Utorok, 26. január 2021
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

Bezplatný odvoz starých spotrebičov už v 10 slovenských mestách

Získajte pred Vianocami vo vašej domácnosti priestor na niečo užitočnejšie, ako sú nepotrebné spotrebiče. Pomôžeme vám ekologicky a zadarmo zrecyklovať vašu starú práčku, chladničku či mikrovlnku. Už v desiatich mestách na Slovensku funguje služba zberu elektroodpadu „kuriérskym spôsobom“ - priamo z adresy vášho bydliska. Odvoz si stačí pohodlne objednať cez www.zberelektroodpadu.sk.

Na Slovensku funguje služba zberu elektroodpadu, ktorá je unikátna v celej EÚ
Tak ako sa venujeme výberu nového spotrebiča, tak by sme sa oň mali správne postarať aj potom, čo doslúži. V celej EÚ platí, že elektroodpad nesmieme vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu alebo na skládky, aby neznečisťoval životné prostredie. Môžeme ho však zadarmo odovzdať na zberné dvory, do predajní či v rámci zberov, ktoré organizujú samosprávy. Prepravu spotrebiča na zberné miesto si však obyvatelia v každej krajine EÚ vrátane Slovenska musia zabezpečiť svojpomocne. Existuje tiež možnosť pri kúpe nového výrobku využiť službu jeho dovozu spolu s odvozom starého. To už však nemusí byť zadarmo, nakoľko predajca do poplatku zahŕňa väčšinou aj ďalšie služby, napríklad vynášku nového spotrebiča do bytu, jeho inštaláciu či likvidácia obalov z neho.

S veľkými spotrebičmi, akými sú chladnička, sporák, či práčka však máme často problém, ako ich zaviezť na zberné miesto. Sú ťažké a do bežného osobného auta sa nám často ani nezmestia. V mestách býva tiež nedostatok zberných dvorov alebo sú od osídlených častí ďaleko.

ENVIDOM – Združenie výrobcov spotrebičov pre recykláciu preto prináša na Slovensko službu zberu elektroodpadu jedinečnú v celej Európe. Zadarmo vám vyzdvihneme spotrebič priamo z adresy vášho bydliska. Následne ho odvezieme priamo na ekologickú recykláciu k slovenským spracovateľom. Službu si pritom môžete pohodlne objednať online cez webovú stránku www.zberelektroodpadu.sk .

V ktorých mestách služba funguje?
Vo všetkých ôsmich krajských mestách, teda v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Prešove, Trenčíne, Trnave a v Žiline a v dvoch okresných mestách – v Pezinku a v Považskej Bystrici. Termíny zberu sú jeden alebo dvakrát za mesiac, v závislosti od mesta.

Ako si službu zber elektroodpadu objednať?
Veľmi jednoducho, online, cez internetovú stránku www.zberelektroodpadu.sk . V sekcii stránky „Objednať“ si treba vybrať svoje mesto a zvoliť si vyhovujúci termín zberu. Objednávanie na jednotlivé termíny zberu uzatvárame 2 dni pred konaním zberu.

V online objednávke je potrebné poskytnúť údaje o druhu a množstve spotrebičov, ktoré potrebujete odviezť a kontaktné údaje. V deň zberu treba vyložiť staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. Prepravcovia vám zatelefonujú alebo zazvonia na zvonček, aby ste im vchod sprístupnili. Následne spotrebiče naložia a odvezú na ekologickú recykláciu. Je tiež dôležité nevykladať ich na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači. Tí ich rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí. Vytvárajú sa tak čierne skládky a z amatérsky rozobratých spotrebičov môžu do okolia uniknúť látky škodlivé pre životné prostredie (napr. chladivá z chladničiek) .

Spotrebiče treba pred ich odovzdaním do zberu očistiť, vyliať vodu z filtra práčky alebo odmraziť mrazničku. Pri ich odovzdávaní treba dbať aj na ďalšie ochranné opatrenia, akými sú používanie rúšok a rukavíc.

Aké spotrebiče môžete v rámci služby odovzdať do zberu?
Služba objednávania zberu cez www.zberelektroodpadu.sk je zameraná najmä na veľké a ťažké spotrebiče zo skupiny tzv. bielej techniky. Ekologicky, pohodlne a zadarmo sa tak môžete zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr ale aj varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, mikrovlniek či vysávačov. Ak do zberu nahlásite aspoň jeden takýto väčší spotrebič, spolu s ním mu odvezieme aj iné menšie spotrebiče, napr. fén, holiaci strojček či hriankovač.

Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom zberu zatiaľ nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad tiež v prípade, že nechcete čakať na termín tejto služby zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne. Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov.

Najbližšie termíny zberu elektroodpadu

MestoNajbližšie dva termíny zberu
Objednávku je potrebné vystaviť najneskôr dva dni pred termínom zberu
Banská Bystrica12.12. 2020, 23.1. 2021
Bratislava 5.12. 2020, 12.12. 2020,19.12. 2020(v závislosti od mestskej časti)
Košice5.12. 2020, 12.12. 2020(v závislosti od mestskej časti)
Nitra19.12. 2020
Pezinok5.12. 2020, 9.1. 2020
Považská Bystrica19.12. 2020, 23.1. 2021
Prešov19.12. 2020
Trenčín5.12. 2020, 9.1. 2021
Trnava19.12. 2020, 23.1. 2021
Žilina12.12. 2020, 16.1. 2021

V roku 2019 sa služba zberu elektroodpadu poskytovala v 4 slovenských mestách (Bratislava, Košice, Trenčín a Žilina). Počas tohto roka sa rozšírila do ďalších 6 miest a dnes sa poskytuje vo všetkých krajských mestách a dvoch okresných mestách. (Pezinok a Považská Bystrica).

Od začiatku roka až do konca októbra 2020 si odvoz starých spotrebičov pomocou tejto služby objednalo spolu 3 114 domácností z týchto miest. Vďaka tomu mohol ENVIDOM za 10 mesiacov roka zabezpečiť ekologickú recykláciu 840 kusov chladničiek a mrazničiek, 1 550 kusov veľkých spotrebičov (napr. sporáky, práčky či umývačky riadu) a až 3 820 kusov ostatných menších spotrebičov (napr. drobné kuchynské spotrebiče, spotrebiče pre upratovanie domácností či osobnú hygienu apod.). Spolu sa tak viac ako 116 tisíc kilogramov elektroodpadu odviezlo k slovenským spracovateľom. Tam sa z nich najskôr odstránili a ekologicky zlikvidovali škodlivé látky a následne sa z nich mohli získať rôzne druhotné suroviny akými sú železo, meď, hliník a iné kovy či plasty alebo sklo.

Záujem o zber elektroodpadu takouto formou medzi obyvateľmi rastie. Napriek tomu, že počas prvej aj druhej vlny pandémie koronavírusu musela byť služba dočasne pozastavená na niekoľko týždňov, vo všetkých mestách (BA, KE, TN a ZA), v ktorých sa služba poskytovala, aj v roku 2019 narástol oproti minulému roku počet domácností, ktoré si objednali zber. Napríklad v Bratislave si službu v roku 2019 objednalo 1 773 domácností a za 10 mesiacov roka 2020 až 2086 domácností. Výrazne tiež stúpol záujem v Žiline, kde si v minulom roku objednalo službu 59 domácností, počas roka 2020 to už bolo 202 domácností. Takáto praktická skúsenosť je pre spotrebiteľov najlepší spôsob ako sa naučiť, že aj elektroodpad patrí do zberu. Lebo len tak sa môže dostať na ekologickú recykláciu. Ľudia si potom informáciu o tejto skúsenosti posúvajú medzi sebou ďalej, čím sa zvyšuje celkové povedomie verejnosti o potrebe zberu a recyklácie elektroodpadu.

O združení:
ENVIDOM - Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu zabezpečuje a financuje zber a recykláciu elektroodpadu predovšetkým z výrobkov kategórií zariadení pre tepelnú výmenu, malých a veľkých zariadení ale aj ďalších kategórií. Spolupracuje pri tom so samosprávami, zbernými dvormi, zberovými a prepravnými spoločnosťami, predajňami a spracovateľmi na celom území Slovenska. OZV ENVIDOM pracuje na neziskovej báze a významne prispieva k budovaniu infraštruktúry zberu elektroodpadu a k osvete v tejto oblasti.

Mohlo by Vás zaujímať
Prvým Prešovčanom roka 2021 je Riško
Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2021 ráno narodil chlapček Denis. V druhý deň nového roka sa vypýtal na svet aj prvý Prešovčan Richard.
Finančná správa zverejnila prvé formuláre daňových priznaní
Finančná správa zverejnila prvé elektronické formuláre daňových priznaní. Od 1.1.2021 sú pre klientov dostupné formuláre pre daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B či daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. V ďalších dňoch pribudnú na portáli finančnej správy elektronické formuláre aj pre ďalšie dane a oznámenia.
Nové pravidlá pre obchod s Veľkou Britániou
Od dnes začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie tovaru z a do Veľkej Británie. Dôvodom je skončenie prechodného obdobia po Brexit-e, počas ktorého platila vo Veľkej Británii legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie. Nové pravidlá sa riadia „pobrexitovou“ dohodou, ktorú sa podarilo uzavrieť medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Finančná správa je na novú situáciu pripravená a svojim klientom pomôže.
V roku 2020 boli v Prešove najobľúbenejšími menami Mária a Jakub
Najrozšírenejším menám novorodencov v roku 2020 v Prešove kraľujú Mária a Jakub. Opäť pribudli aj bábätká s netradičnými menami.
Formuláre sú dostupné už aj pre právnické osoby
Elektronické formuláre daňových priznaní sú dostupné už aj pre právnické osoby. Finančná správa ich dnes zverejnila na svojom portáli. Zároveň zverejnili aj ďalšie formuláre a tlačivá.
Rastie počet elektronických podaní
Čoraz viac subjektov komunikuje s finančnou správou elektronicky. Počty elektronických podaní dokazujú, že sa pre elektronickú komunikáciu rozhodli aj klienti, ktorí takúto povinnosť nemali. Daňové subjekty doručili vlani prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 10 miliónov elektronických podaní. Najviac, vyše 1,3 milióna, podali daňové subjekty v marci 2020, a to aj napriek koronakríze.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.