Utorok, 27. október 2020
Meniny má Sabína | zajtra Dobromila

V prešovskej MHD od septembra nastanú zmeny, prázdninový režim sa končí

Od utorka 1. septembra 2020 bude mestská hromadná doprava v Prešove premávať v štandardnom režime. Počas pracovného týždňa bude platiť cestovný poriadok pre školské pracovné dni a premávka niektorých liniek bude dočasne upravená.

Koniec letných prázdnin a začiatok nového školského roka aj tento raz prináša zmeny v prešovskej MHD. Spoje všetkých liniek budú opäť premávať v plnom počte. Trolejbusovej linky č. 1 a dvoch školských spojov sa však dotkne dočasná úprava premávky. Linka 1 bude dočasne rozdelená na dve časti. Úsek Solivar – Dopravný podnik bude obsluhovaný trolejbusom, úsek Dopravný podnik – Nižná Šebastová bude obsluhovaný autobusom. Prestup cestujúcich bude zabezpečený na zastávke Dopravný podnik. Trasa školského spoja E sa upravuje nasledovne: Nižná Šebastová – Vranovská – Sibírska – Jurkovičova – Rusínska – Vajanského – Levočská – Centrum – Sídlisko III. Trasa školského spoja H sa upravuje nasledovne: Išľa – Nová – ZŠ Ľubotice – Sibírska. Linky 29, 32 a 32A budú opäť premávať po pôvodnej trase cez ulice Štefánikovu, Okružnú a Floriánovu. Okrem týchto výrazných zmien dochádza aj k ďalším posunom, respektíve zmenám odchodov jednotlivých spojov aj na iných linkách. Cestovné poriadky liniek MHD sú k dispozícii: na označníkoch zastávok MHD, na webovej stránke www.dpmp.sk a v predajni cestovných lístkov na Weberovej ulici.

Zmeny nastali aj v prepravnom poriadku MHD v Prešove. Ide najmä o povinnosti osôb pri preprave počas mimoriadneho stavu, núdzového stavu alebo epidémie. Stále totiž platí povinnosť nosiť počas celej prepravy prekryté horné dýchacie cesty. Mnohí cestujúci však toto nariadenie ignorujú a nosia rúško buď stiahnuté pod nosom alebo ho nemajú vôbec. S postupne uvoľňujúcimi sa opatreniami pribúda aj počet sťažností, respektíve konfliktov medzi cestujúcimi a vodičmi. Dopravný podnik mesta Prešov preto dôrazne žiada všetkých cestujúcich, aby v čase trvania epidémie dodržiavali počas cestovania v MHD tieto pravidlá:

a) nástup a výstup z vozidla len niektorými dverami,
b) zákaz obsadzovať vybrané sedadlá,
c) mať pri nástupe a počas celej prepravy prekryté horné dýchacie cesty (ústa, nos) rúškom, šatkou, šálom alebo inou vhodnou alternatívou,
d) zákaz vstupu, pohybu a zdržiavania sa v miestach, ktoré sú vo vozidle vymedzené dopravcom.

Dopravca je oprávnený vylúčiť z prepravy cestujúcich bez vhodnej ochrany horných dýchacích ciest (ústa, nos). Od povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest sú na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR oslobodené všetky deti do troch rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a osoby s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu zdravotného stavu.

Zmeny v prepravnom poriadku sa však týkajú aj vecí, ktoré sú vylúčené z prepravy v MHD. Cestujúcemu je zakázané brať so sebou do vozidla:
- kolobežky, ktoré nie je možné pred nástupom do vozidla poskladať a zamedziť tak ich použitiu v interiéri,
- bicykle a kolobežky s pomocným pohonom (elektrickým, benzínovým a pod.),
- skladacie bicykle, ktoré po zložení presahujú maximálne stanovené parametre,
- motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky.

Plné znenie Prepravného poriadku MHD v Prešove nájdete na stránke www.dpmp.sk

Od utorka 1. septembra 2020 dôjde aj k zmenám názvov vybraných zastávok MHD. Výmena označovacích tabúľ na zastávkach sa uskutoční v priebehu mesiaca september. Cieľom týchto úprav je najmä zjednotenie názvov zastávok, ktoré spoločne obsluhuje MHD a prímestská doprava, a taktiež zlepšenie prehľadnosti a orientácie hlavne pre cestujúcich, ktorí do Prešova dochádzajú z iných miest.

Presné názvy zastávok, ktorých sa zmeny týkajú nájdete v prílohe tejto správy alebo na web stránke Dopravného podniku mesta Prešov www.dpmp.sk.

Prílohy
Cestovné poriadky školských spojov od 1.9.2020
pdf
144.8 kB
Linkové cestovné poriadky od 1.9.2020
pdf
849.7 kB
Zmeny názvov zastávok MHD od 1.9.2020
pdf
196.9 kB
Zmeny v premávke MHD od 1.9.2020
pdf
196.3 kB
Zmeny v prepravnom poriadku MHD od 24.8.2020
pdf
187.1 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Zavedenie nového systému parkovania v Prešove sa blíži
Obyvateľov a návštevníkov mesta Prešov čakajú od nového roka historicky najväčšie zmeny v oblasti parkovania vozidiel. Prípravy na zavedenie nového systému parkovania v prvých dvoch zónach pokračujú na plné obrátky.
Od januára 2021 zvýhodníme rezidentov aj v širšom centre mesta
Mesto Prešov pokračuje v prípravách na zavedenie nového systému parkovania, ktorý vstúpi do platnosti od januára 2021. K spoplatneným parkovacím miestam na uliciach v súčasnej centrálnej mestskej pribudnú aj ďalšie regulované parkovacie plochy. Prinášame Vám kompletný zoznam spoplatnených ulíc a počty parkovacích miest.
Vozidlá MHD v Prešove prechádzajú každý deň kompletnou dezinfekciou
Vo vozidlách MHD v Prešove sa každý deň odvezú tisícky cestujúcich. V čase šírenia ochorenia COVID-19 je preto jednou z prvoradých úloh Dopravného podniku mesta Prešov zabezpečiť, aby verejnosť cestovala v čistom, no predovšetkým v hygienicky nezávadnom prostredí.
Od 1. októbra 2020 sa mení trasa školského spoja H
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že od 1.10.2020 bude dočasne upravená trasa školského spoja H.
Čiastočná uzávierka Sekčovskej ulice od 5. do 7. októbra
Sekčovská ulica v Prešove bude v termíne od 5. do 7. októbra 2020 čiastočne uzavretá pre uloženie vodovodnej a kanalizačnej prípojky k novostavbe rodinného domu.
Na štyri dni sa uzavrie napojenie na Vranovskú ulicu pre smery Poprad a Košice
Na Vranovskej ulici v Prešove pokračujú v pokládke nových asfaltových vrstiev. V tejto súvislosti bude počas dvoch víkendov časť dopravy vedená po obchádzkových trasách.
Zmena organizácie dopravy na Vranovskej ulici sa dotkne aj linky MHD
Linka MHD č. 28 bude v sobotu 17.10.2020 premávať po obchádzkovej trase. Dôvodom je plánovaná pokládka nových asfaltových vrstiev na Vranovskej a Bardejovskej ulici v Prešove.
Inzercia
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.