PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://www.pis.sk/clanok/19036/po_presove_mozete_jazdit_na_zdielanych_elektrickych_kolobezkach.html

Po Prešove môžete jazdiť na zdieľaných elektrických kolobežkách

Mesto Prešov uvádza do skúšobnej prevádzky elektrické kolobežky. Cieľom je zvýšiť mobilitu, znížiť produkciu škodlivých emisií a podporiť Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy.

Prešovčania aj návštevníci mesta si odteraz môžu vychutnať Prešov už aj z elektrickej kolobežky, ktorú si stačí požičať. Táto možnosť alternatívnej dopravy navyše prispieva k udržateľnej mobilite v meste a k zníženiu dopravnej záťaže. E-kolobežky sa v Prešove nachádzajú celkom na 45 miestach. Prešovčania ich môžu nájsť v centre, na sídliskách, pri zastávkach MHD, v blízkosti stanice, pri univerzite či pri obchodných centrách a na ďalších frekventovaných miestach. E-kolobežky sú umiestnené tak, aby umožňovali jednoduchý a pohodlný presun osôb a boli ľahko dostupné. Zoznam všetkých lokalít nájdete TU: https://bit.ly/3jh6rNb

E-kolobežky sú vždy pri údržbe a dobíjaní dezinfikované, čo v kombinácii s hygienickými a bezpečnostnými odporúčaniami vytvára pre obyvateľov ďalšiu možnosť efektívnej a bezpečnej prepravy po meste. Medzi najväčšie výhody e-kolobežiek patrí rýchle premiestňovanie na krátke vzdialenosti. „Prešovu sa úspešne darí napĺňať víziu moderného európskeho mesta. Veľmi ma teší, že k fungujúcim projektom v meste teraz pribudli aj zdieľané e-kolobežky. Pozývam Prešovčanov aj návštevníkov nášho mesta, aby vyskúšali všetky výhody tejto novinky, “ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto Prešov a spoločnosť BOLT podpísali memorandum, ktorým sa začína testovacia prevádzka elektrokolobežiek v Prešove. Počas nej bude možné zistiť prípadné nedostatky tejto služby a nastaviť systém pre dlhodobú prevádzku. Servis e-kolobežiek vrátane kontroly, údržby, zberu, distribúcie a nabíjania bude zabezpečovať ich prevádzkovateľ - spoločnosť BOLT. Mestu Prešov tak nevznikajú prevádzkové náklady. „Tento druh mikromobility je známkou perspektívnej budúcnosti mesta. Sme radi, že práve my môžeme mestám prinášať takéto moderné riešenia. Veríme, že v dohľadnej dobe nám bude umožnené ponúkať svoje služby aj v ďalších mestách na Slovensku, “ dodal Roman Sysel, regionálny manažér Bolt pre strednú Európu.

Zapožičanie pomocou aplikácie v smartfóne
E-kolobežku môžu Prešovčania využívať vďaka aplikácii v smartfóne. Stačí si založiť účet, ktorý je prepojený s kreditnou kartou, debetnou kartou, alebo inou platobnou metódou podporovanou aplikáciou. Užívatelia, ktorí chcú jazdiť na kolobežkách v Prešove a už majú stiahnutú aplikáciu Bolt na prepravu osôb, uvidia po aktualizácii vo svojej aplikácii ikonku kolobežky. Kliknutím na ňu sa dostanú do rozhrania na zapožičanie kolobežiek. Ľudia, ktorí aplikáciu Bolt ešte nemajú, si ju môžu stiahnuť z Google Play alebo App Store. Kolobežka sa odomkne naskenovaním QR kódu, ktorý sa nachádza na každej z nich. Pri prvom použití aplikácie sa zobrazia pokyny pre užívateľa, ako bezpečne jazdiť na kolobežke a kde ju zaparkovať tak, aby ostatným ľuďom neprekážala.

Odomknutie kolobežky bude stáť ako v každom meste na Slovensku 50 centov, a za každú minútu strávenú na kolobežke zaplatí jazdec 10 centov. Pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 25 eur.

Po ukončení jazdy môže užívateľ nechať kolobežku v oblastiach vyznačených na mape v aplikácii. Pokiaľ užívateľ nechá kolobežku mimo vyznačenej oblasti, môže dostať pokutu vo výške 30 eur. V rámci povolených oblastí je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste tak, aby nikomu neprekážala, ideálne v blízkosti stojana na bicykle alebo rovnobežne s cestou. Kolobežky by sa nemali parkovať na zeleni či ceste, kde môžu tvoriť prekážku v cestnej premávke alebo vizuálny neporiadok.

Technické detaily e-kolobežiek
Všetky e-kolobežky sú pripojené do bezdrôtovej komunikačnej siete a sú vybavené systémom poskytujúcim informácie o polohe prostredníctvom GPS a antény. Vďaka tomu má prevádzkový tím prehľad o polohe všetkých e-kolobežiek v reálnom čase a dokáže ich aktívne monitorovať. Maximálna rýchlosť kolobežky je 25 km/h. Kolobežka dokáže na jeden nabíjací cyklus prekonať vzdialenosť až 40 kilometrov. Skutočný počet najazdených kilometrov však závisí od štýlu používania. Nabité a dezinfikované kolobežky sú každé ráno rozvážané na určené miesta.

V Prešove majú užívatelia k dispozícii model elektrických kolobežiek Ninebot Max od Segway. Podobný s najnovším modelom je napríklad nafukovacími pneumatikami, ktoré tlmia otrasy pri jazde na nerovnom teréne. Kolobežka váži 18,7 kg a je z 90% vyrobená z hliníka a ďalších ľahkých materiálov. Výhodou hliníkovej konštrukcie je aj to, že sa dá ľahko recyklovať. V aplikácii je možné spustiť začiatočnícky mód, ktorý maximálnu rýchlosť jazdy obmedzí na 15 km/h. Na kolobežke je umiestnené prednej aj zadné svetlo. Na prednej strane a na bokoch sa nachádzajú odrazové sklá, ktoré prispievajú k vyššej bezpečnosti aj pri pohybe vo večerných a nočných hodinách.

Pri jazde na e-kolobežke je potrebné dbať na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky. E-kolobežky sú kryté poistením zodpovednosti za škodu. Toto poistenie však neslúži ako súkromné poistenie daného užívateľa.

Všetky ďalšie informácie a podmienky používania e-kolobežiek sú podrobne uvedené TU: https://bolt.eu/sk/legal/sk/terms-for-e-vehicles/

 
20.7.2020 | Pridal: Redakcia PIS | Doprava | čítané: 563 krát