Streda, 28. október 2020
Meniny má Dobromila | zajtra Klára

Mesto Prešov otvorí od 1. júna všetky materské a základné školy

Mesto Prešov v súlade s Rozhodnutím Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR otvára od 1.6.2020 všetky materské školy, základné školy a školské kluby detí vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov finalizujú prípravy na otvorenie svojich brán, ktoré je naplánované už v pondelok 1. júna. Prevádzkový čas všetkých škôl je stanovený od 07:00 do 16:00, maximálne deväť hodín denne. Prevádzka bude prebiehať za dodržiavania prísnych hygienických, epidemiologických a bezpečnostných pravidiel v záujme ochrany žiakov a zamestnancov škôl. V rámci prevencie pred šírením nákazy COVID-19 bude zabezpečené dôkladné čistenie a dezinfekcia priestorov škôl, dostatok dezinfekčných prostriedkov pre osobnú hygienu a dezinfekciu, ako aj osobné ochranné prostriedky.

Jednotlivé materské a základné školy v uplynulých dňoch zisťovali záujem zo strany rodičov o nástup detí do škôl k 1. júnu, nakoľko účasť žiakov na vyučovaní v základných školách bude dobrovoľná. Do 12 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta má nastúpiť od prvého júnového týždňa 2546 žiakov, z celkového počtu 4050 žiakov, ktorí v školskom roku 2019/2020 navštevujú 1. – 5. ročník. V jednotlivých triedach môže byť maximálne 20 detí (tento počet platí aj pre školské kluby detí). Kapacity škôl nám však umožňujú pokryť dopyt zo strany rodičov, keďže máme k dispozícii aj triedy žiakov 6. – 9. ročníka. Pre žiakov uvedených vyšších ročníkov bude pokračovať vyučovací proces formou dištančného vzdelávania.

19 materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta prijme od začiatku júna 1196 detí, z celkového počtu 2538 škôlkarov. V každej materskej škole platí, že v jednej skupine môže byť maximálne 15 detí. Vzhľadom na kapacitné, personálne a priestorové možnosti budú do materských škôl prednostne umiestnené:

1. deti rodičov zdravotníckych pracovníkov, príslušníkov Policajného zboru, príslušníkov Hasičského zboru a záchranného zboru alebo príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky, predavačky a pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov,
2. deti, ktoré od 1. septembra 2020 začínajú plniť povinnú školskú dochádzku,
3. deti rodičov, ktorí musia chodiť do práce (byť prítomný na pracovisku),
4. deti samoživiteľov.

Uvedené počty detí a žiakov, ktorí budú od 1.6.2020 navštevovať materské a základné školy v meste Prešov sú iba predbežné a v priebehu mesiaca jún sa môžu meniť.

Organizácia a prevádzka škôl bude prispôsobená priestorovým, personálnym a materiálno – technickým možnostiam danej školy tak, aby boli dodržané odporúčané pokyny z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Úradu verejného zdravotníctva SR. Metódy a obsah vzdelávacích a záujmových činností bude prispôsobený zloženiu konkrétnej skupiny, vzhľadom na vek a úroveň vedomostí, znalostí a zručností detí.

V prípade, že u niektorého z detí vznikne podozrenie, alebo sa objavia príznaky ochorenia COVID-19, zamestnanci školy budú situáciu bezodkladne riešiť izoláciou dieťaťa a budú kontaktovať jeho rodiča alebo zákonného zástupcu. Túto skutočnosť taktiež oznámia Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Prešove a zriaďovateľovi školy.

Všetky materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov budú fungovať aj počas letných prázdnin, pričom každá MŠ bude otvorená 4 týždne. Posledný augustový týždeň budú otvorené všetky škôlky s výnimkou tých, kde prebieha rekonštrukcia. Podrobný harmonogram prevádzky materských škôl bude zverejnený v priebehu mesiaca jún.

Podrobnejšie informácie súvisiace so znovuotvorením škôl nájdu rodičia a zákonní zástupcovia detí priamo na web stránkach škôl, a taktiež na web stránke Školského úradu mesta Prešov.

ilustračné foto: pixabay.com

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Pre ochorenie COVID-19 sú v Prešove zatvorené už tri školy
Ochorenie COVID-19 bolo potvrdené medzi pedagógmi a žiakmi už na niekoľkých prešovských základných školách. Niektoré z nich sú kompletne zatvorené a vyučovanie dočasne prebieha dištančnou formou – online.
Na Prešovskej univerzite vznikne Didaktický park symbolizujúci regióny Slovenska a Poľska
V západnej časti areálu Prešovskej univerzity v Prešove (PU) prebiehajú práce na výstavbe Didaktického parku. Ten bude určený ako doplnkový prvok výučby nielen pre študentov, ale aj návštevníkov univerzitného areálu. Park je koncipovaný ako list stromu, pričom jednotlivé chodníky – žily listu – vymedzujú vybrané regióny slovensko-poľského pohraničia.
Materská škola na Budovateľskej ulici v Prešove je opäť zelená
Ani obmedzené fungovanie v uplynulých mesiacoch nezabránilo 12 škôlkam splniť podmienky na získanie medzinárodného certifikátu programu Zelená škola. Už po piaty raz ho získala aj MŠ Budovateľská v Prešove.
Žiaci ZŠ Šrobárova v Prešove sa budú dva dni učiť z domu
AKTUALIZÁCIA 12.10.2020: ZŠ Šrobárova 20 v Prešove zostáva naďalej zatvorená. Dôvodom sú pozitívne testy na ochorenie COVID-19 u jedného žiaka a jedného pedagóga. RÚVZ Prešov vydal rozhodnutie o zákaze prevádzky školy, ktorý potrvá až do doby negativity dotknutých osôb. Vyučovací proces bude pokračovať online – dištančnou formou cez Edupage.
Prešovská univerzita prešla na dištančnú výučbu všetkých prednášok
Vzhľadom na vývoj epidemickej situácie došlo od 13. októbra na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) k prechodu na dištančné vzdelávanie prednášok na všetkých jej fakultách. Prezenčnou metódou sa realizujú vybrané praktické a laboratórne cvičenia, avšak za dodržania prísnych opatrení.
Prešovská univerzita sa zapojila do projektu zelená jedáleň
Od nového akademického roka sa súčasťou denného menu jedálne Prešovskej univerzity v Prešove (PU) stali rastlinné jedlá. Cieľom iniciatívy, ktorá je výsledkom spolupráce PU a Slovenskej vegánskej spoločnosti, je poskytnúť študentom a zamestnancom vyváženejšiu a zdravšiu stravu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Iné: Ponúkam
Iné: Ponúkam
Výučba/doučovanie angličtiny

Som učiteľka angličtiny a ponúkam vyučovanie/doučovanie žiakov aj dospelých (s fakturáciou).V centre môjho záujmu študent a jeho vzdelávacie potreby. Možnosť realizácie hodín cez Skype, Zoom, g-mail video-hovor. O obsahovom zameraní, frekvencii hodín, vašich očakávaniach a špeciálnych požiadavkách sa dohodneme na úvodnej hodine. Bližšie informácie o bohatých profesionálnych skúsenostiach poskytnem e-mailom.Cena: 7 EUR bez DPH/45 min.

0940797934 | | cena: 7,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.