Pondelok, 19. október 2020
Meniny má Kristián | zajtra Vendelín

September v Prešove sfarbí literatúra

Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava sa napriek neľahkej situácii pokúsi aj tento rok pozdvihnúť ducha mesta festivalom čítania - Prešov číta rád. Knižnica prispôsobila program súčasným hygienickým nariadeniam a vybrané autorské besedy sprostredkuje priamo do našich domovov.

Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava si počas roka pripomína 95. výročie svojho vzniku. Napriek aktuálnym okolnostiam, súvisiacim so šírením ochorenia Covid 19, sa ale rozhodla neodoprieť svojim priaznivcom možnosť oslavovať toto jubileum spoločne. Ako to býva zvykom, tradične v septembri bude v knižnici festival Prešov číta rád. Pätnásty ročník privíta autorov a publikum od 23. – 25. septembra 2020.

„Vzhľadom na súčasné pravidlá zoskupovania sa osôb a s dôrazom na dodržanie všetkých opatrení sme nakoniec došli k záveru, že festival predsa len budeme organizovať, ale bez účastí zahraničných autorov, “ potvrdila, riaditeľka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove, Iveta Hurná. Podľa jej slov je festival osvedčený, v metropole Šariša dobre známy, ako v literárnej obci, tak aj na školách, ktoré ho každý rok netrpezlivo očakávajú.

Počas „slávnosti čítania“ sa v Prešove predstaví deväť autorov zo Slovenska. Moderovania literárnej talkshow sa opäť chopí skúsený Dado Nagy. „Priaznivci knižnice sa môžu tešiť na oceňovaných autorov Máriusa Kopcsaya a Daniela Majlinga, básnika Erika Ondrejičku, prozaičky Michaelu Ellu Hajdukovú, Ivanu Ondriovú a Štefániu Opremčákovú. Počas troch festivalových dní spoznajú prekladateľku krásnych detských kníh z taliančiny Danielu Lozanovú a tiež autorov pre deti a mládež Valentína Šefčíka a Braňa Jobusa, “ spresnila Michaela Demková z metodického oddelenia. Podľa jej slov krajská knižnica pristúpila k viacerým zmenám, tie by mali zaistiť väčšiu bezpečnosť pre návštevníkov festivalu. Dodáva: „Okrem iného sme sa napríklad rozhodli, že besedy pre triedy základných a stredných škôl nebudeme robiť primárne v priestoroch knižnice, ale pôjdeme s autormi k deťom, aby sme ich nevystavovali nadmernému riziku.“

Okrem programu pre školy majú organizátori naplánované aj verejné besedy určené pre dospelého diváka. Riaditeľka Iveta Hurná: „Zamyslieť sme sa museli najmä nad bezpečnosťou besied pre verejnosť. Ako ich priblížiť návštevníkom a rizikovým skupinám, ktorí sa podujatí nebudú môcť zúčastniť z dôvodu ochrany svojho zdravia. Napokon sme sa rozhodli, využiť sociálne siete a vysielať obsah naživo v reálnom čase.“ Naplánované sú dve verejné besedy s autorkami Michaelou Ellou Hajdukovou a Štefániou Opremčákovou. Knižnica ich bude dokumentovať prostredníctvom instagramu a živých prenosov na facebooku. „Online budeme vysielať nielen Literárnu talkshow s Dadom Nagyom, ale i niektoré besedy zo škôl. Odporúčame preto sledovať našu stránku a sociálne siete, kde budeme o týchto aktivitách bližšie informovať, “ doplnila riaditeľka. Na spoluprácu oslovili aj Rádio Sky, ktoré na svojich frekvenciách vyspovedá vybraných hosťujúcich autorov.

Jednou z ďalších zmien je lokalita Literárnej talkshow. „V prvých ročníkoch festivalu sme mali literárny večer v Divadle Alexandra Duchnoviča, a v tomto roku sme sa k tomu tak trošku nostalgicky vrátili", priblížila Iveta Hurná. Ku knihám neodmysliteľne patrí tiež kvalitná hudba. Tento rok prijala pozvanie Katarína Koščová v sprievode klaviristu Daniela Špinera.

Okrem bohatého programu si pre svojich priaznivcov pripravili aj pamätný odznak určený pre prvých tridsiatich hostí talkshow. Iveta Hurná napokon zdôraznila, že knižnica sa snaží v týchto neľahkých časoch smerovať ku komunite. „Našou snahou je byť tu stále pre svojich čitateľov a návštevníkov. Tajomstvom 15. ročníka je, že napriek všetkým možným protivírusovým opatreniam Prešov stále číta rád, čo dennodenne vidíme na našich pobočkách a chceme aby tomu tak bolo nielen teraz, ale aj v budúcnosti.“

Prešov číta rád
Mohlo by Vás zaujímať
Legendárny fotograf Jan Saudek prichádza po prvýkrát do Prešova
Mestská Galéria Caraffka, PKO Prešov a producent Milosh Harajda uvádzajú unikátny výstavný koncept venovaný životnej trajektórii česko-slovenského fotografa, ktorý umeleckému svetu ukázal, kde ležia hranice jeho rodnej krajiny.
Pocity film festival prichádza po roku opäť do Prešova
V poradí 11. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie precízny výber svetovej a domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami, ale aj ďalšími formami umenia. Festival sa bude konať od 8. do 14. októbra v Kine Scala, v Cinemaxe a v sklade hudby Stromoradie.
Speváčka Lucia Gibarti (Hrdza) prichádza so sólovým projektom. Debutuje videosinglom WINNER
Mladá speváčka Lucia Gibarti, ktorá sa do pamäti, nie len hudobných nadšencov, vryla ako hlas titulnej skladby kino trháka SVIŇA, svojím sólovým hudobným počinom vyráža dych! Pri jej novinke, anglickej piesni WINNER sa naskytá otázka: je to skutočne tá istá speváčka, ktorej hlas vďaka hitu Slovensko moje, otčina moja, pozná celé Slovensko?
Letná kampaň Legendarium vyvrcholí v Bachledovej doline. Do súťaže sa tento rok zapojil rekordný počet účastníkov
Tradičná letná kampaň LEGENDARIUM z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska vyvrcholí v sobotu 26. septembra v Bachledovej doline. Vyhodnotenie súťaže je spojené s oslavami Svetového dňa cestovného ruchu a 3. narodeninami Chodníka korunami stromov.
Prešovskí veriaci môžu bohoslužby opäť sledovať v médiách
Ústredný krízový štáb SR vydal nové opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktoré sa opäť týkajú aj verejných bohoslužieb. Prešovskí veriaci však môžu bohoslužby znova sledovať prostredníctvom médií.
Pieseň Nezhasínaj z dielne speváckej skupiny Feel3 spojila niekoľko odvetví kultúry
Spevácke trio Feel3 debutuje skladbou Nezhasínaj. Piesňou šíria posolstvo prežitia kultúry. Myšlienku podporili i desiatky známych tvárí, ktoré sa stali súčasťou videoklipu.
Cześć, Prešov!
V dňoch 13. – 17. októbra 2020 prebieha 5. ročník podujatia s názvom Poľské dni, ktoré tradične organizuje Poľský inštitút v Bratislave, Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov a tento rok aj Interreg Poľsko-Slovensko. Cieľom akcie je priblížiť a spropagovať Poľsko s jeho blízkou i vzdialenou kultúrou.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.