Utorok, 26. január 2021
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

Top experti budú diskutovať o zvýšení atraktivity východného Slovenska

Viceprimátor estónskeho Tartu, šéf inovačného centra Brno, filozof Tomáš Sedláček a ďalší experti o inováciách, príležitostiach na zastavenie úniku mozgov, kríze a zvyšovaní regionálnej atraktivity v pandemickej dobe.

Konferencia East Innovation 2020 prinesie na východ Slovenska inšpiratívne osobnosti a expertov na regionálny rozvoj. V stredu 25. novembra 2020 (12.00 h – 15:45 h) sa v Košiciach uskutoční jej tretí ročník s podtitulom Magnet Cities. Bude vysielaná naživo online z digitálneho štúdia v Košiciach. Nosnou témou bude budovanie miest ako magnetov pre talenty a život. Mestá na východe Slovenska majú potenciál stať sa pulzujúcimi centrami, zaujímavou alternatívou k Bratislave. Konferencia je určená pre predstaviteľov biznisu, startupov, samosprávy, ako aj pre študentov, učiteľov a aktivistov z neziskového sektora. Podujatie organizuje Americká obchodná komora v SR, ktorá sa dlhodobo snaží podporovať inovatívny ekosystém v regióne východu a prepájať jej aktérov. Konferencia bude v slovenčine a v angličtine so zabezpečeným simultánnym tlmočením.

Konferenciu podporila Ambasáda Spojených štátov amerických na Slovensku: “Inovácie sú charakteristickým znakom najúspešnejších spoločností na svete. Je mi potešením, že môžem otvoriť tohtoročnú East Innovation konferenciu a vidieť, ako môže pomôcť prispieť k prosperite regiónov a ľudí mimo hlavného mesta Slovenska. Sme hrdým partnerom amerických spoločností a Americkej obchodnej komory, ktorí podporujú hospodársky rast a nové príležitosti na východnom Slovensku, ” hovorí Bridget Brink, veľvyslankyňa Spojených štátov na Slovensku.

Hlavným partnerom podujatia je Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Medzi ďalšími partnermi podujatia sú spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko, US Steel Košice, GlobalLogic, Slovensko-americká nadácia (Slovak American Foundation), IT Valley Košice a Creative Industry Košice. Diskusný panel otvorí viceprimátor Košíc, Marcel Gibóda.

Inovácie v myslení a v prístupe
Inšpirácie pre hľadanie správnych motorov pre naštartovanie konkurencieschopnosti regiónu predstaví Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice. V prvej panelovej diskusii vystúpi aj Peter Kolesár (Civitta) expert na startupy a tvorbu inovačného ekosystému a o svoje skúsenosti z Estónska sa podelí Raimond Tamm, viceprimátor Tartu.

Účastníkov konferencie čaká niekoľko inšpiratívnych prezentácií. O dôležitosti vzdelávania a upskillingu pre udržanie talentov bude hovoriť Marcela Havrilová, Education Industry Lead Microsoft Czech Republic and Slovakia. “Ak čakáme na to, že na trhu práce nájdeme zamestnancov, akých potrebujeme, aby sme boli konkurencieschopní, alebo ich dokonca dovezieme z iných krajín, sklamem vás. Nebude to takto fungovať. Je na nás, aby sme ich na digitálnu éru pripravili a nestratili tak výhodu pripravených, ” hovorí Marcela Havrilová.

Juraj Sabol, generálny manažér pre stratégiu US Steel Košice predstaví svoj pohľad na inovácie z perspektívy najväčšieho výrobcu ocele v strednej Európe. “Oceľ je výsledkom série neuveriteľne komplexných výrobných procesov. Kľúčom k úspešnému plneniu čoraz náročnejších požiadaviek našich zákazníkov na lepšie a udržateľnejšie produkty v silnejúcej globálnej konkurencii sú neustále inovácie, ” uvádza Juraj Sabol.

Kríza ako príležitosť - čo sú najväčšie výzvy regiónov?
V druhej časti konferencie sa budú účastníci zamýšľať nad spôsobom, ako môžu regióny využiť krízu ako príležitosť v kontexte aktuálnej pandémie. Kľúčovým rečníkom úvodného TED Talku bude nový riaditeľ jedného z najväčších zamestnávateľov na východe Slovenska, Andreas Truls, Managing Director Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. “Jasne chápeme, že potreby zákazníkov sa dramaticky zmenili. Preto musíme prehodnotiť našu ponuku a úzko sa prispôsobiť potrebám našich zákazníkov. Spolupracujeme so startupmi, akcelerátormi startupov, organizujeme bootcampy a hackathony, aby sme našli inovatívne riešenia pre rast. Púšťame sa tiež do rôznych priemyselných odvetví podporovaných ponukami AI a Data Analytics, ” hovorí Andreas Truls.

V česko-slovenskom paneli bude diskutovať Juraj Girman, viceprezident Telekom IT spoločnosti Deutche Telekom IT Solutions Slovakia, spoločne s vynikajúcim českým filozofom ekonómie Tomášom Sedláčkom, ktorý je bývalým ekonomickým poradcom Václava Havla a autorom bestselleru Ekonómia dobra a zla.

O skúsenosti z Brna sa v rámci toho istého panelu podelí Petr Chládek, riaditeľ Juhomoravského Inovačného Centra, jedného z najúspešnejších inovačných centier v Európe. “Globálne výzvy so sebou prinášajú obrovské podnikateľské príležitosti. Pokiaľ sa ich chcú európske regióny chopiť, musia bezpodmienečne investovať do podpory inovácií a podnikania vo svojom regióne. Pre krajiny bývalého východného bloku to platí možno i dvojnásobne, ” hovorí Petr Chládek.

Konferencia je súčasťou dlhodobých iniciatív AmCham na východe Slovenska a má ambíciu stať sa katalyzátorom transformácie regiónu a akcelerátor zmeny spôsobu myslenia aktérov z miestnej verejnej správy, akadémie, biznisu aj tretieho sektora v regióne Prešova a Košíc. AmCham má ambíciu nadviazať na konferenciu udržateľnou iniciatívou Townhall Meetings – platformou pre dialóg medzi kľúčovými aktérmi regionálneho rozvoja v regióne východného Slovenska. Pilotný projekt Townhall Meetings prebehol na jeseň v Prešove.

Na podujatie sa je možné bezplatne pripojiť online, stačí sa zaregistrovať na events@amcham.sk .

KONTAKTY:
Program a agenda: marek.hrubco@amcham.sk, Marek Hrubčo (Košice), +421 904 381 638
Registrácia na konferenciu: events@amcham.sk, Zuzana Tóthová, +421 948 224 974
Kontakt pre média: daniela.berakova@amcham.sk, Daniela Beráková, +421 948 142 136

Prílohy
EIC2020 - agenda
pdf
409.9 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Prvým Prešovčanom roka 2021 je Riško
Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2021 ráno narodil chlapček Denis. V druhý deň nového roka sa vypýtal na svet aj prvý Prešovčan Richard.
Finančná správa zverejnila prvé formuláre daňových priznaní
Finančná správa zverejnila prvé elektronické formuláre daňových priznaní. Od 1.1.2021 sú pre klientov dostupné formuláre pre daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B či daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. V ďalších dňoch pribudnú na portáli finančnej správy elektronické formuláre aj pre ďalšie dane a oznámenia.
Nové pravidlá pre obchod s Veľkou Britániou
Od dnes začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie tovaru z a do Veľkej Británie. Dôvodom je skončenie prechodného obdobia po Brexit-e, počas ktorého platila vo Veľkej Británii legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie. Nové pravidlá sa riadia „pobrexitovou“ dohodou, ktorú sa podarilo uzavrieť medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Finančná správa je na novú situáciu pripravená a svojim klientom pomôže.
V roku 2020 boli v Prešove najobľúbenejšími menami Mária a Jakub
Najrozšírenejším menám novorodencov v roku 2020 v Prešove kraľujú Mária a Jakub. Opäť pribudli aj bábätká s netradičnými menami.
Formuláre sú dostupné už aj pre právnické osoby
Elektronické formuláre daňových priznaní sú dostupné už aj pre právnické osoby. Finančná správa ich dnes zverejnila na svojom portáli. Zároveň zverejnili aj ďalšie formuláre a tlačivá.
Rastie počet elektronických podaní
Čoraz viac subjektov komunikuje s finančnou správou elektronicky. Počty elektronických podaní dokazujú, že sa pre elektronickú komunikáciu rozhodli aj klienti, ktorí takúto povinnosť nemali. Daňové subjekty doručili vlani prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 10 miliónov elektronických podaní. Najviac, vyše 1,3 milióna, podali daňové subjekty v marci 2020, a to aj napriek koronakríze.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.