Utorok, 24. máj 2022
Meniny má Ela | zajtra Urban

Lekárnici zápasia s nedostatkom ochranných pomôcok a vyzývajú kompetentných konať

Situácia v lekárenskom segmente je v dôsledku šíriacej sa hrozby koronavírusu a prijatých mimoriadnych opatrení v kritickom stave. Lekárnikom dochádzajú ochranné pomôcky, chýbať začínajú dezinfekčné prostriedky a v niektorých prípadoch hrozí aj personálny kolaps, ktorý môže ovplyvniť dostupnosť lekárnickej starostlivosti.

Ako prevádzkovatelia lekárenských sietí na Slovensku, ktorí združujú viac ako 2 200 odborných zdravotníckych zamestnancov vo viac ako 400 verejných lekárňach po celom Slovensku máme zodpovednosť za poskytovanie lekárnickej starostlivosti širokej verejnosti. Vzhľadom na aktuálnu situáciu, v ktorej sa ocitáme, nás znepokojuje nedostatočná flexibilita zo strany štátnych orgánov. „Aj napriek mimoriadnej situácii, v ktorej sa dnes naša krajina nachádza, sa ako zdravotnícki pracovníci nedokážeme v dôsledku administratívnych obštrukcií dostať k potrebnému sortimentu, “ zdôrazňuje Jan Žák, predseda predsedníctva Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku.

Hoci sa snažíme zabezpečiť potrebný tovar (ochranné pomôcky a dezinfekciu) doslova za každú cenu, je to nadľudský výkon. Podľa dostupných informácií od dodávateľov, stojí náš tovar na hraniciach alebo dokonca v colných skladoch na Slovensku, no my sa k nemu napriek objednávke a realizovaným zálohovým platbám nedokážeme dostať.

Napriek našej maximálnej snahe a individuálnym možnostiam, trpíme nedostatkom ochranných a dezinfekčných prostriedkov, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie komfortu a najmä bezpečnosti našich zamestnancov. „Nedostatočná flexibilita a obmedzenia od niektorých štátnych orgánov nás dostávajú do kritického stavu, kedy nebudeme našich zamestnancov vo verejných lekárňach schopní dostatočne vybaviť a chrániť potrebnými zdravotníckymi pomôckami. Plne si uvedomujeme zložitosť situácie, v ktorej sa aktuálne nachádza celá spoločnosť, ale radi by sme vyzvali kompetentných, aby prihliadali na všetky okolnosti, možnosti a výnimočnosť situácie, “ pokračuje Jan Žák.

Sme svedkami kritického stavu, ktorý aj napriek žiadostiam a opakovanému apelu, na štátne orgány nie je riešený. Súčasne je nutné uviesť, že lekárne ako miesta primárneho kontaktu, sú najčastejšie navštevované zdravotnícke zariadenie, z čoho vyplýva aj enormný tlak na našich zamestnancov.

Napriek tomu, že na takúto situáciu nie je nikto z nás úplne pripravený, máme maximálnu snahu plne zabezpečiť potreby pacientov a garantovať im aj za tejto vypätej situácie dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Zároveň však, hoci považujeme za správne a plne rešpektujeme všetky nariadenia štátnych orgánov spojené s mimoriadnou situáciou, máme ako prevádzkovatelia zodpovední za zabezpečenie dostupnosti lekárenskej starostlivosti povinnosť, vyjadriť sa ku kritickej personálnej situácii, ktorá eskaluje nie len v našich lekárňach. Plošné uzatvorenie, predovšetkým základných a materských škôl, výrazne zasahuje do našej práce a komplikuje celkovú personálnu situáciu. „Ako najväčší zamestnávateľ v lekárenskom segmente si dovolíme reflektovať na stav priamo z praxe a konštatujeme, že začíname pociťovať nedostatok pracovníkov, farmaceutov a farmaceutických laborantov, čo má negatívny dopad na prevádzkovanie lekární. Lekáreň totiž nie je možné prevádzkovať bez prítomnosti farmaceuta počas celej pracovnej doby, “ vysvetľuje Jan Žák.

Ako prevádzkovatelia verejných lekární, uvedomujúc si profesionálnu, a zároveň zákonnú povinnosť zabezpečovať lekárenskú starostlivosť, chceme zdôrazniť, že naši zamestnanci lekární, medzi ktorými sú aj tehotné ženy, rodičia, ale aj osoby patriace do rizikovej skupiny (staršie osoby, chronickí pacienti), vo vyššej miere požadujú čerpanie dovolenky, využívajú štatút Ošetrovania člena rodiny alebo sú uznaní za práceneschopných. Napriek našej maximálnej snahe a nastaveným prioritám zabezpečiť lekárenskú starostlivosť však aktuálny vývoj dospieva až do situácie, kedy sme prinútení pristúpiť k úprave prevádzkového času lekární v jednotlivých regiónoch. Zároveň neustále narastá riziko ich úplného zatvorenia, čím by sa mohol sťažiť prístup pacientov k liekom.

Snažíme sa na takúto situáciu pripraviť a vytvárať miesta, kde budeme kumulovať poskytovanie lekárenskej zdravotnej starostlivosti, tak aby dostupnosť liekov bola zachovaná v maximálne možnej miere. Žiaľ, pokiaľ sa bude situácia zhoršovať, je nutné počítať s tým, že časť lekární bude zatvorených. Chceme predísť nekoordinovaným stavom a súčasne byť pripravení stále aktuálne informovať pacientov o situácii v našich lekárňach.

Súvisiace články
5.5.2020 COVID-19: Najnovšie informácie v súvislosti so šírením koronavírusu na území SR 29.4.2020 Mimoriadna situácia: Potrebujete pomoc alebo chcete pomôcť? 3.4.2020 Všetko o MHD v Prešove počas mimoriadnej situácie 27.3.2020 Mesto Prešov plne pokrylo dopyt seniorov po ochranných rúškach 19.3.2020 Nové rúška pre seniorov a ľudí na ulici 18.3.2020 Mimoriadna situácia: Mestská polícia v Prešove kontroluje prevádzky 18.3.2020 COVID-19: Mesto Prešov sa pýta za vás 16.3.2020 COVID-19: Aktuálne platné opatrenia a obmedzenia v meste Prešov 14.3.2020 Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny mení úradné hodiny na všetkých úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny 13.3.2020 Opatrenia v súvislosti s mimoriadnou situáciou 12.3.2020 14 jednoduchých krokov ku spomaleniu šírenia nákazy COVID-19
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK