Utorok, 26. január 2021
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

Knižnica pomôže počas vianočných sviatkov dražbou kníh

Korona, nekorona Vianoce prídu aj tento rok. V podobnom duchu uvažuje aj kolektív knižnice v metropole regiónu Šariš. Jubilejný piaty ročník charitatívneho projektu „Mikulášska burza“ organizujú formou dražby kníh. Vyzbieraná čiastka poputuje do Bezpečného domu na Šidlovci.

Rok 2020 sme si mnohí vysnívali inak. Aj aktivity Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava sa museli zmeniť a prispôsobiť okolnostiam spojeným s pandémiou. „Počas roka sme neraz stáli pred výzvou, ako robiť podujatia a byť bližšie k užívateľom v čase, keď je osobný kontakt potenciálne nebezpečný, “ približuje riaditeľka Iveta Hurná a dodáva: „väčšinu aktivít sme presunuli na našu webovú stránku a sociálne siete, čo čitatelia náležite ocenili.“ Keďže sa inštitúcia novým možnostiam rýchlo prispôsobila, jej zamestnanci zvládli pripraviť čitateľom viacero podujatí. Koniec roka sa napokon rozhodli spestriť tradičnou Mikulášskou burzou. V minulých ročníkoch sa im z vyzbieraných peňazí podarilo vytvoriť malú „knižničku“ v lôžkovej časti detskej nemocnice, odovzdali knižné balíčky rodinám onkologických pacientov, ale i finančný príspevok rodinám z bytovky na Mukačevskej ulici.

Vzájomná pomoc milovníkov kníh

Iveta Hurná vysvetlila, že vynaložili veľké úsilie, aby boli čitateľom blízko po celý rok, a preto je len logické, že chcú združiť komunitu aj počas najkrajších sviatkov roka. „Napriek pandémii sme mali v krajskej knižnici pekný a úspešný rok. To, ako sme ho zvládli, je z časti zásluhou zamestnancov, čitateľov, ale aj nášho zriaďovateľa Prešovského samosprávneho kraja.“ Práve vďačnosť je aj silným motívom, prečo sa rozhodli zorganizovať vianočnú burzu. „Komunita je tu pre knižnicu a my chceme byť bližšie komunite aj v týchto zlých časoch, “ hovorí jedna z autoriek myšlienky Mikulášskej burzy Viktória Salokyová. Podľa jej slov je to spôsob, ako si vybudovať bližší, osobnejší vzťah s používateľmi. „Každý rok sa u nás stretnú čitatelia, na chvíľu sa spolu zastavíme, porozprávame, zasmejeme. Tá atmosféra nám stojí za dlhé prípravy, ktoré burzu sprevádzajú, “ dodáva knihovníčka z pobočky na Sídlisku 3, ktorá každoročne podujatie organizuje.

Vianočná dražba, prečo nie?

Tento rok knižnica pristúpila k určitým zmenám. Tradičný predaj kníh a ručných prác nahradí dražba cez sociálne siete. Piaty ročník Mikulášskej burzy aj preto nesie podtitul „vydraž si svoju vianočnú knihu“. Aukcia bude prebiehať na Facebooku Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove. „Verejnosť si môže vybrať z plejády titulov počas týždňa od 1. do 7. decembra 2020. Album s knihami a ich vyvolávacou cenou bude dostupný na sociálnej sieti. Úlohou verejnosti bude prihadzovať minimálne po päťdesiat centov, “ objasnila priebeh dražby riaditeľka, Iveta Hurná. Podľa jej slov, OZ MyMamy plánovali obdarovať už minulý rok. Po vzájomnej dohode knižnica venovala výťažok na transparentný účet mesta zriadený pre rodiny postihnuté výbuchom na Mukačevskej ulici. Apolónia Sejková zo združenia MyMamy oceňuje prístup knižnice: „Tento rok bol náročný nielen z pohľadu boja proti chorobe, na ktorú sme neboli v spoločnosti pripravení, ale aj pre finančné problémy súvisiace s pandémiou. Sme veľmi radi, že krajská knižnica myslí aj na ľudí v Prešove a chce takýmto spôsobom pomôcť matkám s deťmi, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii.“

Mohlo by Vás zaujímať
Prvým Prešovčanom roka 2021 je Riško
Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2021 ráno narodil chlapček Denis. V druhý deň nového roka sa vypýtal na svet aj prvý Prešovčan Richard.
Finančná správa zverejnila prvé formuláre daňových priznaní
Finančná správa zverejnila prvé elektronické formuláre daňových priznaní. Od 1.1.2021 sú pre klientov dostupné formuláre pre daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B či daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. V ďalších dňoch pribudnú na portáli finančnej správy elektronické formuláre aj pre ďalšie dane a oznámenia.
Nové pravidlá pre obchod s Veľkou Britániou
Od dnes začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie tovaru z a do Veľkej Británie. Dôvodom je skončenie prechodného obdobia po Brexit-e, počas ktorého platila vo Veľkej Británii legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie. Nové pravidlá sa riadia „pobrexitovou“ dohodou, ktorú sa podarilo uzavrieť medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Finančná správa je na novú situáciu pripravená a svojim klientom pomôže.
V roku 2020 boli v Prešove najobľúbenejšími menami Mária a Jakub
Najrozšírenejším menám novorodencov v roku 2020 v Prešove kraľujú Mária a Jakub. Opäť pribudli aj bábätká s netradičnými menami.
Formuláre sú dostupné už aj pre právnické osoby
Elektronické formuláre daňových priznaní sú dostupné už aj pre právnické osoby. Finančná správa ich dnes zverejnila na svojom portáli. Zároveň zverejnili aj ďalšie formuláre a tlačivá.
Rastie počet elektronických podaní
Čoraz viac subjektov komunikuje s finančnou správou elektronicky. Počty elektronických podaní dokazujú, že sa pre elektronickú komunikáciu rozhodli aj klienti, ktorí takúto povinnosť nemali. Daňové subjekty doručili vlani prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 10 miliónov elektronických podaní. Najviac, vyše 1,3 milióna, podali daňové subjekty v marci 2020, a to aj napriek koronakríze.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.