PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://www.pis.sk/clanok/19263/vikendove_testovanie_na_covid-19_v_meste_presov_je_ohrozene.html

Víkendové testovanie na COVID-19 v meste Prešov je ohrozené

Mesto Prešov sa už od minulého týždňa intenzívne pripravuje na celoplošné testovanie. Do organizácie boli zapojené desiatky zamestnancov, no bez dostatočného počtu kvalifikovaných zdravotníkov sa však nezvládnu otestovať všetci ľudia.

V zmysle pokynov z Ústredného krízového štábu mesto Prešov ešte v pondelok 26.10.2020 vyčlenilo 66 odberných miest kopírujúcich volebné okrsky. Do každého z nich zabezpečilo administratívnych pracovníkov, ktorí budú asistovať pri odberoch a zapisovať otestovaných ľudí. Pripravených je aj 40 mestských policajtov, ktorí budú dohliadať na verejný poriadok a 30 dobrovoľných hasičov, ktorí zabezpečia dôkladnú dezinfekciu priestorov. Súčinnosť poskytli aj základné školy, v ktorých sa budú testy vykonávať. Za nevyhovujúce odberné miesta boli bezodkladne nájdené náhradné priestory a spustila sa informačná kampaň s pokynmi k testovaniu pre všetkých obyvateľov prostredníctvom internetu aj prostredníctvom letákov, ktoré sú už druhý deň distribuované do poštových schránok, aby sa dostali ku všetkým Prešovčanom.

„Robíme všetko čo je v našich silách, aby sme zabezpečili plynulý a hlavne bezpečný priebeh tejto akcie. Máme však k dispozícii iba 66 odberných miest, ktoré nám schválili Ozbrojené sily SR. Vychádzajúc z údajov, že jedno odberné miesto zvládne otestovať max. 30 – 35 ľudí za jednu hodinu, je totiž isté, že tento počet pre Prešov stačiť nebude. V prepočte to vychádza tak, že každé odberné miesto nestihne počas víkendu otestovať približne 200 ľudí. Ak sa prídu otestovať všetci Prešovčania s trvalým pobytom v meste a obyvatelia, ktorí tu žijú prechodne vo veku nad 10 rokov, nestihneme otestovať približne 15-tisíc ľudí. Chápeme, že počet zdravotníckych pracovníkov, ktorých dokáže zabezpečiť armáda je limitovaný. Situácia je však momentálne ešte vážnejšia, pretože ani posledný deň pred začiatkom testovania nie sú počty zdravotníkov na jednotlivých odberných miestach naplnené na 100%. Ak sa nám na poslednú chvíľu nepodarí zohnať dostatok zdravotníckych pracovníkov, nebudeme môcť otvoriť všetky pripravené odberné miesta, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto Prešov dostalo v súvislosti s prípravou celoplošného testovania jasné a presné pokyny, rovnako ako všetky ostatné samosprávy. Určené úlohy sme si od začiatku plnili, no zároveň sme počítali s tým, že zdravotnícky personál na jednotlivé odberné miesta zabezpečia v zmysle oficiálnych usmernení Ozbrojené sily SR. Realita je však taká, že zdravotníci v Prešove chýbajú a úspešnosť víkendového testovania v našom meste je tým pádom ohrozená.

„Sami sme oslovili viacerých zdravotníkov, a zároveň sme zverejnili výzvu pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, aby v sobotu a v nedeľu pomohli pri testovaní ľudí v meste Prešov. Viac v tejto chvíli urobiť nedokážeme, a preto odmietame niesť akúkoľvek zodpovednosť za prípadný neúspech celej akcie, “ dodala primátorka.

 
30.10.2020 | Autor: zdroj: presov.sk | COVID-19 | čítané: 1545 krát