerali na predstavenie TSmP a zavedených noviniek, v roku 2018 na obehové hospodárstvo, rok 2019 bol vyčlenený na boj s plastovým odpadom, v tohtoročnom bola predstavená filozofia zero waste a témou nadchádzajúceho je voda.

Kalendáre spoločnosť koncom roka distribuuje do viac ako 7 000 domácností v individuálnej bytovej výstavbe. Pri štandardnom vývoze vodiči TSmP odovzdajú obyvateľom sadu vriec na jednotlivé komodity – papier, plasty, sklo, VKM + kovy, ku ktorým pridajú aj stolový kalendár s presnými termínmi vývozu. Obyvatelia bytových domov túto praktickú pomôcku nedostanú, „pretože do kontajnerov môžu vyniesť smeti, kedy chcú a nemusia ich vykladať v špeciálne určený deň, ako je to v rodinných domoch, “ približuje Ingrid Mihaľová a dodáva: „V kalendári sú presné pokyny, kedy, kam a čo treba vyložiť. Ak nejaká domácnosť odpad z akéhokoľvek dôvodu nevyloží, musí počkať do ďalšieho vývozu. Preto sú pre rodinné domy presné harmonogramy veľmi dôležité.“ Elektronická verzia kalendára je tiež uverejnená na webovej stránke Technických služieb a záujemcovia si ju môžu stiahnuť, pričom dostupná je aj verzia pre smartfóny.

Kalendár je podľa Ingrid Mihaľovej príspevkom TSmP ako zvýšiť angažovanosť Prešovčanov v oblasti ekológie: „Kalendár berieme ako účinný edukatívny nástroj. Každá domácnosť ho má na očiach a veríme, že niečo z informácií, ktoré v ňom nájdu, ich zaujme a prenesú to do svojho života. Každý z nás musí niečo urobiť. Téma trvalo udržateľného rozvoja je v dnešnej dobe mimoriadne aktuálna a nemôžeme sa tváriť, že sa nás netýka.“

Mohlo by Vás zaujímať
Prvým Prešovčanom roka 2021 je Riško
Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2021 ráno narodil chlapček Denis. V druhý deň nového roka sa vypýtal na svet aj prvý Prešovčan Richard.
Finančná správa zverejnila prvé formuláre daňových priznaní
Finančná správa zverejnila prvé elektronické formuláre daňových priznaní. Od 1.1.2021 sú pre klientov dostupné formuláre pre daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B či daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. V ďalších dňoch pribudnú na portáli finančnej správy elektronické formuláre aj pre ďalšie dane a oznámenia.
Nové pravidlá pre obchod s Veľkou Britániou
Od dnes začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie tovaru z a do Veľkej Británie. Dôvodom je skončenie prechodného obdobia po Brexit-e, počas ktorého platila vo Veľkej Británii legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie. Nové pravidlá sa riadia „pobrexitovou“ dohodou, ktorú sa podarilo uzavrieť medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Finančná správa je na novú situáciu pripravená a svojim klientom pomôže.
V roku 2020 boli v Prešove najobľúbenejšími menami Mária a Jakub
Najrozšírenejším menám novorodencov v roku 2020 v Prešove kraľujú Mária a Jakub. Opäť pribudli aj bábätká s netradičnými menami.
Formuláre sú dostupné už aj pre právnické osoby
Elektronické formuláre daňových priznaní sú dostupné už aj pre právnické osoby. Finančná správa ich dnes zverejnila na svojom portáli. Zároveň zverejnili aj ďalšie formuláre a tlačivá.
Rastie počet elektronických podaní
Čoraz viac subjektov komunikuje s finančnou správou elektronicky. Počty elektronických podaní dokazujú, že sa pre elektronickú komunikáciu rozhodli aj klienti, ktorí takúto povinnosť nemali. Daňové subjekty doručili vlani prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 10 miliónov elektronických podaní. Najviac, vyše 1,3 milióna, podali daňové subjekty v marci 2020, a to aj napriek koronakríze.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.