Utorok, 26. január 2021
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

Krajský súd rozhodol: Skupinka vlastníkov pozemkov pri Kolmanovej záhrade nemá nárok na náhradu škody od mesta Prešov

Súkromné pozemky v lokalite Holá hora pri Kolmanovej záhrade mesto Prešov neodkúpi. Krajský súd v Prešove potvrdil rozsudok prvostupňového súdu, ktorý rozhodol, že skupinka vlastníkov nemá nárok na náhradu škody za to, že na svojich pozemkoch nemôžu realizovať výstavbu.

Skupinka právnikov, ktorí vlastnia pozemky v blízkosti Kolmanovej záhrady, chcela v lokalite Holá hora stavať rodinné domy. Platný Územný plán mesta Prešov im to však neumožňuje. Mestské zastupiteľstvo mesta Prešov totiž v novembri 2013 prijalo uznesenie, ktorým rozhodlo o zriadení Parku Kalvária Prešov ako verejnoprospešnej stavby na predmetných pozemkoch, ktorú sú odvtedy zadefinované ako plochy urbanistickej zelene. Majitelia pozemkov pri Kolmanke tvrdili, že v dôsledku zmien v územnom pláne im bola spôsobená ujma na ich vlastníckom práve. Od mesta Prešov požadovali, aby pozemky odkúpilo za 700-tisíc eur. Odôvodnili to ako náhradu škody, ktorej sa domáhali súdnou cestou. Po tom ako neuspeli na Okresnom súde Prešov, ktorý ich žalobu zamietol, sa odvolali na krajský súd. Ten však potvrdil rozsudok prvostupňového súdu. Pre mesto Prešov to znamená, že skupinke právnikov za ich pozemky v lokalite Holá hora platiť nebude.

História sporu
Spor okolo pozemkov v lokalite Holá hora pri Kolmanovej záhrade s celkovou výmerou 6000 m² siaha až do roku 2008, keď sa ich vlastníkmi stala skupinka právnikov, ktorí ich odkúpili od reštituentov. Stalo sa tak približne rok po tom ako Krajský úrad životného prostredia v Prešove zrušil ochranu územia v areáli Holá hora. Začiatkom roka 2008 keď prešovské zastupiteľstvo schválilo zmeny v Územnom pláne mesta Prešov došlo k rozporu medzi jeho textovou a grafickou časťou. Na túto skutočnosť poukázala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová ešte v čase keď pôsobila ako mestská poslankyňa. Všimla si totiž, že v časti územného plánu kde sa píše o zeleni sú zaznačené stavebné parcely, a preto varovala poslancov pred možnou výstavbou v okolí Kolmanovej záhrady. „Mojim cieľom bolo od začiatku zachovanie zelene na Kolmanke, ktorú považujem za srdce prešovskej prírody. Vlastníci pozemkov sa mi za to odvďačili podaním podnetu na políciu, vyhrážkami v poslaneckej schránke a zastrašovaním, že budem odsúdená na 15 rokov väzenia za zosnovanie zločineckej skupiny, “ uviedla primátorka.

Vlastníci pozemkov mali v pláne postaviť v tejto lokalite osem rodinných domov. Opierali sa pritom o stanovisko hlavného architekta mesta, podľa ktorého boli predmetné pozemky navrhované ako obytná plocha rodinných domov. Andrea Turčanová ako vtedajšia poslankyňa však poukázala na fakt, že sporný územný plán bol zverejnený po schválení v zastupiteľstve až 20.marca 2008, pričom súčasní vlastníci kúpili pozemky v lokalite Holá Hora ešte 11.februára 2008, a teda skôr než zmeny v územnom pláne vstúpili do platnosti. V roku 2012 preto požadovala, aby sa do územného plánu vrátila pôvodná funkcia územia pri Kolmanovej záhrade. Tento návrh napokon mestské zastupiteľstvo schválilo v novembri 2013. Traja majitelia medzitým dali mestu návrh na odpredanie svojich pozemkov za 700-tisíc eur. Radnica s tým však nesúhlasila a celý spor skončil na súde.

Ilustračné foto: MsÚ Prešov

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov otvorí 44 odberných miest na testovanie na COVID-19
AKTUALIZÁCIA 21.1.2021: Mesto Prešov má pripravený registračný systém, pomocou ktorého sa bude možné vopred objednať na antigénové testovanie v dňoch 23.1. a 24.1.2021. Registračný systém bude spustený v piatok 22.1.2021, kedy zverejníme aj postup s presnými inštrukciami ako sa objednať na testovanie.
Mesto Prešov počas víkendu otvorí desiatky odberných miest na antigénové testovanie
Mesto Prešov sa pripravuje na veľké víkendové testovanie na ochorenie COVID-19, ktoré bude súčasťou celoslovenského skríningového testovania. V dňoch 23. a 24.1.2021 bude dostupných niekoľko desiatok odberných miest zriadených mestom, kde sa bude testovať pomocou antigénových testov.
Mesto Prešov hľadá zdravotníkov do tímov na odberných miestach
AKTUALIZÁCIA 19.1.2021: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť ako zdravotnícki pracovníci, ktorí budú mať veľmi dôležitú úlohu počas víkendového testovania v Prešove v dňoch 23.1. a 24.1.2021.
Investície v meste Prešov 2020 - 2021
Prinášame Vám prehľad zrealizovaných investícií v meste Prešov v roku 2020 a plán investícií pre rok 2021.
Priebeh testovania v meste Prešov 23.1.2021
AKTUALIZÁCIA: Na odberných miestach zriadených mestom Prešov bolo 23.1.2021 v čase od 8:00 do 20:00 otestovaných 16 230 osôb, pričom 78 z nich malo test s pozitívnym výsledkom.
Novým prednostom MsÚ v Prešove je Ferdinand Exner
Mestský úrad v Prešove má od začiatku roka 2021 nového prednostu. Stal sa ním Ing. Ferdinand Exner.
Mesto Prešov spustilo registračný systém, ktorý pomôže zrýchliť priebeh testovania
Mesto Prešov spúšťa registračný systém na antigénové testovanie, ktoré bude prebiehať v dňoch 23.1. a 24.1.2021 na 44 odberných miestach. Všetci záujemcovia sa môžu zaregistrovať na test vopred pomocou aplikácie TrustOne. Táto aplikácia umožňuje iba registráciu, nie rezerváciu konkrétneho termínu s časom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.