Nedeľa, 23. jún 2024
Meniny má Sidónia | zajtra Ján

Krajský súd rozhodol: Skupinka vlastníkov pozemkov pri Kolmanovej záhrade nemá nárok na náhradu škody od mesta Prešov

Súkromné pozemky v lokalite Holá hora pri Kolmanovej záhrade mesto Prešov neodkúpi. Krajský súd v Prešove potvrdil rozsudok prvostupňového súdu, ktorý rozhodol, že skupinka vlastníkov nemá nárok na náhradu škody za to, že na svojich pozemkoch nemôžu realizovať výstavbu.

Skupinka právnikov, ktorí vlastnia pozemky v blízkosti Kolmanovej záhrady, chcela v lokalite Holá hora stavať rodinné domy. Platný Územný plán mesta Prešov im to však neumožňuje. Mestské zastupiteľstvo mesta Prešov totiž v novembri 2013 prijalo uznesenie, ktorým rozhodlo o zriadení Parku Kalvária Prešov ako verejnoprospešnej stavby na predmetných pozemkoch, ktorú sú odvtedy zadefinované ako plochy urbanistickej zelene. Majitelia pozemkov pri Kolmanke tvrdili, že v dôsledku zmien v územnom pláne im bola spôsobená ujma na ich vlastníckom práve. Od mesta Prešov požadovali, aby pozemky odkúpilo za 700-tisíc eur. Odôvodnili to ako náhradu škody, ktorej sa domáhali súdnou cestou. Po tom ako neuspeli na Okresnom súde Prešov, ktorý ich žalobu zamietol, sa odvolali na krajský súd. Ten však potvrdil rozsudok prvostupňového súdu. Pre mesto Prešov to znamená, že skupinke právnikov za ich pozemky v lokalite Holá hora platiť nebude.

História sporu
Spor okolo pozemkov v lokalite Holá hora pri Kolmanovej záhrade s celkovou výmerou 6000 m² siaha až do roku 2008, keď sa ich vlastníkmi stala skupinka právnikov, ktorí ich odkúpili od reštituentov. Stalo sa tak približne rok po tom ako Krajský úrad životného prostredia v Prešove zrušil ochranu územia v areáli Holá hora. Začiatkom roka 2008 keď prešovské zastupiteľstvo schválilo zmeny v Územnom pláne mesta Prešov došlo k rozporu medzi jeho textovou a grafickou časťou. Na túto skutočnosť poukázala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová ešte v čase keď pôsobila ako mestská poslankyňa. Všimla si totiž, že v časti územného plánu kde sa píše o zeleni sú zaznačené stavebné parcely, a preto varovala poslancov pred možnou výstavbou v okolí Kolmanovej záhrady. „Mojim cieľom bolo od začiatku zachovanie zelene na Kolmanke, ktorú považujem za srdce prešovskej prírody. Vlastníci pozemkov sa mi za to odvďačili podaním podnetu na políciu, vyhrážkami v poslaneckej schránke a zastrašovaním, že budem odsúdená na 15 rokov väzenia za zosnovanie zločineckej skupiny, “ uviedla primátorka.

Vlastníci pozemkov mali v pláne postaviť v tejto lokalite osem rodinných domov. Opierali sa pritom o stanovisko hlavného architekta mesta, podľa ktorého boli predmetné pozemky navrhované ako obytná plocha rodinných domov. Andrea Turčanová ako vtedajšia poslankyňa však poukázala na fakt, že sporný územný plán bol zverejnený po schválení v zastupiteľstve až 20.marca 2008, pričom súčasní vlastníci kúpili pozemky v lokalite Holá Hora ešte 11.februára 2008, a teda skôr než zmeny v územnom pláne vstúpili do platnosti. V roku 2012 preto požadovala, aby sa do územného plánu vrátila pôvodná funkcia územia pri Kolmanovej záhrade. Tento návrh napokon mestské zastupiteľstvo schválilo v novembri 2013. Traja majitelia medzitým dali mestu návrh na odpredanie svojich pozemkov za 700-tisíc eur. Radnica s tým však nesúhlasila a celý spor skončil na súde.

Ilustračné foto: MsÚ Prešov

Mohlo by Vás zaujímať
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Mesto Prešov má 777. narodeniny, oslávme to spolu!
Mesto Prešov si v roku 2024 pripomína 777. výročie prvej písomnej zmienky. Toto výnimočné trojčíslie oslávime v rámci Dní mesta Prešov od 20. do 23. júna 2024.
Poznáme laureátov verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prešove sa opäť nieslo v noblesnej atmosfére oceňovania výnimočných osobností, ktoré si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov. Po siedmykrát v histórii mesta boli odovzdané všetky verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Cena primátora mesta, Opálové zrnko a Čestné občianstvo mesta Prešov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Na Mukačevskej ulici došlo k poruche potrubia
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK