Piatok, 25. september 2020
Meniny má Vladislav | zajtra Edita

Na vrchu Skory by mohol vzniknúť jedinečný pamätník, chýbajú financie

Na vrchu Skory (814 m n.m.) pri obci Hostovice v Sninskom okrese, kde počas prvej svetovej vojny prebiehali krvavé boje, by mohol k existujúcej zvonici pribudnúť jedinečný centrálny pamätník venovaný vojakom z územia dnešnej Slovenskej republiky, ktorí bojovali i padli v prvej svetovej vojne. Chýbajú naň však financie.

Miesto na vrchu Skory je unikátne tým, že ide o jednu z mála lokalít na Slovensku, kde počas I. svetovej vojny bojovali vojaci z územia dnešnej Slovenskej republiky. „Preto vznikla myšlienka vybudovať na tomto mieste pamätník vojakom, ktorí pochádzali z územia Slovenska a bojovali na frontoch I. svetovej vojny po celom svete. Bolo ich viac ako 400.000 a 70.000 z nich zahynulo vo vojne a paradoxne nemajú žiaden centrálny pamätník. Úplne sa na nich zabudlo, " priblížil Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy, ktorý sa venuje obnove pietnych miest i aktivitám podporujúcim rozvoj vojnového turizmu.

Na Slovensku podľa neho neexistuje rodina, ktorej predok nebojoval na bojisku I. svetovej vojny. „Napriek tomu, že tieto udalosti zasiahli do rodinnej histórie každého z nás, vieme o tejto časti našej histórie veľmi málo. Výstavbou pamätníka chceme pripomenúť zabudnutý smutný príbeh tisícov našich predkov, ktorí narukovali do rakúsko-uhorskej armády a zomleli ich tragické udalosti prvej svetovej vojny, " priblížil Drobňák s tým, že si po viac ako 100 rokoch zaslúžia dôstojné miesto. „Miesto, na ktoré by aj rodiny, v ktorých silách nie je vycestovať na vzdialené bojiská, kde naši predkovia bojovali a zomierali, mohli prísť a symbolicky si zaspomínať na svojho príbuzného, “ doplnil.

V pláne majú vybudovať minimálne 15 pamätníkov v kruhovej kompozícii. „Pamätník by mal tvoriť kamenný podstavec, masívny drevený stĺp, ktorého súčasťou by bol plukovný odznak konkrétnej vojenskej jednotky a hlavica stĺpu inšpirovaná šachovými figúrami by stvárňovala typ jednotky – pechota, jazdectvo, delostrelectvo, technické jednotky, " priblížil víziu Drobňák. Projekt areálu je hotový, momentálne je KVH Beskydy v štádiu zháňania financií. „Jednou z možností by mohla byť spolupráca vyšších územných celkov, " spomenul s tým, že v tomto prípade by sa dalo pekne identifikovať, v ktorej jednotke bojovali vojaci z konkrétneho kraja. „Veríme, že niekoho nadchneme pre túto myšlienku, " uzavrel.

K vrchu Skory sa viaže tradícia turistického pochodu, ktorá siaha do roku 2015. V roku 2016 tam vyrástla drevená šesť metrov vysoká zvonica, ku ktorej vedie náučný chodník s informačnými tabuľami. Jeho dĺžka predstavuje spolu 13 kilometrov. Ide o zaujímavý produkt cestovného ruchu, ktorý do územia láka čoraz viac návštevníkov. Pojem vojnového turizmu začína byť viac komunikovaný aj v našich podmienkach a rozširuje možnosti trávenia dovolenkových dní v rámci územia. Rozvíjanie takýchto aktivít, ktoré majú regionálny presah, by na seba naviazalo vznik nových, resp. skvalitňovanie už existujúcich poskytovaných služieb.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: DAMA Fest
Ako každý rok, tak aj tento sa uskutočnil Festival SZUŠ DAMA, kde žiaci aj učitelia predstavili to, čo sa naučili.
Mesto Prešov podpísalo zmluvu s dodávateľom parkovacieho softvéru
Mesto Prešov podpísalo zmluvu s firmou OCP s.r.o. , na realizáciu informačného systému automatizovanej regulácie parkovania. Cieľom je vytvorenie centrálneho systému evidencie vozidiel, ktorý od januára 2021 umožní kontrolu platieb za parkovné.
Vyhlásenie mesta Prešov k úhrade záväzkov voči spoločnosti Matijka, s.r.o
Mesto Prešov vyplatilo spoločnosti Matijka s.r.o. za vykonané záchranné práce po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici sumu len do výšky stanovenej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Zvyšnú vyfakturovanú čiastku radnica naďalej považuje za nedôvodnú.
Mesto Prešov sa v septembri zapojí do súťaže Do práce na bicykli
Mesto Prešov sa aj tento rok zapojí do národnej kampane Do práce na bicykli. Celoslovenská súťaž potrvá od 1. do 30. septembra 2020.
V Prešove sme si pripomenuli 76. výročie Slovenského národného povstania
Pri pamätníkoch v Južnom parku a na Konštantínovej ulici sme si pripomenuli pamiatku obetí SNP. Ani po 76 rokoch tak nezabúdame na tých, ktorí padli v boji za našu slobodu.
Mesto Prešov zaplatilo firme Matijka s.r.o. za vykonané záchranné práce
Mesto Prešov pristúpilo k úhrade oprávnených nákladov spojených so záchrannými prácami vykonanými po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Faktúry od spoločnosti Matijka s.r.o. radnica preplatila do výšky uznanej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline.
Mesto Prešov reaguje na nepravdivé informácie uverejnené na webovej stránke denníka Plus jeden deň
Mesto Prešov k dnešnému dňu neeviduje žiadne exekučné konanie, ktoré by bolo vedené proti mestu zo strany spoločnosti Matijka s.r.o. Mesto Prešov doteraz zaplatilo firme Matijka s.r.o. len časť faktúry vo výške 250 tisíc eur, pričom o tejto skutočnosti sme informovali aj na tlačovom brífingu dňa 4.8.2020.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.