Utorok, 27. október 2020
Meniny má Sabína | zajtra Dobromila

Prvou tohoročnou premiérou v rusínskom DAD je komédia

Potešiť ľudí, dať im v tomto čase pozitívnu energiu je hlavné poslanie inscenácie Detektor lži, ktorej celoslovenskú premiéru chystá na piatok 18. septembra činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.

Detektor lži
Detektor lži

Jej režisér hosťujúci Svetozár Sprušanský na dnešnej predpremiérovej tlačovej konferencii v sídle DAD takto charakterizoval zmysel uvedenia tejto komédie, ktorá v súčasnosti je najuvádzanejším titulom z dielne súčasného ruského dramatika Vasilija Sigareva. Novo pripravené predstavenie je zároveň prvom premiérou v DAD v tomto kalendárnom roku.

Pre S. Sprušanského – aj keď toto slovo nemá rád – ide o jubilejnú desiatu spoluprácu s DAD. Začal ju pred 15 rokmi predstavením Ujo Váňa. „Vždy ma to do tohto divadla lákalo, pretože vedeli sme si dohodnúť jasné inscenačné pravidlá. V tomto najnovšom prípade som pripravil relaxačno-zábavný titul, je to predstavenie pre hercov, ja som sa veľmi režijne upozadil, “ poznamenal. Príbeh aj so zápletkou je veľmi jednoduchý, týka sa manželského spolužitia, ktorého problémy prichádza riešiť rovno do obyčajného panelákového bytu hypnotizér. V. Sigarev je v súčasnosti hviezda ruskej drámy v európskom meradle. „S humorom autor hľadá odpoveď na to, či počuť celú pravdu je vždy potrebné, či nie je to škodlivé. Odpovedá na to typickým spôsobom smiechom cez slzy alebo i naopak, “ dodal režisér. Každopádne je rád, že sa inscenáciu podarilo dotiahnuť až do premiéry. Jej pôvodný termín bol totiž 4. apríla, ale výskyt pandémie to znemožnil.

Riaditeľ DAD Marián Marko podčiarkol, že ide o vhodný titul, aby si divadlo plnilo jednu zo svojich základných úloh – privážať divadelné predstavenia do malých miest a obcí severovýchodného Slovenska, kde žije rusínske obyvateľstvo. Aj jeho teší, že sa podarilo nanovo „nakopnúť“ inscenačný proces, ktorý bol na jar zastavený.
V Detektore lži účinkujú tri postavy – manželský pár stvárňujú Ľudmila Lukačíková a Jevgenij Libezňuk, hypnotizéra hrá Jozef Pantlikáš. „Na tomto režisérovi si cením to, že vždy vie dopriať hercovi na javisku, “ poznamenal J. Libezňuk. Pre Ľ. Lukačíkovú je táto inscenácia ako dar i z osobného hľadiska. „Užívam si ju, traja chlapi a ja sama medzi nimi, “ dodala s úsmevom.

S. Sprušanský si sám poradil aj s výberom hudby do inscenácie a s jej výpravou. Dramatický text do rusínskeho jazyka preložil Valerij Kupka. DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku práve hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku a toto má originálny názov Детектор лжи. Je v 75. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 381. premiérou. Do konca roka by sa podľa zámerov vedenia DAD mali dostať do repertoáru ešte tri nové inscenácie, najbližšie, a to 23. októbra sa plánuje premiéra hry Aj múdry schybí v réžii Matúša Oľhu.

Detektor lži

Detektor lži
Mohlo by Vás zaujímať
Speváčka Lucia Gibarti (Hrdza) prichádza so sólovým projektom. Debutuje videosinglom WINNER
Mladá speváčka Lucia Gibarti, ktorá sa do pamäti, nie len hudobných nadšencov, vryla ako hlas titulnej skladby kino trháka SVIŇA, svojím sólovým hudobným počinom vyráža dych! Pri jej novinke, anglickej piesni WINNER sa naskytá otázka: je to skutočne tá istá speváčka, ktorej hlas vďaka hitu Slovensko moje, otčina moja, pozná celé Slovensko?
Prešovskí veriaci môžu bohoslužby opäť sledovať v médiách
Ústredný krízový štáb SR vydal nové opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, ktoré sa opäť týkajú aj verejných bohoslužieb. Prešovskí veriaci však môžu bohoslužby znova sledovať prostredníctvom médií.
Cześć, Prešov!
V dňoch 13. – 17. októbra 2020 prebieha 5. ročník podujatia s názvom Poľské dni, ktoré tradične organizuje Poľský inštitút v Bratislave, Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov a tento rok aj Interreg Poľsko-Slovensko. Cieľom akcie je priblížiť a spropagovať Poľsko s jeho blízkou i vzdialenou kultúrou.
Pieseň Nezhasínaj z dielne speváckej skupiny Feel3 spojila niekoľko odvetví kultúry
Spevácke trio Feel3 debutuje skladbou Nezhasínaj. Piesňou šíria posolstvo prežitia kultúry. Myšlienku podporili i desiatky známych tvárí, ktoré sa stali súčasťou videoklipu.
Spolu za kultúrou
Kultúrna obec aj naďalej považuje za potrebné upriamiť pozornosť na neúnosnú situáciu v čase Coronakrízy, spôsobenú predovšetkým nedostatočným kompenzovaním prijatých opatrení veľkej časti pracovníkov v kultúre. Niekoľko desiatok tisíc z nich je už na pokraji existenčných možností.
Do Prešova prichádza výstava „Po 2. svetovej vojne“
Mesto Prešov je novou zástavkou výstavy plnej odkazov na historické udalosti s názvom Po 2. svetovej vojne. Dejiskom výstavy je Hlavná ulica v časti medzi Konkatedrálou sv. Mikuláša a Južným parkom. Výstava potrvá od 1.10.2020 do 30.10.2020.
Prešovský filmový festival Pocity Film 2020 sa napriek obmedzeniam uskutoční
11. ročník filmového festivalu POCITY FILM sa napriek prísnym obmedzeniam a zmenám v programe uskutoční v plánovanom termíne. Festival sa bude konať od 8. do 13. októbra vo veľkokapacitných premietacích sálach Kina Scala a multiplexu Cinemax.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.