Streda, 03. jún 2020
Meniny má Karolína | zajtra Lenka

Cieľom je príťažlivý a bezpečný lesopark

Technické služby mesta Prešov (TSmP) počas uplynulého roka intenzívne pracovali na budovaní lesoparku, aby využili potenciál prímestskej rekreačnej oblasti pre obyvateľov mesta.

„Je nám ľúto, že stále na nás niekto útočí a rozbehnuté práce v mestských lesoch vlani v decembri stopol prokurátor. Zrealizovali sme asi tri štvrtiny prác. Nebyť tohto zásahu, mohli sme už realizovať dokončovacie práce, vysádzať stromčeky a pripravovať sa na letnú sezónu, “ hodnotí aktuálny stav v mestských lesoch vedúci prevádzky mestských lesov a ekoparku Juraj Hurný.

Pripomenul, že mestská spoločnosť napĺňa svoj zámer – vytvoriť Prešovčanom atraktívne prostredie na jednodňovú rekreáciu, sprístupniť les a zabezpečiť bezproblémový pohyb pre turistov: „Naším cieľom je, aby sa návštevníci z každého nástupného bodu dostali po spevnenej komunikácii až do centra k rozhľadni na Malkovskú Hôrku. A to všetky skupiny obyvateľov, bez ohľadu na to, či ide o matky s kočíkmi, rodičov s deťmi, seniorov alebo znevýhodnených.“

Rozhľadňa vysoká takmer 20 metrov sa má stať novou dominantou a bodom záujmu pre návštevníkov. Stavba má už právoplatné stavebné povolenie a zabezpečené je aj financovanie. Polovicu zaplatí mesto Prešov ako investor a 50 % rozpočtu sa podarilo získať z dotácie Prešovského samosprávneho kraja. TSmP už mestu odovzdali projektovú dokumentáciu a čakajú, kto bude túto stavbu realizovať. Zatiaľ Technické služby dokončili dva kryté altánky, pribudnúť by malo ich vybavenie, ďalšie lavičky a stojany na bicykle. Všetky práce vychádzajú z koncepcie revitalizácie územia lesoparku Borkút.

Problémovým bodom, ktorý dráždi viacerých Prešovčanov, sú rozsiahle terénne úpravy v lesoparku. Mesto Prešov poverilo Technické služby úpravou lesných ciest s cieľom zabezpečiť dostupnosť, protipožiarnu ochranu a bezpečný pohyb pre návštevníkov. Ako zdôrazňuje Juraj Hurný, „dostupnosť lesov je veľmi dôležitá pri katastrofách ako sú požiare, veterné smršte, aby sa tam mohla dostať sanitka alebo záchranné zložky. Obyčajne to oceníme, až keď príde kríza.“

Terénne úpravy realizovali TSmP na základe právoplatného územného rozhodnutia. Prokurátor vlani však spochybnil jedno z vyjadrení dotknutých strán a ministerstvo životného prostredia následne zrušilo jedno čiastkové rozhodnutie. Technické služby museli práce v decembri zastaviť, čo však spôsobilo patový stav. „Zákon o odpadoch totiž nepozná spätné postupy. Aby sme celý proces dostali do právneho súladu, snažíme sa využiť legislatívne možnosti, ktoré nám ponúka stavebný zákon. Možným riešením je zmena územného rozhodnutia, “ približuje Juraj Hurný. Podľa jeho slov sú lesné komunikácie dnes reálne v lepšom stave ako v minulosti a hoci sú zatiaľ bez povrchovej úpravy, dá sa po nich chodiť.

Negatívne útoky na prebiehajúcu úpravu lesných ciest v prešovských mestských lesoch sa rozšírili po tom, čo TSmP využili ponuku a lesné cesty začali po dohode s Národnou diaľničnou spoločnosťou spevňovať materiálom zo stavby. Problémy spôsobila odborná terminológia. Akonáhle rúbanina opustí stavbu, je definovaná ako stavebný odpad. „Je to však len vyťažená hornina, žiadny špinavý odpad, alebo kusy betónu, ako si mnohí predstavujú, “ vysvetľuje Juraj Hurný a dodáva: „Paradoxne je rúbanina s väčšími kusmi pre nás vhodnejšia, lebo väčšie kusy sa zakliesnia a lepšie spevnia cestu. V prípade, že by sme rúbaninu mechanicky upravili na menšiu frakciu, už by to nebol odpad, ale stavebný materiál. Možno by sme potešili nespokojných, ale reálne by upravený materiál už cesty tak dobre nedržal.“ Vedúci prevádzky mestských lesov pripomína aj nezanedbateľnú finančnú úsporu, keďže tieto úpravy umožnia mestu ušetriť asi milión eur.

„Hľadáme riešenie, aby sme práce zrealizovali čo najlepšie a mestské lesy sprístupnili čo najskôr. Naším cieľom je vytvoriť na Borkúte atraktívny prímestský park pre všetkých obyvateľov mesta. Chceme, aby bol príťažlivý, bezpečný a aby si v ňom každý našiel priestor na svoje aktivity. Veríme, že sa nám to podarí s pomocou mesta Prešov a všetkých zainteresovaných subjektov, “ uzatvoril vedúci prevádzky mestských lesov a ekoparku Juraj Hurný.

Borkút
Borkút
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov predlžuje otváracie hodiny v hlavnej pokladnici, predĺžené zostávajú aj stránkové hodiny v Klientskom centre, na Matričnom úrade a v podateľni
Hlavná pokladnica, Klientske centrum, Matričný úrad a podateľňa na Mestskom úrade v Prešove predĺžili stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristupuje v súvislosti s postupným uvoľnovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie na Slovensku.
Aktualizácia: Pri sobášoch v obradnej sieni môže byť po novom 20 ľudí
Mesto Prešov zrušilo termíny občianskych slávností do odvolania. Pri sobášoch v obradnej sieni však po novom môže byť do 20 ľudí.
Chystáte sa zapísať dieťa do materskej školy?
Mesto Prešov zverejňuje informácie k podávaniu žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2020/2021.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Nový cyklochodník prepojí centrum mesta s cyklotrasou pri Toryse
V meste Prešov pribudol nový cyklochodník Mlynský náhon. Stavba je vo finálnej fáze a v týchto dňoch na nej prebiehajú dokončovacie práce.
Mesto Prešov opätovne sprevádzkuje verejné WC v Južnom parku
Na základe postupného uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 mesto Prešov opätovne uvádza do prevádzky verejné WC v Južnom parku na Hlavnej ulici.
Prešovčania si môžu oddýchnuť na obnovených lavičkách v centre mesta
Mesto Prešov obnovuje na pešej zóne lavičky určené na oddych pre Prešovčanov i tých, ktorí naše mesto navštívia počas blížiacej sa letnej sezóny.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.