Utorok, 26. január 2021
Meniny má Tamara | zajtra Bohuš

RVPS Prešov vyzýva chovateľov na zamedzenie šírenia afrického moru ošípaných

Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov upozorňuje chovateľov na opatrenia na zabezpečenie kontroly a zabránenia šírenia afrického moru v infikovanej a vysokorizikovej oblasti. Opatrenia sa týkajú obcí a miest v okresoch Prešov a Sabinov.

V infikovanej a vysokorizikovej oblasti afrického moru ošípaných sa nariaďuje:

- Bezodkladne hlásiť všetky uhynuté ošípané poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi, zabezpečiť odber vzoriek od uhynutých ošípaných na laboratórne vyšetrenie AMO a zabezpečiť odvoz kadáverov zvierat do spracovateľského podniku.
- Bezodkladne hlásiť všetky ošípané s príznakmi AMO poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi a RVPS Prešov (tel. : 051/7493 650, 051/7711 124, 051/7711 128).
- Zákaz premiestňovania ošípaných do iných chovov bez súhlasu RVPS Prešov.
- Zákaz vykonávania reprodukcie domácich ošípaných.
- Ošípané držať v uzatvorených priestoroch. Ošípané majú byť držané tak, aby nenastal priamy ani nepriamy kontakt s ošípanými z iných chovov ani s diviačou zverou.
- Nevykonávať žiadnu poľovnícku činnosť minimálne 48 hodín pred kontaktom s ošípanými, osobami v priamom vzťahu s daným chovom alebo vstupujúcich do chovu.
- Zákaz skrmovania potravinových odpadov a používania vedľajších živočíšnych produktov z diviačej zveri na kŕmne účely pre ošípané.
- Zákaz skrmovania čerstvého obilia a zeleného krmiva.
- Zamedziť vniknutiu diviakov do areálu farmy, prípadne ich kontaktu s krmivom a stelivom.
- Zamedziť kontaktu ošípaných s ulovenými a uhynutými diviakmi, ich časťami alebo výrobkami z diviačieho mäsa.
- Dodržiavať v chove zásady biologickej bezpečnosti - prezliekanie a prezúvanie ošetrovateľov a návštevníkov pred vstupom do chovu, dezinfekčné rohože pri vstupe do ustajňovacích priestorov.
- Zákaz vstupu do chovu (stajne) nepovolaným osobám a vozidlám.
- Skladovať krmivo pre ošípané mimo dosahu diviakov.
- Skladovať podstielkovú slamu mimo dosahu diviakov min. 90 dní pred jej použitím.
- Ohlásiť domácu zabíjačku ošípaných RVPS Prešov (tel. : 051/7493 650, 051/7711 124, 051/7711 128) najmenej 1 pracovný deň pred jej vykonaním.

Africký mor ošípaných je prenosné ochorenie s potenciou rýchleho šírenia, v dôsledku čoho vznikajú vážne ekonomické straty v hospodárstve, vrátane ohrozenia medzinárodného obchodu. Africký mor ošípaných bol potvrdený u diviakov v katastri obce Geraltov dňa 30.10.2020. Vyskytuje sa u diviakov vo východnej časti Slovenska. Na zabránenie jeho ďalšieho šírenia je potrebné dodržiavať vyššie uvedené opatrenia.

Celé znenie správy RVPS Prešov, zoznam obcí a miest, ktorých sa opatrenia týkajú, ako aj zoznam dezinfekčných prípravkov, ktoré je možné používať, nájdete pod týmto článkom.

MVDr. Vladimír Gašpar

regionálny veterinárny lekár, riaditeľ RVPS

Prílohy
Opatrenia na zabezpečenie kontroly a zabránenia šírenia
pdf
531.6 kB
Zoznam dezinfekčných prostriedkov
pdf
518.2 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov otvorí 44 odberných miest na testovanie na COVID-19
AKTUALIZÁCIA 21.1.2021: Mesto Prešov má pripravený registračný systém, pomocou ktorého sa bude možné vopred objednať na antigénové testovanie v dňoch 23.1. a 24.1.2021. Registračný systém bude spustený v piatok 22.1.2021, kedy zverejníme aj postup s presnými inštrukciami ako sa objednať na testovanie.
Mesto Prešov počas víkendu otvorí desiatky odberných miest na antigénové testovanie
Mesto Prešov sa pripravuje na veľké víkendové testovanie na ochorenie COVID-19, ktoré bude súčasťou celoslovenského skríningového testovania. V dňoch 23. a 24.1.2021 bude dostupných niekoľko desiatok odberných miest zriadených mestom, kde sa bude testovať pomocou antigénových testov.
Mesto Prešov hľadá zdravotníkov do tímov na odberných miestach
AKTUALIZÁCIA 19.1.2021: Mesto Prešov vyjadruje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prejavili veľkú ochotu a záujem pomôcť ako zdravotnícki pracovníci, ktorí budú mať veľmi dôležitú úlohu počas víkendového testovania v Prešove v dňoch 23.1. a 24.1.2021.
Investície v meste Prešov 2020 - 2021
Prinášame Vám prehľad zrealizovaných investícií v meste Prešov v roku 2020 a plán investícií pre rok 2021.
Priebeh testovania v meste Prešov 23.1.2021
AKTUALIZÁCIA: Na odberných miestach zriadených mestom Prešov bolo 23.1.2021 v čase od 8:00 do 20:00 otestovaných 16 230 osôb, pričom 78 z nich malo test s pozitívnym výsledkom.
Novým prednostom MsÚ v Prešove je Ferdinand Exner
Mestský úrad v Prešove má od začiatku roka 2021 nového prednostu. Stal sa ním Ing. Ferdinand Exner.
Mesto Prešov spustilo registračný systém, ktorý pomôže zrýchliť priebeh testovania
Mesto Prešov spúšťa registračný systém na antigénové testovanie, ktoré bude prebiehať v dňoch 23.1. a 24.1.2021 na 44 odberných miestach. Všetci záujemcovia sa môžu zaregistrovať na test vopred pomocou aplikácie TrustOne. Táto aplikácia umožňuje iba registráciu, nie rezerváciu konkrétneho termínu s časom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.