Utorok, 24. november 2020
Meniny má Emília | zajtra Katarína

Na šachovom turnaji Prešov OPEN 2020 opäť dominovali Poliaci

Aj počas 13. ročníka obľúbeného šachového turnaja Prešov Open, ktorý sa uskutočnil pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej v priestoroch Hotela Senátor, sa najviac darilo poľským šachistom.

13. ročník Prešov Open 2020 sa môže pýšiť rekordnou účasťou 93 hráčov. Tí víťazili vo všetkých kategóriach hodnotených podľa ELO systému. Pohár pre absolútneho víťaza si odniesol mladý 25-ročný poľský medzinárodný majster IM Damian Lewtak, ktorý sa zároveň stal víťazom kategórie nad 2000 ELO a "prevalcoval" zvyšok štartovného poľa. Po sérii 6 výhier mu na presvedčivé víťazstvo so 6,5 bodmi z možných 7 stačila remíza s minuloročným víťazom tiež z Poľska, Ryzsardom Kasperekom, ktorý skončil druhý.

Vynikajúci výsledok dosiahol mladý hráč MŠK Vranov nad Topľou Jozef Fenik, na poslednú chviľu zaradený do turnaja, ktorý so 6 bodmi skončil tretí, len s nižším pomocným hodnotením ako druhý Kasperek, a získal aj pohár pre najlepšieho hráča Prešovského kraja.

Až na celkovo šiestom mieste a piatom v najvyššej ELO kategórii skončil najvyššie nasadený domáci favorit, medzinárodný veľmajster GM Mikuláš Maník s 5,5 bodmi. V celkovom poradí ho predstihol, aj vďaka vzájomnej remíze v poslednom kole, iba 16-ročný poľský hráč Michal Redzizsz s ELOm 1972, ktorý zároveň zvíťazil v kategórii do 2000 ELO.

V nej sa veľmi dobre darilo aj najlepšej žene podujatia, domácej hráčke a FIDE majsterke Ivane Sedlákovej zo Slávie PU Prešov, ktorá skončila v tejto silne obsadenej kategórii na 2. mieste, pred mladou iba 16-ročnou Poľkou Oliwiou Mirowskou. Obe získali 5 bodov. Najnižšiu kategóriu do 1800 ELO opäť ovládol mladý Poliak, 18-ročný Piotr Sygulski, pred prekvapením turnaja, domácim matadorom Michalom Gajdošom a Kamilom Wolakom.

V kategórii „Senior“ zvíťazil Ladislav Galvánek z Kysuckého Nového mesta, najlepším hráčom do 15 rokov sa stal Michal Syrkiewicz a ženskou hráčkou Júlia Wolak, obaja z Poľska.

Turnaj mal okrem vysokej športovej úrovne aj rekordnú účasť 93 hráčov, z toho 15 z Poľska, 3 z Čiech a prvýkrát aj zo Švajčiarska. Pre súčasnú náročnú situáciu museli organizátori z usporiadajúceho klubu PŠK Tatran DASON Prešov odmietnuť niekoľko ďalších športovcov, aby dodržali hygienické a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19.

Tí, ktorí sa turnaja Prešov Open 2020 nezúčastnili, však majú šancu zahrať si otvorené Majstrovstvá SR, ktoré budú v Hoteli Javorná na Drienici v termíne od 7. do 15. augusta 2020 pod taktovkou ŠK Sabinov.

Z reakcií domácich i zahraničných účastníkov bolo aj napriek prísnym hygienickým opatreniam cítiť veľkú spokojnosť s úrovňou i priebehom turnaja, ktorý rozhodoval Miroslav Kováčik a za organizátorov zastrešovali Jaroslav Bánoci a Daniel Kovaľ z usporiadajúceho klubu.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešov už pozná víťaza verejného obstarávania na výstavbu nového futbalového štadióna
Mesto Prešov je o krok bližšie k výstavbe nového futbalového štadióna. Víťazom verejného obstarávania na výstavbu štadióna FUTBAL TATRAN ARÉNA je spoločnosť AVA-stav, s.r.o. Návrh zmluvy bude predložený na rokovanie do mestského aj do krajského zastupiteľstva.
Vstupná budova na prešovskom velodróme postupne získava nový vzhľad
Mesto Prešov pokračuje v obnove svojho unikátneho cyklistického velodrómu. Po rekonštrukcii interiéru vstupnej budovy prišlo na rad aj zateplenie a nová fasáda.
Prešovskí volejbalisti po úspešnom víkende na čele tabuľky
Hráči VK MIRAD UNIPO Prešov sú novými lídrami volejbalovej extraligy mužov. Zverenci Mareka Kardoša vyhrali v sobotňajšom zápase 5. kola nad TJ Spartak Myjava 3:0 a vystriedali svojho súpera na čele tabuľky. Líderskú pozíciu si poistili v nedeľňajšej dohrávke 1. kola na palubovke VK OSMOS Prievidza po rovnakom výsledku 3:0 a za 24 hodín získali 6 bodov.
Víťazný návrat na palubovku, hádzanári Tatrana Prešov zdolali Šaľu o 10 gólov
Hádzanári Tatrana Prešov sa do zápasového diania vrátili po vynútenej prestávke, spôsobenej povinnou karanténou, na víťaznej vlne. V dohrávanom stretnutí 7. kola Slovnaft handball extraligy uspeli na palubovke HKM Šaľa 34:24 (19:13).
Prešovskí volejbalisti zdolali aj nováčika z Bratislavy
Hráči VK MIRAD UNIPO Prešov natiahli víťaznú sériu od začiatku sezóny na šesť zápasov. V sobotňajšej dohrávke 3. kola extraligy zdolali na domácej palubovke VKP Bratislava 3:0 (25:23, 25:20, 25:23).
Hádzanári Tatrana Prešov zvíťazili nad ŠKP Bratislava o 10 gólov
V predohrávanom stretnutí 12. kola Slovnaft handball extraligy zvíťazili hráči Tatrana Prešov nad tímom ŠKP Bratislava o 10 gólov 31:21 (19:10).
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.