Utorok, 07. február 2023
Meniny má Vanda | zajtra Zoja

Humoroterapia – Kresleným humorom proti pandémii

Galéria kýchani mozgu a Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove Vás pozýva na e-výstavu kresleného humoru, ktorá je prístupná od 22. apríla 2020 vo virtuálnej galérii.

Plagát
Plagát

„Humoroterapia je mimoriadne účinná kombinácia zdraviu prospešných látok, ktorú viete predpísať sami sebe aj svojim priateľom. Jej účinok je pre zdravie celého sveta mimoriadne osožný aj napriek závážnym diagnózam. V dnešných časoch môže slúžiť aj ako posilňovanie imunity pred pandémiou koronavírusu. Neexistujú žiadne nežiaduce účinky, len koncentrácia pozitívnej energie, ktorá Vám pomôže nájsť rovnováhu a optimizmus.“
Peter Rázus

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) v spolupráci s prešovskou Galériou kýchania mozgu (GKM) Vás pozýva na e-výstavu kresleného humoru 25 karikaturistov z celého sveta, ktorí sa v ostatnom desaťročí zúčastnili medzinárodnej súťaže kresleného humoru Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť. Každý z autorov je zastúpený 3 dielami, spolu je tak vystavených 75 karikatúr. E-výstava nadväzuje na Projekt Humoroterapia – sériu výstav kresleného humoru, ktoré pravidelne realizuje Galéria kýchania mozgu (prostredníctvom Prešovskej rozvojovej agentúry) od roku 2015.

UK PU už niekoľko rokov spolupracuje s GKM a pravidelne organizuje tematické, skupinové aj individuálne výstavy velikánov svetového humoru, ktoré sú vítaným estetickým aj intelektuálnym osviežením univerzitných priestorov.

Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu, kedy knižnice môžu poskytovať len elektronické služby a čitatelia ich nemôžu fyzicky navštevovať, sa organizátori výstavy Peter Haľko (riaditeľ UK PU) a Peter Rázus (kurátor GKM), rozhodli od 22. apríla 2020 sprístupniť karikatúry aspoň vo virtuálnom priestore. Výstavu je možné si pozrieť ako fotopublikáciu vo virtuálnej galérii Univerzitnej knižnice PU (https://arte.pulib.sk/#/document/public/2020042200001) alebo na portáli YouTube ako videoprezentáciu (https://youtu.be/WbHS2VouK3A).

Virtuálna kolekcia je zostavená prevažne z tvorby zahraničných autorov, ako sú napr. M. Miloradovic, H. Cebula, V. Kazanevsky, G. Katz, M. Barták, P. Matuška, M. Parra a ďalší, ale zastúpení sú aj domáci umelci: R. Visokai, R. Repický alebo bardi slovenského humoru Ľ. Kotrha a M. Sliacky.

„Chceli by sme v tejto vypätej atmosfére ľuďom ukázať, že existuje tiež virtuálna sebaobrana pred pandémiou, ktorá sa prejavuje aj v kreslenom humore. Nie je to žiadne bagatelizovanie, je to zobrazenie situácie neznámeho ohrozenia, ale aj nádeje a optimizmu – je to akýsi duševný cholagol. Kreslených vtipov rôznej kvality kolujúcich po internete je teraz veľké množstvo a napr. ukrajinský autor a teoretik kresleného humoru Vladimyr Kazanevsky nazval tento stav Corona Cartoons.“ Uviedol Peter Rázus.

Caferlli

Caferlli
G-Katz

G-Katz
Mileta

Mileta
Parra

Parra
SEKOER

SEKOER
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK